13 Kasım 2018

360Buy, Arap Prensinden 400 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Alwaleed bin TalalGeçmişte yaptığı atılımlarla Çin e ticaret sektörünün en büyük oyuncularından biri haline gelen 360Buy, Suudi Prensi Alwaleed bin Talal’ın başında bulunduğu Kingdom Holding Company’den 400 milyon dolar yatırım aldı.

Yaklaşık 3 ay önce Twitter’a 300 milyon dolar yatırım açıklayan Kingdom Holding Company (KHC)’nin İdari Direktörü Ahmed Halawani, bu anlaşmanın şirketin iç verim oranına katkı sağlamakla birlikte KHC yatırımcılarına global yatırım fırsatları sunacağını belirtti.

Technode raporlarına göre para akışını yeni iş yatırımları ve lojistik alt yapı gelişimine yönlendirecek olan 360Buy, yine geçen Kasım’da üçüncü parti dağıtım şirketlerine kapısının açık olduğunu açıklamıştı. Şirket, lojistik operasyonlara yaptığı harcamalarla ürünü Çin’in 30 şehrine satın alındığı gün teslim edebiliyor.

Rakamlarla özetleyecek olursak; 2011’de 2 milyar dolar değeri geçen 360Buy, Digital Sky Technologies ve Tiger Fund’dan aldığı 3. tur yatırımlarla 1,5 milyar dolar daha elde etti. Geçtiğimiz Kasım’da Ontario Teachers’ Pension Plan (OTTP) ‘den aldığı 4. tur yatırımla toplam yatırımı 700 milyon dolara dayanan 360Buy, 7.25 milyar dolar değer açıklamıştı. Geçen yıl 9,7 milyar işlem hacmi açıklayan şirket, 2013’de bu rakamı amacı olan 16 milyar dolarlara çekebilecek gibi görünüyor.

Aralık 2012’de şirket adına çok önemli bir imza atıp, Nokia’nın Çindeki en büyük e ticaret ortağı olan 360Buy, 320 milyon dolarlık akıllı telefon ve aksesuar satışı hedefliyor.

2015 yılında 420 milyar dolar e ticaret hacmi beklenen Çin, sektörde geleceği domine edeceğini gösterirken; KHC aracılığıyla Suudi Arabistan’ın bu anlaşmayla çok doğru bir adım atarak Çin ile arasındaki stratejik ilişkileri güçlendirdiğini söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*