15 Kasım 2018

2016’da Dönüşümü Artıran 10 Dijital Pazarlama Trendi

dijital_pazarlama-eticaret-2016 2016 yılı getirdiği yeni teknolojilerle e-ticarete mermi gibi çarptı ve mobil reklamlardan mobil ticarete, beaconlardan ek teslimat seçenekleriyle elektronik paraya kadar pek çok alanda sektöre önemli yenilikler getirdi. Ancak bir de işin dijital pazarlama tarafı var, çünkü satıştan önce pazarlama geliyor ve bu yıl gelişmiş analiz yazılımları sayesinde dijital pazarlama ile satışın bütünleşerek birbirinin ayrılmaz bir parçası olduğunu göreceğiz. Şimdi 2016’da satışlarınızı artıracak dijital pazarlama taktiklerine geçelim.

1. Çok kanallı pazarlamada ya varsınız, ya yoksunuz

Günümüzde müşteriler okul çocukları gibi oldu. Nasıl ki okul çocuklarının aileden başka (markanızın fiziksel mağazası veya web sitesi) öğretmeni, sınıfı, arkadaşları ve bilgisayarı gibi birden fazla öğreticisi var; e-ticaret markalarının da pazar yeri ve outletler gibi birden fazla satış kanalı var (çok kanallı pazarlama). En basitinden müşteri, mağazanızda bulduğu bir ürünü Amazon’da veya n11’de de bulabilir.

Kısacası pazarlama yerlerinde var olmayan markalar müşteri sayısını yüzde 20’ye kadar artırma şansını kaybediyor. Ancak offline satışlar ve online satışlar bir arada sinerji yaratarak toplam satışları artırsa bile, çok kanallı pazarlamanın işe yaraması için iş zekası ile dijital pazarlamayı yazılım tabanlı olarak birleştirmek gerekiyor. Dolayısıyla dijital pazarlamanın 2016’nın gelişen trendi büyük veri analizi ve maliyet optimizasyonu olacak.

İlgili yazı: 2016’da öne çıkan 5 içerik pazarlama trendi

2. Sosyal medya iletişimi yeterli değil

Eskiden Facebook’ta paylaşımlarınızın beğenilmesi ve yeniden paylaşılması çok önemliydi. Twitter ve Pinterest için de öyle. Ancak 2016’da bizzat sosyal ağların e-ticaret platformlarına dönüştüğünü göreceğiz. Facebook bunu yapıyor. Amerika’da tıkla ve ara reklamlarıyla, markalara kendi siteni boş ver, doğrudan benim üzerimden satış yap diyor.

Elbette bu sadece küçük ölçekli işletmeler için geçerli; ama 2016’nın yükselen trendi çok kanallı pazarlama olduğundan, sadece Facebook’tan satış yapmak satışları artırmak yerine azaltacak. Bunun yerine Pinterest, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlara gelen satın al düğmelerini de kullanmak ve pazar yerleri, online mağazanız ve fiziksel dükkanınıza da odaklanmak gerekiyor.

Dolayısıyla sosyal medya pazarlaması artık sistem entegrasyonu olarak anılacak. Shopify e-ticaret platformunun Facebook, Instagram ve Pinterest’teki satın al düğmeleriyle birlikte çalıştığını düşündüğümüzde bunu görüyoruz.

3. Beaconlar offline mağazaları online’a geçiriyor

Geçen yıl Amazon Fresh online satışların offline satışları artırabileceğini gösterdi. Bu yıl da beaconlar başta butikleri ve restoranları internete bağlayarak offline satışların yeni online satış kanallarını yaratacağını gösteriyor.

Bunun için de kuaförlerdeki kurumsal TV uygulamaları üzerinden çok kanallı reklam stratejileri var, müşterinin Yemek Sepeti uygulamasına yazılan API ile bizzat restoran içinden sipariş vermesi var, hatta butiklerdeki deneme kabinlerinin LCD ekranlarla e-ticaret sitesine bağlanması ve müşterinin o mağazada gördüğü ama bedenini bulamadığı bir eteği hemen internetten sipariş etmesi var.

Buna beacon özelliği açık telefonlarda müşterinin telefonuna kişiselleştirilmiş indirim kuponları ve kampanyalarının gönderilmesini de ekleyebiliriz. Kısacası 2016 beaconlar yılı olacak.

İlgili yazı: 2016’da satışları artıracak en etkili 5 web sitesi tasarımı

4. Pop-up pencerelerin dirilişi

Akıllı yazılımlar ve javascript destekli dinamik web sayfaları sayesinde pop-up’lar da dijital pazarlamaya geri geliyor. Artık pop-up’lar sadece sayfada uzun süre kalanlara, e-posta adresini bırakıp abone olan sadık müşterilere, sayfayı sonuna kadar okuyanlara veya dönüşüme yönelik işlem yapan müşterilere gösterilecek. Bu da pop-up’ların e-posta ile pazarlamaya entegre edilmesi ve tıpkı yeniden hedeflenen mobil reklamlar gibi alakalı reklamlara dönüşmesi demek. İşte size 2016 için ipucu: Pop-up’ları işlem bildirimlerine entegre edin (sizden daha önce bir şey satın alan müşterilere özellikle gösterin).

dijital_pazarlama-eticaret-2016

5. Büyük görseller ve daha çok video

Çünkü mobile 4G geniş bant internet geldi. Çünkü bant genişliği Türkiye genelinde ve dünyada arttı, artmaya devam ediyor ve en önemlisi de duyarlı temaların ötesinde, mobile özel temalar geldi. Bunlar site görsel içeriğini bant genişliğine göre de ayarlayabiliyor (en basitinden Youtube’da otomatik video çözünürlüğünün yavaş internette 480p’ye düştüğüne dikkat edin).

Bütün bunlar sitenizde medium.com gibi daha büyük görseller ve daha çok video kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin ürünü 360 derece döndüren interaktif sayfalar, ama daha basit takılmak istiyorsanız Twitter Periscope ve Facebook Videolar’a da bakın. Ürün incelemelerini müşteri size yağdıracak, etkinliklerinizin canlı yayını yapacak. Üstelik bunlar reklam verdiğiniz sosyal ağlarla çekilen videolar olacak.

6. Sanal satış kuvvetleri

Şimdi bu ne demek? Önce Facebook tıkla ve ara reklamlarını hatırlayın. Dükkan sahibi diyor ki New York’ta 1 km yakınımda Facebook mobil uygulamasını kullanan 20-25 yaş arası kadınlara reklamımı göster. Tek tuşla dükkanımı arasınlar, satış yapayım.

Bu öncelikle çağrı merkezlerinin telefonla satış ekiplerine dönüşmesi demek. Ancak bununla sınırlı değil. Bir de canlı video sohbet var. Bunlar Facebook Türkiye’de henüz kullanıma girmemiş olsa bile sitenizde canlı video sohbet ile sıcak satış yapmak için sanal satış kuvvetleri kurabilirsiniz. Hatta ideasoft gibi bir sistem entegratöründen bunu yapmasını talep edebilirsiniz.

Bu ne demek biliyor musunuz? Online mağazanızda fiziksel mağaza gibi göstere göstere, konuşa konuşa satış yapmanız demek.

İlglii yazı: 2016’yı etkileyecek en güçlü 7 e-ticaret trendi

7. Mobil ticaret

Mobil cihazlar o kadar yaygınlaştı ki artık cep telefonu olmayan kalmadı sayılır. Ancak mobil ticaret henüz e-ticaretin yerini almadı. Buradaki “henüz” anahtar kelime: Mobil ticaret, mobil pazarlama ve mobil reklamlar şimdi çok kanallı pazarlamanın önemli bir parçası. Bu sebeple e-ticareti şimdiden mobil ticaret gibi düşünmeye başlamanız gerekiyor.

Ancak sadece ekran odaklı düşünürseniz şimdiden kaybedeceksiniz. Çünkü mobil ticaret sadece müşterinin mobil sitenize girip mobilden alışveriş etmesi değil. İşin içinde Starbucks’daki gibi temassız ödeme seçenekleri de var. Müşteri offline alışverişleri bile akıllı telefonla yapabilir demek istiyoruz. Özellikle yeni e-ticaret yasasıyla elektronik paranın Türkiye’ye geldiğini düşünün. iPara, Param, Paratika, PayPal, İstanbulKart… çok sayıda ödeme kanalı.

Öyleyse 2016’nın gözden kaçan bir sırrı da bu: Çok kanallı pazarlama, aynı zamanda çok kanallı ödeme demek. Ödeme çözümleri sağlayıcısından ısrarla isteyiniz.

8. Online bağlılık programlarına odaklanın

Bunun için Swarm, Foursquare ve Zomato kullanmaya başlayın. Çünkü restoran ve işletmenizin kaydını bu sitelere yaparak, onlarla ilişkilerinizi geliştirerek dükkanınıza online üzerinden offline müşteri çekebilir ve tüm bunları online pazar yeri kanalınıza da entegre edebilirsiniz. Ayrıca bu sosyal ağlar size satın alma düğmesinin ötesinde bir aracı e-ticaret platformu olarak hizmet sunuyor. Yetmiyor, Swarm’a bakarak oyunlaştırma taktiklerinin dijital pazarlama ve bağlılık programında nasıl kullanıldığına bakabilirsiniz. Bu da sizi salt kupon sitesi olmaktan kurtarır. İpucu: Rozetler kadar e-ticaret platformu entegrasyonunu da bakın

dijital_pazarlama-eticaret-2016

9. Niş satışlar patlıyor

Bugün bir Star Wars aksiyon figürünün fiyatı 30 TL’den başlıyor. Buna rağmen marketlerde ve AVM’lerde aksiyon figürü satışları tavan yaptı. LED lambalar da öyle. İşte size niş satışların gücü!

Çok değil, daha iki yıl önce Türkiye’de vatandaşın kitleler halinde aksiyon figürü, maket uçak, model helikopter, Raspberry Pi, dron alacağını düşünebilir miydiniz? Bunlar teknoloji örnekleri. Öte yandan avokado ve Duvel bira da gıda ve alkol tarafı. Tıpkı TÜİK’in enflasyonu düşük göstermek için hesaba balık yağını da eklemesi gibi, genel e-ticaret kalemlerinin de artık niş satışlarla tüketildiğini görüyoruz. Sahi Carlson balıkyağı satışlarına dikkat ettiniz mi?

Ancak burada da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Niş satış yapmak için illa İran Horasan halısına odaklanmak zorunda değilsiniz. Balık yağı gibi nispeten genel kalemlerde de belirli markaların belirli ürünlerine (tablet, kapsül vb.) odaklanabilirsiniz. Kısacası niş satışlar sadece niş ürün satmak değil. Genel ürünü niş kanallardan satmak demek. Bu offline mağazalar için de geçerli. Kanyon’un alt katlarına inerek oradaki bilgisayar oyunu dükkanlarına ve ısrarla duran Biletix satış noktasına göz atarak bunu görebilirsiniz.

Daha net bir ifadeyle kendi e-ticaret siteniz, birlikte çalıştığınız pazar yerinin yanında aslında niş satış yapmaktadır. Kıymetinizi bilin.

İlglii yazı: 2016’da Türkiye’de e-ticareti şekillendirecek 3 trend

10. Gerçek zamanlı analitik

Veya daha Türkçesiyle “anında analiz” önem kazanıyor. Çünkü büyük veri önemli değil. İşinize yaramayan, satışa, dönüşüme yaramayan anlamsız veri yığınlarının hamallığını yapmaya gerek yok. Bunun yerine güncel müşteri davranışını izleyin, nasıl ki elmas yüzük reklamını geçen hafta yat bakmış müşteriye gösteriyorsunuz, siz de güncel müşteri davranışını izleyin ve bunu sosyal CRM’i de içine alan deneyim bulutuna entegre edin.

Böylece iş zekası ile dijital pazarlamayı “mobil ve sosyal CRM deneyim bulutuyla” birleştirir ve büyük paralar ödemeden kullandığınız algoritmalarla gerçek zamanlı analiz yapıp müşteri bağlılığı ile satışlarınızı yepyeni kadrolar satın almadan artırırsınız. Bu da 2016’nın en büyük dijital pazarlama trendini oluşturuyor: Artık her şey internette birleşiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*