15 Kasım 2018

2018 Yılında 250 Milyon Akıllı Giysi Kullanılacak

CCS Insight’ın araştırmasına göre, önümüzdeki yıllarda akıllı saatler ve bileklikler, akıllı giysi pazarını domine edecek. 2013 yılında 9,7 milyon ürün piyasaya sunulurken, 2018 yılında bu rakam 135 milyona çıkacak.

En büyük pay sahibi olacak akıllı saat ve bileklikler (%87) önümüzdeki dört yıl boyunca bizlerle olmayı sürdürecek. Araştırmayı yapan şirket, 2018 yılında 68 milyon akıllı saat ve 50 milyon akıllı bileklik satılacağını öngörüyor.

Özellikle yılbaşı döneminde, akıllı giysiler konusunda bir patlama yaşanması bekleniyor. Çünkü bu teknolojiler daha çok yeni ve her şeye sahip birine bile hediye olarak alınabilecek durumdalar. Piyasada bulunuyorlar, çok pahalı değiller, yeniler, işlevseller. İlk patlamanın öncülü akıllı bileklik ve spor bilekliklerde olacak. 2014 yılının sonunda kullanılması beklenen 35 milyon akıllı giysinin yarısından fazlasını bu ürünler oluşturacak.

Akıllı giysiler pazarı henüz deyim yerindeyse taş çağını yaşıyor. Çok yeni bir pazar olduğu için henüz kimse nasıl bir ürünün gerçekten kitleler tarafından benimseneceğinden emin değil. Tablet bilgisayarlarda olduğu gibi fiyatlar makul seviyelere düşerse, adaptasyon çok hızlanacak.

CCS Insight’ın raporundan bazı ilginç istatistikler ise şöyle:

  • 2018 yılında satılan akıllı giysilerin %2’si akıllı gözlükler olacak.
  • 2018 yılının sonunda gelişmiş pazarlarda yaşayan her 40 kişiden birinde bir akıllı giysi bulunacak.
  • Broşlar, mücevherler ve takılar da akıllanacak ve 2018 yılındaki pazarın %3’ünü oluşturacaklar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İyi ürünler çıkarsa çok büyük trend olabilir tahminlerin ötesine geçebilir.

Fikrini söyle

*