19 Kasım 2018

2016’da Satışları Artıracak En Etkili 5 Web Sitesi Tasarımı

web_tasarım-webdesign-eticaret

2016’da e-ticaret web sitelerinde standartlaşma görünecek. Tasarımcılar satışları artıran belirli arayüz tasarımlarını yaygın olarak kullanacak. Özellikle kart tasarımları yaygınlaşırken e-posta abonesi kazanmak için benzer taktikler uygulanacak.

Bununla birlikte 2016, mobil için optimize edilmiş siteler yerine, doğrudan mobil ekranlar için tasarlanan mobil sitelerin yaygınlaştığı bir yıl olacak. Küçük mobil ekranlarda en iyi uygulamalar standart olduğu için web tasarımlarının gittikçe birbirine benzediğini göreceğiz. Tablet, PC ve akıllı telefon ekranında en iyi sonuçları veren kart tasarımları özellikle bu yüzden popüler olacak.

Yine de bu e-ticaret sitelerinin tümüyle “aynı şeyi karıştır kullan” (remix) kültürünün kölesi olması anlamına gelmiyor. Tersine, temel site tasarımı öğeleri standarda otururken, kullanıcı deneyimi ile müşteri deneyiminin farklı olduğunu anlayan ve alternatif tasarımlar geliştiren markalar öne çıkacak. Peki, e-ticaret web sitesi tasarımında bir yandan en iyi uygulamalara sadık kalırken diğer yandan da özgün tasarımlarla fark yakalayıp satışları nasıl artırırsınız? 2016 trendlerinde birlikte görelim.

İlgili yazı: Dönüşüm oranlarını artıran en önemli 3 web tasarım kuralı

web_tasarım-webdesign-eticaret

1. En çok satan web sitesi tasarımları

İşte en önemli anahtar kelime bu: Tasarım değil, “tasarım şablonları”. Tasarım şablonları online mağazalarda satışları artırmayı engelleyen problemleri çözmek için bazı ortak özellikler kullanıyor. Örneğin akıllı telefon ekranında gezinme menüsünü kullanmayı kolaylaştırmanın yolu belli: Daha sade ve fonksiyonel menüler kullanacaksınız.

E-ticarette tasarım şablonları son yıllarda duyarlı temalar ve Bootstrap ile Foundation gibi CSS çerçeveleriyle yaygınlaştı. Bu da son 5 yılda sektörde tasarım sürekliliği yarattı. Bunlardan en bariz olanı da sitelerin sayfa düzeni açısından birbirine benzemesi. Ancak bu aynı zamanda müşterilerin e-ticaret sitelerine alışmasını ve alışveriş yapmasını kolaylaştırıyor (tıpkı klasik WoW arayüzünün bütün online oyunlarda standart olması gibi). Mobil ticarette satışları artırmak için bu standartları uygulamak gerekiyor. Örneğin aşağıdaki site:

Resimde online müzik mağazası Chuck Levin, moda mağazası Collared Greens ve gurme yemekler mağazası Di Bruno Bros.’un sitelerini görüyoruz. Üç sitede de “hamburger” menüsü kullanıldığına dikkat edin; yani arayüzün üst kısmında üç yatay çizgi var.

Ayrıca her sitede büyüteç simgesinin ardında bir arama kutusu bulunuyor ve manşette alışveriş sepeti simgesi görüyoruz. Öne çıkarılmış görsel de tüm sitelerde standart. 2016’da bu şablonların yaygınlaştığını ve sadece detaylarda fark yaratıldığını göreceğiz.

İlgili yazı: Yeni başlayanlar için e-ticaret rehberi

web_tasarım-webdesign-eticaret

2. Kart tasarımları

Web sitesi tasarımında kart derken tek konuyla ilgili resimleri, metinleri ve diğer kaynakları tebrik kartı gibi bir arada sunan modüler tasarımları kast ediyoruz. Bunlar bir ürün sayfası tek konular üzerine yoğunlaşıyor. Biz de, web sitesindeki farklı ürünleri kolay görülen ve kolay kullanılan öğeler halinde düzenleyip sayfaya yapıştırmak için kart tasarımlarını kullanabiliriz. Kart tasarımları bir bütün halinde küçültülebildiği için duyarlı web sitelerinde de kolay ölçekleniyor.

Nitekim kartlar Google’ın Material Design adlı tasarım rehberi sitesine ve dolayısıyla Android tasarım rehberine eklendi. Bu da kartların popülerliğinin artmasını sağladı. Örneğin Lord & Taylor web sitesinde kartlar belirli ürün ve kategorileri göstermekte kullanılıyor. Rejuvenation sitesi de ana sayfasındaki öğeleri kullanıcıya derli toplu göstermek için kart bezeri bir sayfa düzeni kullanıyor. Bu düzende büyük ürün görselleri öne çıkıyor. Belk sitesi satıştaki ürünleri göstermek için kartları kullanıyor.

İlgili yazı: Web sitenizde satışları artırmanın 10 yolu

web_tasarım-webdesign-eticaret

3. Pop-Up’lar ve dikkat çekme ile pazarlama

İş online tanıtıma gelince pop-up’lar (açılır pencereler) dünyanın en sıkıcı online pazarlama öğeleri arasında yer alıyor. Hatta çoğu browser ve antivirüs programı artık pop-up’ları tümüyle engelliyor. 1990’larda ortaya çıkan pop-up’lar yeni web sayfaları, hatta yeni web siteleri gösteriyordu. Ancak pop-up reklamlar genellikle aldatıcı olduğu için müşteri bunlardan nefret etti. Hele mobilde pop-up’lar veri kullanımını artırarak küçük ekranda gezinmeyi iyice zorlaştırıyor ve vakit kaybına yol açıyor.

2016 yılında ise pop-up’ların web sitesi tasarımına geri geldiğini görüyoruz. Ancak bu kez aldatıcı veya istenmeyen reklamlar söz konusu değil. E-ticaret siteleri pop-up’larda doğrudan müşterinin ilgileneceği teklifler sunuyor. Örneğin markanın sosyal medya hesabını takip edenlere ve e-posta listesine abone olanlara indirim yapmak gibi.

Pop-up’ların yaygınlaşmasının sebebi, açık farkla sosyal medyanın en büyük bileşimi olan ve Facebook’u da fersah fersah aşan e-posta ile pazarlamanın gittikçe yaygınlaşması. Ancak günümüzde pop-up’ları daha akıllıca kullanıyoruz. Örneğin bazı haber sitelerinin yaptığı gibi reklamı daha sayfayı açmadan kullanıcının gözüne sokmak yerine, sayfada belirli bir süre kalan kullanıcıya alakalı pop-up’lar gösteriyoruz.

2016 yılında Amerika’daki en büyük online perakendecilerin üçte biri pop-up kullanacak. Ayrıca pop-up’lar sayfayı ziyaret eden herkese gösterilmeyecek. Belki yazıyı baştan sona okuyanlar veya sitede alışveriş geçmişi olanlar bu pop-up’ları görecek.

web_tasarım-webdesign-eticaret

4. Büyük fotoğraf ve videolar kullanın

Bir resim 1000 kelime anlatırsa, binlerce kareden oluşan bir video milyon kelime anlatabilir ve müşterinin videolara ne kadar önem verdiğine dikkat edecek olursak bu bir kelime oyunu değil.

2016’da e-ticaret siteleri daha fazla sayıda büyük resim ve video kullanacaklar. Aynıca tasarımcılar ve geliştiriciler site performansını tüm platformlarda artırmak için kullandıkları görsel içeriği optimize edecekler. Bu uygulama biraz da medium sosyal ağ sitesine benziyor. Siz de Best Made sitesini açarak görebilirsiniz.

İlgili yazı: Web sitenize 4 yararlı ipucu ile hemen müşteri çekin

web_tasarım-webdesign-eticaret

5. Dinamik web sayfaları

Günümüzde birçok web sitesi “Sadece Asus marka grafik kartlarını göster” seçeneğinde olduğu gibi, müşterinin yaptığı filtre seçimlerde müşteriye daha önceden hazırlanmış olan ve sunucuda saklanan sayfaları gösteriyor. Bu alt sayfalar her filtre için sunucudan ayrıca çekiliyor ve söz konusu yöntem statik sayfalar olarak adlandırılıyor.

Ancak 2016’da bu değişmeye başlayacak. Geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla birlikte JavaScript ve Ajax tabanlı dinamik sayfa görünümleri kullanmaya başlayacak. Bunun nasıl olduğunu görmek için JadoPado pazar yeri sitesine gidip bir ürün arayabilirsiniz. Ürün isimlerini yazarken her harfte sayfa görünümünün dinamik olarak değiştiğini göreceksiniz. Bu aslında Google’ın siz daha yazarken dinamik arama yapmasına benziyor.

Müşteriye özel maksimum özelleştirme için dinamik sayfalar kullanılıyor, çünkü tüm müşterilerin tüm olası kombinasyonları dünyadaki tüm bilgisayarların depolama kapasitesini aşar ve internete gereksiz yük bindirir. Dinamik sayfalar sizi her arama için ayrı alt sayfa hazırlamaktan kurtarıyor. Bu yazıda 2016’nın başlıca e-ticaret tasarım trendlerini okuduk. Dikkat ederseniz bu konuda önce mobil sitelere odaklandık. Çünkü mobil siteler 2016’nın yükselen e-ticaret trendleri arasında en başta yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*