21 Kasım 2018

2016’da E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Sektöründe En Kritik 7 Veri

2016 yılında e-ticaret ve dijital pazarlama sektörü ne kadar büyüyecek? Bu kez sektör büyüklerine değil, doğrudan şirketlerin kırdığı ve kıracağı e-ticaret rekorlarına bakalım, hangi marka daha değerli, onu görelim.

1. 2016 display reklam harcamaları 32,17 milyar

2013’te arama reklamı harcamaları 23,44 ve display reklam harcamaları 21,07 milyar dolardı. Arama reklamları son iki yılda düzenli olarak arttı ve bu yıl display reklam harcamalarının 32,17 milyar dolara erişmesi bekleniyor.

Display reklamlar arama reklamlarını geçti

Bu yıl ilk kez display reklamlar arama reklamlarını geçecek ve bu trend önümüzdeki yıllarda sürecek. eMarketer, 2019 yılında arama reklam harcamalarının 40,60 ve display reklam harcamalarının 46,69 milyar dolar olmasını bekliyor. Display reklamlarda en büyük pay ise banner ve diğer reklamlar kategorisi. Diğer reklamlara native reklamlar, ödemeli sosyal ağ reklamları ve video reklamlar dahil. Ayrıca diğer reklamlar kategorisinde 2019’a kadar en hızlı büyüyen segment video reklamlar olacak.

İlgili yazı: Criteo Türkiye’de İlk Ofisini Açtı: Türkiye’de Mobil Ticaret Nereye Gidiyor? [Röportaj]

2. Günde 7 milyar Snapchat videosu izleniyor

Kısacası mobil videolar reklam sektörünün kralı olma yolunda hızla ilerliyor ve Y kuşağı ile Z kuşağını (yani 90’lar ve 2000’lerde doğanları) hedeflemek için Snapchat reklamları kullanmaya başlayabilirsiniz. Mobil reklamların önemini daha net ifade edelim:

Snapchat’ın sadece 100 milyon kullanıcısı var ve bunlar günde 7 milyar video klip izliyor. Başka bir şey söylememize gerek var mı? Var! Facebook’un 1,5 milyar kullanıcısı var günlük izlenen video sayısı sadece 8 milyar. Bu durumda Snapchat, kullanıcı sayısına göre 15 kat fazla reklam gösteriyor. Ancak bu noktada Facebook ile Snapchat arasındaki bir farka dikkat etmek gerekiyor. Facebook videoları sessiz de olsa otomatik oynuyor. Snapchat’te ise videoları yürütmek için ekranı tıklamak zorundasınız. Youtube’la da rekabet eden Snapchat geçen yıl reklamdan 7,5 milyar dolar kazandı ve eMarketer’a göre Snapchat’in reklam geliri 2014’e göre yüzde 42 arttı.

 

Markalar 2016’da Snapchat’i nasıl kullanacak?

Twitter ünlülerinin türevi olan sosyal medya fenomenleri üzerinden bir. Gençlerin arasında fenomen olan genç kullanıcılarla anlaşarak iki. Kendi markalarını temsil eden gerçek bir kullanıcı üzerinden karikatür tiplemeleri gibi tanıtım karakterleri yaratarak üç (Erdener Abi tiplemesi gibi).

Snapchat aynı zamanda markalar için gerçek zamanlı viral ve gerilla pazarlama demek. Bunu dinamik pazarlama olarak da adlandırabiliriz. Örneğin markanızın Facebook sayfasına takipçi toplamıyorsunuz. Bunun yerine Snapchat’te 10 saniyelik videolarla anı yakala tarzı tanıtım yapıyorsunuz. Marka adınızı kullanmanıza gerek yok. Snapchat marka elçiniz (gönüllü veya sponsorlu) Turkcell’in Selo’su gibi markanızın imajını temsil eden bir ünlü olacak.

Aslında imaj yönetimi açısından kısa süre sonra silinen videolar halinde anlık kampanyalar yapmak mümkün. Bu kampanyalar fırsat siteleri (flash sales) gibi günlük tanıtımlar olabilir. “Yakala.co sitesinde o gün satın alacağınız sinema bileti 3 ay içinde herhangi bir gün, tüm Cinemaximum sinemalarında geçerli ve yarı fiyatına satılıyor” gibi bir fırsatın anlık tanıtımını Snapchat’le yapmak mümkün. Gençler kısa mobil videolara bayılıyor. Onları ve harçlık aldıkları anne-babalarını alışverişe yönlendirmek için Snapchat büyük fırsat sunuyor.

3. Apple’ın akıllı saat pazar payı yüzde 52

Ocak başında Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016 fuarında giyilebilir teknolojiler, yani akıllı saat ile fitness bileziği gibi akıllı takılar öne çıktı. Geçen nisan piyasaya çıkan Apple Watch bunların içinde en çok satanı. 2015’te Apple’ın akıllı takı pazar payı sadece tek ürünle, (Apple Watch) yüzde 52 oldu. Android tabanlı akıllı takıların pazar payı ise yüzde 10’dan azdı.

İlgili yazı: 2016’da Türkiye’de E-Ticareti Şekillendirecek 3 Trend [Röportaj]

4. 2020’de sanal gerçekliğin (VR) pazar büyüklüğü 80 milyar dolar

Sanal gerçeklik (VR) derken Facebook’un satın aldığı Oculus Rift sanal gerçeklik vizörünü, Microsoft’un artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliği birleştiren karma gerçeklik vizörü Hololens’i ve Google Glass gözlük ekranın Sony gibi farklı firmalardan çıkan rakiplerini kast ediyoruz. Şimdi düşünün, 2020’de pazar payı 80 milyar dolar olacaksa 2016 sanal gerçeklik ne hızla büyüyecek? Son derece hızlı!

Ancak, sanal gerçeklikle pazarlama yapmak için insanların Amazon’da 900 dolara satılan Oculus rift geliştirici kitini satın almasını beklemenize gerek yok. Elinizin altında Google’ın açtığı VR departmanının süper ucuz ürünü Cardboard var; yani zaten satın almış olduğunuz akıllı telefonunuza sanal gerçeklik özelliği kazandıran kartondan VR ürünü.

İndir.com başladı

İndir.com yılbaşında 500’den fazla kişiye Cardboard türevi Bukalemun sanal gerçeklik gözlüğü gönderdi. 3,7-5,5 inç ekranlı akıllı telefonlarla uyumlu sanal gerçeklik gözlükleri Battleship Defence gibi mobil oyunları VR efektleriyle oynamanızı sağlıyor. Bu da markalara VR gözlüklerini dijital pazarlamada kullanmaya başlama zamanı geldiğini gösteriyor.

5. Super Bowl 50’nin 2016 reklam geliri 400 milyon dolar olacak

San Francisco Bay Area’da son 30 yılda düzenlenen ilk Super Bowl olan bu turnuva, aynı zamanda 45 yıldır Roman rakamları yerine Arap rakamlarıyla pazarlanan ilk spor etkinliği olarak tanınıyor. Super Bowl XLIX’ten 55 milyon dolar yüksek olan 400 milyon dolarlık reklam geliri ise bizi ilgilendiren en önemli kısmı, çünkü 30 saniyelik Super Bowl spotuna çıkmanın bedeli 5 milyon dolar (Super Bowl XLIX’te 4,4 milyon dolar). Ayrıca geçen yıl reklamların yüzde 37’si 1 dakika sürdü.

6. Batı dünyasının online perakende kralı Amazon

Bununla ilgili pek çok rakamı farklı sitelerde okuduğunuz için burada fark yaratan tek rakamı geçeceğiz: Yılbaşında ABD’de fiziksel satışlar yüzde 20 azaldı ama online satışlan Amazon liderliğinde yükselişini sürdürdü.

Sadece Aralığın 3. haftasında Amazon Prime’a 3 milyon kullanıcı abone oldu ve bu süre zarfında Amazon 185 ülkeye 200 milyon kargo gönderdi. ABD YouGov Brand Index’ine göre Amazon 32,1 puanla Netflix’i 2 puan geride bırakarak Amerika’nın en çok konuşulan markası oldu.

İlgili yazı: E-Ticarette Güvenli Elektronik Para Devri: 10 Soruda “Param” Nedir? [Röportaj]

 

7. Yeni sosyal ağ uygulaması Peach App Store’da 135. sırada

Peki bunun bizim için anlamı ne? Anlamı, yeni hizmete giren Peach sosyal ağının Twitter, Snapchat ve grup sohbetini birleştiren karma bir sosyal mecra olması. Aynı zamanda gerçek bir akıllı arama motoru gibi çalışıyor: Örneğin GIF yazıyorsunuz ve size ezgif gibi tam bir gif düzenleme ve sosyal ağda paylaşma arayüzü gösteriyor. Peki markalar için avantajı ne? Örneğin TV dizisi yazarsanız arama kutusunda (otomatik tamamlama özelliğiyle) önce sponsorlu olara öne çıkarılan dizi görüntülenecek: Taht Oyunları veya Vikingler gibi.

Uygulamanın en büyük özelliği Google Now gibi dijital asistanların bazı yararlı özelliklerinin çalışmadığı ülkemizdeki tüm telefonlara standart bir dijital asistan özelliği kazandırması. Bu nedenle Peach’in app Store’daki sıralamasının 85’ten 135’e gerilemesini ya Apple kullanıcılarının Peach’i henüz çözememesine ya da Tim Cook’un Siri’ye rakip olacağını anlamasına borçluyuz. Yine de sıralamada Vine’ın üstünde yer alıyor ve potansiyeli büyük.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*