15 Kasım 2018

2017 Yılına Kadar Amerika ve Avrupa E-ticaret Hacmi Büyümeye Devam Ediyor

ABD ve AVrupa E-ticaret RakamlarıE-ticaret denince ilk akla gelen ülke doğal olarak Amerika oluyor ve bu bölgedeki e-ticaret hacmi, birçok bölgenin toplam hacminden dahi daha fazla. Amerikalı kullanıcıların internetten alışverişlere bu yıl 262 milyar dolar harcaması bekleniyor ve bu rakam 2012’deki online alışveriş hacminden %13,4 daha fazla.

Forrester’ın araştırmasına göre, 2012 yılında toplam hacim 231 milar dolar seviyelerindeydi. 2017 yılında ise bu harcamaların, her yıl ortalama olarak %10’luk bir artış göstererek 370 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor. E-ticaret hacmi bu şekilde ilerlerse 2017 yılında, ABD’deki tüm perakende satışlarının %10’u online satışlardan gerçekleşecek. 2012 yılındaki e-ticaret harcamaları ise toplam harcamaların %7,6‘sını oluşturuyor ve bu oran 2011’e kıyasla %6,8 arttı.

Forrester Yardımcı Başkanı Sucharita Mulpuru, online perakendecilerin ilerleyen dönemlerde daha çok iş yapacağını söylerken, sadece fiziki mağazası olan dükkan sahiplerinin ise bu durumdan olumsuz etkilenerek para kaybedebileceklerini dile getirdi.

Yine Forrester’ın yaptığı bir araştırmaya göre, Batı Avrupa ülkelerinin e-ticaret pazarı da bu yıl %14,3‘lük bir artış gösterecek. 2012 yılında 145 milyar dolar olan bu bölgenin hacminin, 2017 yılında ise 247,1 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor. Büyüme oranlarına baktığımızda ise Avrupa’da e-ticaret konusunda öne çıkan ülkeler ise İspanya ve İtalya.

Avrupa E-ticaret Rakamları

İspanya’nın önümüzdeki süreçte yıllık ortalama %18 gibi bir büyümeyle, 2017 yılında toplam e-ticaret hacmini 11,7 milyar dolara taşıyacağı söylenirken, İtalya’nın da yıllık ortalama %16‘lık bir büyüme göstererek, e-ticaret hacmini 2017’de 10,7 milyar dolara seviyelerine taşıması bekleniyor.

Şu an Avrupa’daki en hareketli pazarlardan birine sahip olan İngiltere e-ticaret pazarı hacmi ise yıllık %10’luk bir artış gösterecek 2017 yılına kadar. Tabii ki İngiltere’nin 2012 yılındaki online alışveriş hacminin 51,8 milyar dolar seviyelerinde olduğunu unutmamak lazım. Bu rakam İspanya ve İtalya’nın toplam e-ticaret hacminden fazla.

Online alışveriş, daha uygun fiyat sunması, kolay ve hızlı olması gibi etkenler sebebiyle Avrupa’daki kullanıcılar tarafından önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edilecek. En çok rağbet gören ürünler ise market alışveriş ürünleri olarak öne çıkıyor. Forrester’ın araştırması, Avrupalı tüketicilerin 2017 yılında online olarak toplam 12,95 milyar dolarlık yiyecek içecek alışverişi yapacaklarını söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*