14 Kasım 2018

2016’da Müşteri Deneyimini Kökten Değiştirecek 5 Şaşırtıcı E-ticaret Trendi

2016 e-ticaret trendleri 1

1. 2016’da e-ticaret ve dijital pazarlama bütünleşecek, tekil mağaza zihniyeti kalkacak

World Wide Worx verilerine göre Güney Afrika e-ticaret sektörü 4 milyar dolarlık değeri ile global e-ticaret hacminin yalnızca yüzde 0,8’ini oluşturuyor. Ancak ilk görünüşte küçük görünen bu rakama bakarak Güney Afrika’ya veya e-ticaret hacmi benzer büyüklükte olan diğer ülkelere yatırım yapmaktan kaçınmanın global yatırıcımlar için büyük hata olacağı anlaşılıyor.

Çünkü e-ticaret sektörü, ulusal ekonomilerin tersine, tek bir ülkenin sınırlarına hapsolan yerel bir ekonomik yapı değil. Türkiye gibi e-ticaretin yurt dışına ürün ve hizmet satmak yerine yurt dışından ithalat yapmak olarak anlaşıldığı bir ülkede bile, Yemek Sepeti gibi pazar yerlerinin global e-ticaretin bir parçası olduğunu görmek gerekiyor. Sonuçta yemek sektöründe bu hizmeti kullanan şirketlerin bir kısmı da Burger King gibi yabancı (?) markalardan oluşuyor.

Artık her şey ya B2B, ya B2C ticaret ve siz de Türkiye’de e-ticarete yatırım yapmak istiyorsanız (bunun için kendi sitenizi açmak zorunda değilsiniz, yerli girişimcilere sponsor olabilirsiniz) e-ticaretin potansiyeli açısından Güney Afrika’yı örnek alabilirsiniz:

Fiziksel satışları da artırıyor

Somut rakamlarla konuşacak olursak Güney Afrika’da aylık online alışveriş oranı 2013-2014 arasında yüzde 93 arttı. Türkiye’de ise iyzico ödeme sistemleri CEO’su Barbaros Özbugutu da internet altyapı yatırımlarının yetersiz olmasına ve dolardaki artışa rağmen, e-ticaret pazarının ülkemizde yılda yüzde 30 büyüdüğünü söylüyor.

Çoklu kanal kullanmak satışları artırıyor

E-ticaretin doldurabileceği o kadar büyük bir boşluk var ki 2014 yılında yapılan bir araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık 1,1 trilyona ulaşan mağaza içi satışların yüzde 36’sının dijital pazarlama kanallarıyla yapıldığı ortaya çıktı.

E-ticaretin öncüsü Amazon’un başta anayurdu ABD olmak üzere, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde Amazon Fresh markasıyla fiziksel mağaza açmasının sebebi de bu. E-ticaret basılı gazetelerden sosyal ağlara, Facebook satın al düğmesinden Facebook beaconlara ve Facebook Articles hizmetine katılan dijital haber sitelerine kadar her kanalı pazarlama amaçlı kullanıyor.

Kısacası 2016’da e-ticareti online mağazadan ibaret görmeyen yatırımcılar kazanacak. Girişimciler doğrudan e-ticarete atılarak veya e-ticaret pazarlama zincirinde kendilerine yayıncılık ve reklam gibi bir pazarlama kanalı açarak gelirlerini artıracaklar.

 

u

2. E-ticaret yeni iş olanakları yaratıyor, kimsenin işini elinden almıyor

Son 10 yılda e-ticaret sektörüne adım atmak isteyen yatırımcıların en büyük kaygılarından biri e-ticaretin fiziksel mağazaların kapanmasına veya otomasyonu artırarak fiziksel satış görevlilerinin işsiz kalmasına yol açacağıydı. Oysa Amazon Fresh örneği e-ticaretin yeni mağaza zincirleri açarak ek istihdam yarattığını gösterdi. 2016’da ise e-ticaret tüm pazarlama kanallarının gelirlerini artırarak bankalardan melek yatırımcılara kadar herkese daha çok para kazandıracak.

Bu da yalnızca firmayı internetten veya akıllı telefona yüklediği mobil uygulamasından tanıyarak fiziksel mağazaya gelen müşteri sayısının artmasından kaynaklanmıyor. Aynı zamanda başta kurumsal TV hizmetleri olmak üzere, fiziksel mağazalarda kullanılan dijital bilgi ekranları, dokunmatik tabletler ve beaconlar da e-ticaret ekosisteminin bir parçası olarak mağaza içi satışları artırıyor (örneğin Türkiye’deki kuaförlerin ve akaryakıt istasyonlarının dijital ekranlarından müşteriye reklam gösteren uygulamalar yaygınlaşıyor).

2016’da perakendeciler müşterinin online alışveriş ve web’de gezinme davranışını izleyerek fiziksel mağazada yaşam tarzı eşleştirme performansını artıracaklar. Aynı zamanda müşteriyi sosyal ağlarda takip ederek kullanıcılara ilgi alanları ve ihtiyaçlarıyla alakalı içerik göstererek fiziksel mağaza satış performansını yükseltecekler.

Böylece bir yandan mobil reklamlar, video reklamlar, native reklamlar ve ürün yerleştirme sektörü büyürken, diğer yandan da mağaza içi dijital deneyim gelişecek.

3. E-ticaret sanal değil, gerçek dünyada ticaret

Yukarıdaki örnekten yola çıktığımızda başta nesnelerin interneti, beaconlar ve akıllı takılar olmak üzere teknolojinin e-ticaretin ayrılmaz bir parası olduğunu görüyoruz. Ancak, e-ticaret kullanıcı deneyiminden ibaret değil. E-ticaret dünyasında da satışları artırmak için müşteri deneyimine odaklanmak gerekiyor.

Müşteri deneyimi e-ticaret stratejisi, alakalı ürün teklifleri, etkileşim, içerik pazarlama, online müşteri davranışı ve yaşam tarzı başlıkları altında bütüncül bir yaklaşımla oluşuyor. Bu nedenle de müşterinin online ve fiziksel davranışlarını izlemek yeterli olmuyor. Bunun yanında, internet ve fiziksel mağaza ortamında toplanan büyük veriyi başarılı e-ticaret kampanyaları için doğru analiz ederek anlamlandırmak ve doğru kullanmak gerekiyor

2016 yılında CRM sektörü dijital ve sosyal CRM’e dönüşecek. Yeni CRM yaklaşımı kullanıcının internet hayatını, fiziksel hayatını ve fiziksel mağazadaki sensörlerle dijital ekranların etkileşimine dayanan karma hayatını bir bütün halinde takip edecek. CRM’e böyle geniş bir açıdan bakan markalarla şirketler müşteri memnuniyetini artırarak daha fazla müşteriyi elde tutabildiklerini görecekler. Bu da e-ticarete atılan sayısız girişimciyle işbirliği yapmalarını veya rekabet etmelerini kolaylaştıracak.

 

2016 e-ticaret trendmleri 2

4. E-ticarete atılmak için web sitesi açmak yeterli değil

E-ticaret yalnızca bir web sitesi açarak mobil dünyada varlık göstermekten oluşmuyor. Müşteri deneyimini ve insan doğasını işin merkezine koyarak online perakendeyi müşteri ihtiyaçları ve taleplerine göre şekillendirmek gerekiyor. Bu iş de sosyal ağların 360 derece analiziyle müşteri profili çıkarmanın ötesine geçmiş bulunuyor.

2016’da müşterilerin ihtiyaçları ve mantığı kadar duygularına da hitap eden firmalar satışlarını artıracaklar. Dijital dünya müşteri yolculuğunun her alanına egemen olurken Neurocam (beyin kamerası) gibi kişinin vitrine baktığında hangi ürünü beğendiğini ve hangi afişe dikkat ettiğini anlayarak buna rating veren, kısacası müşterinin duygusal halini okuyan yazılımlar yaygınlaşacak.

Bu bağlamda Facebook’un yüz tanıma algoritmaları kişinin ruh halini yüzünden anlarken, Google’ın gelişmiş metin dikte etme yazılımı da telefonunda sesli arama yapan kullanıcının ses tonundan sinirli veya hasta olup olmadığını fark edecek. Bütün bu veriler kişinin alışverişe ne kadar hazırlık olduğunu anlamakta kullanılacak (Ayrıca o anda hangi ürün veya renge eğilim duyduğunu anlamayı kolaylaştıracak).

Mobille yetinmeyin, müşteri yolculuğunun her aşamasını analiz edin

Bütün bunlar bir arada değerlendirildiğinde, mobil cihazlarla uyumlu web sitesi açmanın veya mobil uygulama yazmanın e-ticaret sitelerini otomatik olarak ayağa kaldırmaya yeterli olmayacağı anlaşılıyor. Bunun yerine, mobil siteleri ve mobil cihazları ileri teknoloji ürünü bir iletişim cihazı olarak görmek gerekiyor. CRM’i mobilin merkezine alan ve native reklamlarını fiziksel mağaza deneyimiyle birleştiren şirketler 2016’da daha başarılı olacak.

5. Online satışları artırmak için dijital dünyada güçlü varlık gösterin

2016 yılında rekabet gücünüzü korumak için online satışlara odaklanmak ve e-ticareti sadece satıştan ibaret olarak görmek sizin için yeterli olmayacak. Gönüllü marka elçilerinden internette tanımmış olan Twitter ünlülerine kadar her alanda dijital pazarlama fırsatlarını değerlendirmek gerekiyor. Sadece Amerika’da fiziksel mağaza satışlarına 305 milyar dolar katkıda bulunan e-ticaretin potansiyelinden yararlanmanın yolu müşteri deneyimini bir bütün olarak görmekten geçiyor.

Online satışları artırmak için hem fiziksel ortamlarda hem de internette dijital pazarlamadan daha fazla yararlanmak gerekiyor. 2016’da online reklamlarla anı yaşa mantığı müşteri yolculuğunda önemini yitirecek. Bunun yerine, native reklamlar ve ürün yerleştirmeyle müşteriye kendi tarzında kalıcı bir lifestyle deneyimi yaşatan pazarlama taktikleri e-ticaret satışlarını artıracak.

Sonuç olarak e-ticaret ve fiziksel mağazalar ayrılmaz bir bütün oluşturuyor ve online dünyadaki müşterilerin gerçek insanlar olduğunu unutmayan markalar nesnelerin interneti, akıllı takılar ve diğer teknolojilerden yararlanarak daha çok para kazanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*