13 Kasım 2018

2016’nın En Etkili 7 E-posta İle Pazarlama Trendi

optivo-rene_kulka-eposta_pazarlaması

Dijital pazarlama artık kanallar arası (çapraz) pazarlamaya dönüştü, online ile offline dünya birleşti, giyilebilir teknolojilere ek olarak dijital asistanlar geldi ve mobil cihazlar yaygınlaştı. Bunlar bildiğimiz hikaye ancak bu gelişmeler e-posta ile pazarlamanın modasının geçmesine yol açmadı. Tersine e-posta ile pazarlamayı mobil pazarlamayla birlikte dünyanın en etkili çapraz pazarlama kanallarından biri yaptı. Optivo E-Posta Pazarlama Uzmanı René Kulka, 2016 yılında pazarlamacıların bilmesi gereken 7 e-posta ile pazarlama trendini açıkladı ve e-ticaret pazarlamacıları için değerli bilgiler sağladı.

1. Gerçek zamanlı “hiper” kişiselleştirme

2016 itibariyle kullanıcıyı gerçekten ilgilendiren içeriklerin otomatik olarak oluşturulduğunu göreceğiz. Her ne kadar hali hazırda otomatik oluşturulan “hoş geldiniz” e-postaları veya çapraz satış mesajları olsa da canlı ve dinamik olarak içeriğin kullanıcıya göre değiştirildiği e-postalar artık otomatize ediliyor. Önceden belirlenen lokasyon, zaman, kullanıcı cihazı ve hatta hava durumu parametrelerine göre oluşturulan mesajlar o anda kullanıcıyı ilgilendirebilecek içerikleri barındırılıyor. Online alışverişlerle ilgili ödeme bilgisi içeren işlem bildirimleri en çok okunan e-posta gönderimleri olarak öne çıkıyor ve pazarlamada yeni bir fırsat sunuyor.

2. Online ve offline birleşiyor

Optimize bir kullanıcı deneyimi ile online ve offline dünyalar bir araya geliyor. Pazarlama bulutları ve çoklu kanal platformları ile birlikte, entegre pazarlama kampanyaları sayesinde kullanıcılar için artık offline veya online kanal ayrımı ortadan kalkıyor. Bu bağlamda online olmayan müşterilere posta ile ulaşılacak, Facebook üzerinden yeni e-posta aboneleri kazanılacak, Google’ın AdWords ağı üzerinden aktif olmayan müşteriler tekrar pazarlama ağına katılacak. Bunu tamamlamak üzere hali hazırdaki müşterilere POS ödemeleri sırasında anlık bildirim ile mesaj gelecek ve indirim haberleri WhatsApp ile iletilecek.

optivo-rene_kulka-eposta_pazarlaması

3. Yeni masaüstümüz mobil cihazlar

Mobil için optimizasyon yapamayan pazarlamacılar hem görünürlük hem de etkileşim kaybedecek. Aynı zamanda e-posta en çok kullanılan mobil uygulama olmayı sürdürecek. Nitekim cep telefonları ve tabletler e-posta okunma oranı yüzde 50’ye ulaştı. Bu yüzden pazarlamacıların ve müşterinin bütün tıklama yolunu tamamen mobile uyumlu hale getirmeleri gerekiyor.

4. Yapay zekalı pazarlama gerçekleşiyor

E-posta pazarlama açısından yapay zeka yazılımları giderek önemini artırıyor. Farklı kaynaklardan gelen kullanıcı verisi, olasılık hesaplamalarına dayanan bilgi ve ürün sunumları ile yorumlanmaya başladı bile. Algoritmalar zaman içinde oldukça kişiselleştirilmiş optimum aksiyonları öğreniyor.

İlgili yazı: E-Posta ile pazarlama çapraz kanal satışlarda nasıl kullanılıyor?

optivo-rene_kulka-eposta_pazarlaması

5. Dijital asistanlar her yerde

Dijital asistanlar ve giyilebilir cihazlar gibi yeni teknolojiler daha fazla hayatımıza girecek ve hem bilginin anında görüntülenmesini sağlayacak, hem de çeşitli özel süreçleri tetikleyecek. Can sıkıcı ve karmaşık süreçler böylelikle kolaylıkla yönetilebilecek. Bu konuda atılmış ilk adımlar Apple’ın Siri adlı dijital asistanında ve Google Now’da görülebilir. Bu gelişmeler aynı zamanda e-posta pazarlamaya da fayda sağlayacak. Daha şimdiden e-posta mesajları akıllı saatler için optimize edilebiliyor. Ayrıca mesaj içeriğindeki bir bölümün sesli olarak kullanıcıya okunması sağlanabiliyor.

6. Medya yeniden canlanacak

Şirket blogu veya kurumun Facebook sayfası gibi, e-posta da kontrollü medyanın en üst noktalarından birini oluşturuyor. Önümüzdeki yıl bu konuda çok daha fazla hareketlenme olacak. Potansiyel müşteriler ile uzun soluklu etkileşime girme konusunda kontrollü medyanın hala bir rakibi yok. Stratejik ve sürdürülebilir yöntemler kullanıldığında bu yöntem ile şirket imajı inşa edilebilir. Diğer medya türlerinde genellikle Google veya Facebook gibi büyük oyuncuların sürekli değişen kuralları ile mücadele etmek zorunda kalan şirketler için e-posta pazarlama, ne demek istediklerini doğrudan müşterilerine aktarabildikleri tek kanal.

İlgili yazı: Adwords müşteri eşleme özelliği e-posta ile pazarlamada nasıl kullanılır?

optivo-rene_kulka-eposta_pazarlaması 7

7. Pazarlama daha da çevik olacak

Pazarlamanın dijitalleşmesi doğal olarak hızlı karar almayı ve alınan kararların hızlıca uygulanmasını gerektiriyor. Bu yüzden pazarlamada çeviklik giderek daha da önem kazanıyor. Ayrıca bu çevikliğin tüm pazarlama kanallarına yayılması gerekiyor. Geleneksel pazarlamada pazarlamacılar bir plan yapıp bunu uygulayana kadar plan güncelliğini yitirmiş olabiliyor. Bu artık günümüzün dijital pazarlama koşullarında kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Ayrıca teknolojik imkanlar konusunda da firmaların pazarlama departmanlarının çevik olması gerekiyor. Bu çeviklik gereksinimi, çağdaş pazarlama işlevlerinin, uzun dönemde daha az maliyetli ve daha çevik olan üçüncü parti sistemlere kayma olasılığını da gündeme getiriyor. Akıllı e-posta yazılımları dijital pazarlama ile iş zekasını birleştirerek markalara bu imkanı veriyor.

İlgili yazı: Muhteşem Yedili > E-posta ile pazarlamanın 7 altın kuralıSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*