14 Kasım 2018

212 Capital Partners’a Göre 2012 Yılı Özeti: Dikey, Rekabet ve Büyüme [2012/13 Dosya]

Türk e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularından biri de yatırım şirketleri. E-ticarete girmek isteyen yeni girişimcilere ya da zaten sektörde olup işini büyütmek isteyen girişimlere maddi destekte bulunmanın yanı sıra mentorluk gibi hizmetler de veren yatırım şirketleri sektörde önemli bir yere sahipler. Türkiye’de birçok şirkete 2012’in ilk yarısında yatırım yapıldı ve hatırlarsanız yerli yatırımcıların dışında, ülkemizdeki şirketlere yabancı firmalardan da yatırım yapanlar olmuştu. Bir yıldan az süredir aktif bir şirket olmalarına rağmen 6 firmaya yatırım yapmış olan 212‘nin Başkan Yardımcısı Dilek Dayınlarlı da 2012/13 Dosyamızda sorularımızı yanıtladı.

Yakın zaman içinde 7. yatırımlarını duyuracaklarını belirten Dayınlarlı, portfolyolarının Türkiye’deki girişimlerin mevcut yansıması olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar yatırım yaptıkları şirketlerden üçünün dikey e-ticaret sitesi olduğunu söyleyen Dilek Hanım, diğer sitelerden birinin platform, birinin oyun ve diğerinin de bir Saas yatırımı olduğuna değindi. 212’nin yatırım yaptığı şirketler ise şöyle;

Ayakkabı, çanta ve aksesuar dikeyinde satışlar yapan Butigo.com; kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satan Balerin.com; takı ve mücevher satışları yapan Hazinem.com; eşyalı apart dairelerin online rezervasyon işlemleri için bir platform olan Hemen Kiralık; Türk ve Ortadoğu kullanıcılarına yönelik sosyal ve mobil oyunlar geliştiren Arcademonk; ve otellerin uluslararası turizm sistemleri ile entegrasyonunu ve işletim otomasyonunu sağlayan Cloudarena.

Dayınlarlı: 2012 yılını aslında en iyi bir üçleme ile tanımlayabiliriz; “Dikey, rekabet ve büyüme

Maddi yatırımlarının haricinde şirketlerle daha çok şirket kurma ve büyütmedeki deneyimlerini ve networklerini paylaştıklarını söyleyen Dayınlarlı, firmaya yatırım yapmaya başladıklarından itibaren şirketlere finans, operasyon, büyüme, performans, yetenek bulunması, daha sonraki aşamalarda yatırımların alınması ve pazarlama gibi konularda destek olduklarını belirtiyor. Dayınlarlı sözlerine “girişimcileri aynı zamanda hem Türkiye’den hem de yurt dışından konunun uzmanı kişilerle de iletişime geçiriyoruz” diyerek devam ediyor ve ekliyor: “Ayrıca 212 olarak grup gücümüzü kullanarak birçok konuda oluşturduğumuz stratejik ortaklıklar ve iş geliştirme çalışmalarıyla portfolyo firmalarımızın daha iyi fiyat ve daha iyi hizmet almalarını sağlıyoruz.”

2013 yılı dikeyinde lider e-ticaret siteleri, teknoloji, software, mobil, ödeme sistemleri gibi girişimlere özellikle bakıyor olacaklarına da değinen Dilek Hanım, hızlı büyüme potansiyeli olan, değer yaratabilecek ve sürdürülebilir işlere yatırım yapmayı amaçladıklarını belirtti. Şirket olarak aktif bir şekilde girişimcilerle görüştüklerini ve şimdiye kadar görüştükleri 400’den fazla firmanın yarıdan fazlasının e-ticaret sitesi olduğundan bahseden Dayınlarlı, e-ticarette girişimcilik deneyimi kazananların gelecek dönemlerde internet girişimcileri olabileceklerini söyledi.

Dayınlarlı: 2013, e-ticarette farklılaşmanın, markalaşmanın ve performansın öne çıkacağı bir yıl olacak. Her geçen yıl çıta yükseliyor ve girişimci kalitesi artıyor. Yaptığı işe hakim, iyi takım oluşturmuş ve sürdürülebilirliği olan girişimler ve sürdürülebilirliği olan iş modelleri artık olmazsa olmaz duruma geliyor.

Ana e-ticaret kategorilerindeki oyuncuların belli olduğunu; ama o şirketlerin yerlerinin değişmeyeceği ya da yeni oyuncuların sektöre girmeyeceği gibi bir kuralın olmadığının üzerinde duran Dayınlarlı, “Biliyoruz ki e-ticaretin ileri olduğu Amerika’da da 2000’li yılların başından itibaren yaklaşık 10 yıl ana oyuncuların dışında büyük oyuncular yoktu ancak bu 2010’lara doğru geldiğimizde inovatif modellerin çıkmasıyla yeni büyük oyuncuların oluşmasını sağladı” dedi.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgilerinin yüksek olduğunu ancak genelde aradıkları boyutlarda firma bulamadıklarından dolayı risk almadıklarını söyleyen 212 Başkan Yardımcısı, şu an Türkiye pazarına bir ilgi olduğunu ve 2013’te bu ilginin daha da artacağını belirtti ve 212 olarak bu ilginin artması için çalıştıklarını ve Türkiye’deki sektörü yurt dışında anlattıklarını da ekledi. Dayınlarlı, şirket olarak yabancı yatırımcıların güvendiği ve beraber yatırım yapmak isteyeceği bir ortak olarak öne çıkmak istediklerini de belirtti.

2012 yılında birçok dikey e-ticaret oyuncusunun ortaya çıktığına ve henüz bu dikeylerin büyüklerinin belirlenmediğini söyleyen Dayınlarlı, 2013 yılında dikey e-ticaretin trend olmaya devam edeceğini ve diğer tarafta ise mobil, ödeme sistemlerinin,işletmelere özel (enterprise) yazılımlar ve Saas’ın öne çıkan trendler haline geleceğinin üzerinde durdu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Murat Çoşmaz der ki:

  Dilek hanımın resmine bakmaktan haberi okuyamıyorum. Ne şirin bir başkan yardımcısı bu 🙂

 2. Sercan der ki:

  Öğüdü dinlenilesi, güler yüzlü, samimi insan.

 3. Güzel Paylasim

 4. paylaşımdan ötürü teşekkürler

 5. Güzel paylaşım. Teşekkürler. Aslında E-Ticarette başarı sağlamış bir kaç firma var Türkiye’de ama, tabi ki biz e ticaret profesyonelleri gibi bakamıyoruz, yorumlayamıyoruz olayları.

 6. Zevkle okudum, teşekkür ederim bu güzel yazı için.

 7. Güzel paylaşım. Teşekkürler. Aslında E-Ticarette başarı sağlamış bir kaç firma var Türkiye’de ama, tabi ki biz e ticaret profesyonelleri gibi bakamıyoruz, yorumlayamıyoruz olayları.

  Tamamen katılıyom +1.

 8. çok güzel paylaşım

 9. Başarılı tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

 10. başarılı arkadaşlar 🙂

  tebrik ediyorum sitenizin temanızını begendim takip aldım.

 11. Faydalı bir paylaşım olmuş tebrikler

 12. Teşekkürler faydalı bir yazı

 13. teşekkürler paylaşım için.

 14. paylaşım için teşekkürler hocam

 15. Bilgi Paylaştıkça Çoğalır Hocam Teşekkür ederim.

 16. güzel paylaşım teşekkürler.

 17. teşekkürler bilgi için.

 18. paylaşım için teşekkürler.

 19. en iyi sektör hangisi acaba

 20. ???

 21. Günümüz ticaretinin sanal ortamda bu kadar gelişmesi ne kadarda enteresan ve bu kadar hızla.

 22. Başarılı tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

 23. hala devam eden ve takip ettiğim girişimler.paylaşım güzel

 24. Zevkle okudum, teşekkür ederim bu güzel yazı için.

 25. Başarılar inşallah daha da iyi yerlere gelirsiniz.

 26. Bu güzel payşalımınız için teşekkürler.

 27. Başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim.

 28. Çok güzel paylaşım olmuş, çok teşekkür ederim.

 29. Tebrik ediyorum güzel bir makale olmuş, diğer yazıları da takip edeceğim.

 30. Başarılı bir paylaşım olmuş, tebrikler.

 31. yüksek rekabet 🙁

 32. Hocam emeğinize sağlık gerçekten güzel bir makale olmuş, bir hususta sosyal medyayı beğenmeyen bazı patronlara iyi değinmişsiniz

Fikrini söyle

*