13 Kasım 2018

30 Yıllık Video Oyunu Koleksiyonunu eBay’de Satışa Çıkardı!

super-marioVideo oyunlarının gelişim serüvenine baktığımızda, adeta bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi oluruz. 2 boyutlu oyunların yer aldığı Atari’lerden CD ile çalışan daha gelişmiş oyun konsollarına kadar video oyunlarının birçoğumuzun hayatında önemli bir yeri vardır muhakkak.

İtalya’da yaşayan bir oyun meraklısı ise, otuz yıl boyunca devam eden bu oyun sevdasını bir hobiye dönüştürdü ve aralarında; 330 oyun konsolu, 220 joystick ve 185 adet de aksesuar, 6,850 adet oyun kaset ve CD’sinin yer aldığı koleksiyonunu açık artırma sitesi eBay‘de satışa çıkardı. 550 bin dolardan başlattığı açık artırma fiyatıyla kullanıcı, bazı parçaları sınırlı sayıda üretilmiş koleksiyona bu fiyatı vermeyi göze alan oyun meraklılarını bekliyor.

Koleksiyondaki parçaları fotoğraflamak 2 ay sürdü

Aralarında; dünyada sadece 150 adet bulunan Nintendo GameCube’un mor ve beyaz olarak üretilen “Final Fantasy Crystal Chronicles” sürümü ve aynı şekilde sadece kırmızı ve mavi renklerde üretilen Sega Dreamcast’ın “BioHazard” özel üretim modelinin de yer aldığı koleksiyon, yakın oyun tarihinin her anına şahitlik eden objelerle dolu desek yanılmış olmayız. İtalya’nın Milano kentinde ikamet eden bu oyun tutkunu için yılların birikimi olan koleksiyonunu satışa çıkarmak çok kolay olmamıştır herhalde. Hali hazırda kendisine neden koleksiyonunu sattığı sorulduğunda ise, artık bu ürünleri saklayacak yer bulamadığını ve eğer bu oyunların en az yarısını oynamak istese, sıradan bir insan ömrünün 2 veya 3 katına ihtiyacı olacağını ifade etti.

Oyun-Koleksiyonu

eBay’de *videogames.museum* kullanıcı adıyla yer alan oyun tutkunu, koleksiyonda yer alan ürünlerin fotoğraflarını çekmek için iki ay harcadığını belirtip, günlük sekiz saatlik bir mesai harcadığını ifade ediyor. Ayrıca, eBay’deki kullanıcı hesabına da uzun bir tanıtım yazısı yazan kişi, ilk aşamada 10 bin fotoğraf çektiğini ancak, bunu 500’e kadar indirebildiğini belirtti. Ayrıca ürünleri asla tek tek satmayacağını da vurgulayan kullanıcı, sadece tüm koleksiyonu satın almak isteyenlerin kendisiyle irtibata geçmesini rica ediyor.

“Koleksiyondaki ürünlerin ne denli fazla olduğunu anlatabilmesi açısından tüm parçaların fotoğraflarını çekmenin ve listelemenin 2 ay sürdüğünü belirtmeliyim. Envanterimde hangi ürünler olduğunu kontrol etmek ve onları düzenli bir şekilde belgelemek adına her gün düzenli olarak sekiz saatimi ayırdım. Bu kadar uzun ve zahmetli çalışmanın ardından bile, koleksiyonumdaki tüm parçaları listelediğimden şüphe duyuyorum.”

eBay Oyun Koleksiyonu

Video Oyunu KoleksiyonuSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*