19 Kasım 2018

2016’da ABD Display Reklam Harcamaları Arama Reklamlarını Geçti

 

Bu da TV reklamlarıyla bannerların ve Facebook reklamlarının birbirini pekiştirdiği yeni bir dijital pazarlama ortamı yaratıyor. Ayrıca, eMarketer verileri bu yıl ve önümüzdeki yıllarda banner reklamlara video reklamlardan daha fazla yatırım yapılacağını gösteriyor. Bunun sebebi ise video reklam büyümesinin azalması değil. Türkiye’de de çok izlenen Youtube videolarının üzerine binen bannerların yaygınlaşması ve Youtube öncesi giren video reklamlar çekme bütçesinin bannerlardan yüksek olması.

Kısacası bir resim bin kelime anlatır

Banner reklamlar dünyanın en uygun maliyetli display reklamları. Aynı zamanda internet bant genişliğinin yetersiz olduğu ülkelerde temel internet bağlantısıyla mobil ve desktop sayfalarının hızlı yüklenmesini sağlıyor. Youtube videolarına reklam bindirme örneğinde gördüğümüz gibi diğer reklam formatlarıyla da uyumlu şekilde kullanılabiliyor.

Bu yıl geleneksel bannerlara, native ve video reklamlara arama reklamlarından daha çok para harcayacağız.

İlgili yazı: İnsan beyni reklama nasıl tepki gösteriyor? Nöropazarlama

 

display_reklam-reklam-video_reklam-banner

TV reklam bütçeleri daralacak

Bunun AdSense tarzı reklam gösterimleri ve yeniden hedefleme reklamlarıyla çalışan markalar için bir önemi daha var: Belli ki TV reklam bütçeleri daralacak ve online reklam bütçeleri artacak. TV hâlâ internetten yaygın olduğu için TV reklamlarının öneminin azalacağını veya o şişmiş dev bütçelerin gerçekten azalacağını sanmayın. Ancak bannerlar ve diğer display reklamlarla daha sıkı rekabet edecek ve internette daha çok müşteriye uygun maliyetlerle erişeceksiniz. Olay bu.

İlgili yazı:  2016’da e-ticarette en kritik 7 veri

Reklam üstüne reklam olur mu?

Tabii ki olur! TV’ye reklam vermeden önce Facebook’a ve Youtube’a reklam verirseniz, ertesi gün TV reklamlarınızın ratinginin arttığını, en azından TV reklamları dönüşümünün de arttığını göreceksiniz.

Bununla birlikte display reklamların ekstra faydaları da var. Örneğin, bunlar TV reklamlarında olduğu gibi marka farkındalığı kampanyalarına arama reklamlarından daha uygunlar. Çünkü arama reklamları ilgili tüketicileri alışveriş için marka sitesine yönlendirmek üzere aksiyon almayı gerektiriyor; yani müşterinin reklamı tıklayarak aksiyon alması gerekiyor.

İlgili yazı: Google arama sayfasında alışveriş reklamlarına ayrılan yeri büyüttü

display_reklam-reklam-video_reklam-banner

Arama reklamlarına tam gaz devam

Nasıl ki TV reklamlarının önemi azalmayacak, arama reklamlarının da önemi azalmayacak. Display reklam harcamalarının 2016’da yüzde 23 büyümesi bekleniyor. Arama reklam bütçeleri de yüzde 10 artacak. eMarketer’a göre önümüzdeki 5 yılda en azından Amerikalılar display ve arama reklamlarına her yıl daha fazla bütçe ayırmaya devam edecekler.

Youtube videolarının başına gelen yürütme öncesi (pre-roll) video reklamları pahalı olduğu için TV bütçesinin online reklamlara kaydığını göreceğiz. Bu eğilim yayıncıların Twitter ve Facebook’ta video reklamlardan çok banner ve fotoğraf reklamlar, video yerine resimli içerikler paylaşmasıyla uyumlu bir gelişme.

Kısacası display reklamların 2019’a kadar para kazandıracağı kesin. Bu noktada eMarketer’ın sadece Youtube videolarının başı ve ortasında gösterilen video reklamları “video reklam” olarak sınıflandırdığını, gerisini (resimler, fotoğraflar vb.) banner sınıfına soktuğunu da belirtelim. Peki siz 2016’da display reklamlara öncelik verecek misiniz? Bizimle paylaşın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*