21 Kasım 2018

2016’da Öne Çıkan 5 İçerik Pazarlama Trendi [Araştırma]

 

içerik_pazarlama-içerik-eticaret-video2016’da mobil reklamlardan kurumsal bloglar ve native reklamlara kadar her alanda içerik pazarlama, öncelikle bilgisayarların otomatik olarak oluşturduğu içerikler ve video üzerinde şekillenecek. Örneğin dünyanın en büyük haber ajanslarından Associated Press, ekonomi raporlarını hazırlamak için Automated Insights şirketinin geliştirdiği yazılımı kullanıyor. 2016’da Amazon gibi e-ticaret siteleri ürün bilgileri ve teknik özellikleri insanlara değil, bilgisayarlara yazdıracaklar. Bu da yazılımların programlı satın alma anahtar kelimeleri için ayrıca programlanmasını gerektirecek.

1. İçerik pazarlama ve SEO’nun yolları ayrılıyor

2016’nın genel e-ticaret trendlerini anlattığımız yazımızda içerik pazarlamanın pazarlama otomasyonu ve programlı satın almanın bir parçası olduğunu söylemiştik. Şimdi tersini söylemiyoruz. Sadece içerik pazarlamanın e-ticaret şirketleri ve onlara hizmet veren dijital ajanslarda ayrı bir departman olarak hizmet vereceğini söylüyoruz. Kısacası 2016’da pazarlama idari olarak yeniden yapılanacak.

Bunu aslında e-ticaret için temel SEO kurallarını anlatan yazımızda vurgulamıştık. SEO için mutlaka gerekli olan anahtar kelimeleri başlıkta ve giriş paragrafında sırıtsa bile sırf kurallar gereği eklemenin aslında SEO değerinizi düşüreceğini: çünkü Google’ın anahtar kelimelerden önce anlamlı, alakalı ve kaliteli (orijinal) içeriğe odaklandığını belirtmiştik. İçerik pazarlama ve SEO’nun idari olarak birbirinden ayrılması trendi bu yönde atılan sağlıklı bir adım. Sonuçta içerik pazarlama için reklam metin yazarlığından farklı beceriler gerekiyor. Her ikisi de önemli, ama SEO’nun bu işi üstlenmesi maksimum yaratıcı içerik üretmek açısından yeterli değil.

İlgili yazı: SEO ve içerik pazarlamayı birleştirmenin en etkili 10 yolu

İçerik pazarlama SEO’dan çalacak

Küçük ve orta ölçekli girişimlerde içerik pazarlama dış kaynak kullanımı olarak dijital ajansa havale edilebilir. Tıklama başına ödeme reklamları (CPC), sosyal medya pazarlaması, e-posta ile pazarlama ve SEO işleri ise şirket içi yürütülebilir. Tabii bir de İçerik Bulutu gibi profesyonel içerik servisleri, içerik pazar yerleri ve ayrıca içerik ajansları var. The New York Times, The Wall Street Journal ve Condé Nast bu trendi güçlendiren içerik ajansları kurdular.

Bazen de tam tersi oluyor tabii. Listelist’te olduğu gibi içerik pazarlama ekibi web yayınları, video çekimleri ve fotoğraflar gibi özel beceri isteyen işleri üstleniyor. Peki 2016’da bu trend e-ticareti nasıl etkileyecek? Büyük olasılıkla bütçe bazında etkileyecek. E-ticaret için içerik pazarlama SEO bütçesinden çalmaya başlayacak.

2. Yazılımların ürettiği otomatik içerikler

Elbette insan gibi düşünen bilgisayar devri daha başlamadı. Bu yüzden blog yazılarını bilgisayarların yazmasını beklemeye gerek yok. Öte yandan ürün incelemelerini de ürünlerin satıldığı müşterinin yazması kadar doğal bir şey olamaz.

Bununla birlikte ürün sayfalarındaki ürün bilgileri, katalog metinleri ve teknik özellikler gibi metin yazarları için son derece sıkıcı olan ve yaratıcı vakitlerinden çalan işlerin maliyetleri azaltmak amacıyla yazılımlara devredildiği denemeler başlayacak. Ancak bu daha çok işin mutfağıyla ilgili olduğu için 2016’da otomatik içerik yazılımları pek reklam edilmeyecek.

Her durumda, ürün bilgisi tarzında içerik oluşturmak, e-ticarete atılan girişimcilerin karşılaştığı en zor problemlerden biri ve online perakende içerik yazılım otomasyonunun bu firmaların rekabet gücünü artıracağından emin olabiliriz. En azından piyasaya çıkmak için ayrı bir kadro almak ve eğitmek zorunda kalmayacaklar. Türkiye’de ise Türkçe içerik için İçerik Bulutu ve benzer firmaların kendi yazılımları ile bu işe el atmasını beklemek zorunda kalacağız. Ancak yurt dışı ihracatta İngilizce metinler için Automated Insights gibi hizmet sağlayıcılar çözüm olabilir.

İlgili yazı: İnternette kaliteli içerik nasıl hazırlanır?

3. Video pazarlama gittikçe önem kazanıyor

2016 yılında video içeriğinin tüketici internet trafiğinin üçte ikisini oluşturması bekleniyor ve bu sadece videonun salt metinden çok daha büyük dosyalardan oluşmasına bağlı değil. Videolar gerçekten izleniyor, çünkü konu hakkında görsel özet geçiyor. Ürün bilgisi ve teknik destek açısından videolar çok iyi anlaşılıyor.

Elbette video içeriğinin büyük kısmı Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video gibi internet TV yayınlarından oluşuyor. Ancak Youtube gibi mecralarda bu yayınlara reklam da alabiliyorsunuz. Dolayısıyla video pazarlamayı sadece tanıtım videolarınızın ve sizin çektiğiniz videoların izlenmesi olarak algılamamanız lazım.

Bu noktada Listelist gibi orijinal içerik üreten native reklam çözümleri, “Bu yıl en çok satan 5 araba markası” gibi listeler önem kazanıyor. Facebook ve Twitter’ın da video tanıtımları için kendi kanallarını açtığını unutmamak lazım. Özellikle Facebook videolar ve Twitter Periscope uygulaması büyük gelecek vaat ediyor. Her durumda sadece lise ve üniversite gençliğinin değil, X kuşağı hatta 1946-64 arasında doğan büyükbaba kuşağında bile video izleme oranının arttığı biliniyor.

İlgili yazı: Facebook’tan Periscope’a rakip canlı videolar

4. Girişimcinin dostu içerik olacak

İçerik pazarlamayı kolaylaştıran en önemli şey, bir şirketin sadece belirli ürün ve hizmetleri sunuyor olması. Örneğin Migros gibi genel bir market yerine sadece jean satan moda siteleri hızlı ve alakalı içerik üretmek bakımından çok daha avantajlı.

Buna kişisel elişi ürünler gibi niş kategorileri de katarsak durumun önemi anlaşılıyor. Niş ürünler derken bunu da ilginç bir önekle açıklamak mümkün: Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, AB ülkeleri ve Yeni Zelanda’da Yüzüklerin Efendisi filminden esinlenen Ortaçağ kılıçları satan e-ticaret siteleri var. Bu siteler ürünlerinin tanıtımını Norveç asıllı bir Kanadalı olan Skallagrim yapıyor. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin Türkiye’deki Youtube ünlüleriyle video içerik pazarlama yapmasının zamanı gelmiş bulunuyor.

Skallagrim örneğini özellikle kitle kaynak fon bulma açısından verdik. Örneğin e-ticaretten online elektronik parça ve alet kiti satan iFixit sitesinde 17 bin 500’den fazla kitle kaynak tamir kılavuzu videosu yer alıyor. Dikkat, bu videoları iFixit müşterilerinin kendisi çekti (matkap nasıl kullanılır, iPhone 6 mikrofonu nasıl değiştirilir vb.)! Bunun için kimseyle sponsorluk anlaşması yapılmadı. E-ticaret sitelerinin de Youtube’u tarayarak sattıkları ürünlerle ilgilenen Türk kullanıcıları örgütlemeye çalışması gerekiyor.

5. Piyasa içeriğe doyacak

2016’da çok içerik üretmek kadar kaliteli içerik üretmek de önem kazanacak. Çünkü piyasa görsel içeriğe ve video içeriğine doyacak. Bu tür içerikler aynı zamanda algoritmalı kişiselleştirilmiş pazarlama bağlamında dinamik web sayfası içeriğinde de kullanılacağı için pazarda aşırı içerik yüklemesi durumu ortaya çıkacak. Bu sorunu çözmek ise en zor ve en garantili yöntemi gerektiriyor: Hedef kitleyle alakalı ve orijinal içerik üretmek.

Ancak bunun dijital pazarlamada yeni açılımları olacağını da belirtmek lazım. Özellikle insanların dijital içeriği nasıl, ne zaman, ne sıklıkla tükettiğine yönelik yazılımlar öne çıkacak. Bu nedenle dijital ajansların sunduğu hizmetlerden biri de içerik analizi olacak. Nitekim Kleiner, Perkins, Caufield ve Byers gibi yatırım fonları, Amerikalıların günde 5,6 saati dijital medya içeriğine bakarak geçirdiğini söylüyor. Bunun yaklaşık 3 saati de mobil içeriğe ayrılıyor. Facebook bu sebeple kullanıcıların Facebook mobil kullanma süresini uzatmak istiyor. Hepsi sonuçta dönüp dolaşıp içerik pazarlamaya dayanıyor.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberiSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*