17 Kasım 2018

Akcan: 2012 Yılının Tek Kelimelik Özeti “Konsolidasyon” [2012/13 Dosyası]

E-ticarette ödeme sistemlerinin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu söylemeye bile sanırım gerek yok artık. Ödeme sistemleri tüketicilerin ve şirketlerin online alışverişte en çok sıkıntı çektikleri konulardan bir tanesi olsa da, 2012’de bu konu hakkında birçok olumlu adım atıldı. Alternatif ödeme yöntemleri ile birçok şirket bu konuda kullanıcılara internetten daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmaya çalışıyor. 2008’de Turkcell ve şu anda üç telefon operatörüyle beraber geliştirdikleri mobil ödeme sistemleriyle gündeme gelen 3pay|Mikro Ödeme‘nin Kurucusu ve CEO’su Alper Akcan da 2012 değerlendirmelerini ve 2013 ön görülerini 2012/13 dosyamızda bizimle paylaştı.

2012 yılı e-ticaret ve ödeme sistemleri dünyasını özetleyen kelimenin ‘’konsolidasyon’’ olduğunu belirterek söze başlayan Akcan, Türkiye’nin 2010 yılından beri e-ticaretin gelişmesi için çok uygun bir pazar olduğunu belirtti ve 2010 ile 2011 yıllarında Türkiye’de DSL penetrasyonunun arttığını ve kaliteli internet bağlantısının deneyimlendiğini söyledi. Akcan “yüksek sayılabilecek kredi kartı penetrasyonunu ve hızlı adapte olan genç tüketici nüfusunu da işin içine kattığınızda müşteri tarafında e-ticarete hızla yaklaşıldığını söylemek yanlış olmaz” diyerek sözlerine devam etti.

Akcan: Ödeme sistemleri, e-ticaretle paralel büyüme göstermesi beklenen bir pazar. Öte yandan, ödeme sistemleri pazarının e-ticareti mümkün kılan farklı bir özelliği de var. Ne kadar gelişmiş, olgunlaşmış ve segmente bir ödeme sistemleri pazarının varlığından bahsedebiliyorsak, o denli sağlıklı bir e-ticaret pazarından bahsedebiliyoruz demektir. Bu bağlamda, ödeme sistemleri pazarı e-ticaret pazarına benzerlik gösterecek şekilde 2012’yi büyüme, yeni oyuncular, yeni yatırımcılar, farklılaşan dinamikler ve en nihayetinde konsolidasyonla tamamladı.

2012 yılında özel alışveriş pazarının yükseldiğini ve bu sektörün oyuncularının yerlerini sağlamlaştırdığının üzerinde duran Alper Bey, bu şirketlerin TV reklamları vererek artık bunu bir standart haline getirdiklerini de sözlerine ekledi ve yaşanan bu hızlı büyümenin, 2012 yılında yerini netleşmeye, sağlamlaşmaya ve konsolidasyona bıraktığının altını çizdi. Bunların yanında bazı küçük çaptaki oyuncuların pazardan çekilmeyi tercih ettiğini belirten Akcan, hızlı bir şekilde oyuna dahil olan pek çok oyuncunun da yatırımlarını sınırladığını söyledi.

Alper Akcan, 2012’de 3pay|Mikro Ödeme tarafında hızlı büyümeyi muhafaza ettiklerini ve bu yılın konumlanmalarını sağlamlaştırdıkları bir yıl olduğunu, Türkiye’de yıllardır hasretle ve merakla beklenen oyun ve dijital içerik başlıklarında da sağlıklı ve sevindirici bir büyüme gözlemlediklerini belirtti.

2012’de yeni ödeme sistemlerinin ve servislerinin sektöre girmesini değerlendiren Akçan, çeşitliliğin pazarı her zaman olumlu yönde etkilediğini söyledi. E-ticaretin büyümesine paralel bir büyüme gösteren ödeme sistemleri pazarında da birebir bunu gözlemlediklerini belirten Alper Bey, yeni oyuncuların daha fazla yeni denemenin geliştirilmesine etki edeceğinden bahsetti. Bu sektördeki tüm şirketlerin başarılı ve kalıcı olmasını beklemediklerini ve arada elenenlerin olabileceğine değinen Akcan, işin doğasının, pazarın konsolidasyona doğru ilerlemesi ve toparlanması olduğunu söyleyerek devam etti.

Türkiye’de mobil ödeme başlığının doğuşuna ve gelişimine şahitlik ettiklerinden bahseden Alper Bey, Nisan 2009’da ilk mobil ödeme işleminin başarıyla gerçekleşmesinden beri alternatif ödeme sistemleri tarafından çok hızlı ve sağlıklı bir büyümenin gerçekleştiğini söyledi.

2012’deki %40’lık büyüme hedeflerini başarıyla gerçekleştirdiklerini ve 2013’te de benzer bir büyüme hedeflediklerine değinen Akcan, 2013 yılında 3pay|Mikro Ödeme tarafında yeni servisler ve kullanıcı deneyimini zenginleştirecek bir dizi yeniliklerin geliştirileceğinin de haberini verdi.

1.000’in üzerinde e-ticaret sitesine hizmet verdiklerini açıklayan Akcan, bu şirketlerin çoğunun dijital içerik sunduklarını belirtti ve mobil ödeme servislerinde farklı servis kategorileri için farklı komisyon oranlarının operatörler tarafından belirlendiğini de ekledi. Bu komisyonların %5 ile %40 arasında değişebildiğini de açıklayan Alper Bey, bunların herkes için standart olduğunu, kendilerinin bu komisyonların üzerine ilave bir komisyon veya servis/entegrasyon bedeli eklemediklerini söyledi. Bunun yanında minimum işlem hacmi ve benzeri bir beklentilerinin de olmadığına değinen Akcan, tüm firmaların ücretsiz bir şekilde servislerinden yararlanabildiklerini de sözlerine ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ülkü Solak der ki:

    “Ödeme sistemleri, e-ticaretle paralel büyüme göstermesi beklenen bir pazar.” görüşüne kesinlikle katılıyorum. Ancak devletin düzenlemeleri ile bu alana müdahalesi adeta bir bıçak sırtı inceliğinde olmalı. Zira bu müdahalenin hiç olmaması yahut gereğinden fazla yapılması piyasaları ciddi şekilde etkileyecektir. Bu alanda e-ticaret düzenlemelerinde olduğu gibi Avrupa Birliği’ni örnek almakta olan yasama organının esasen nasıl bir politika izleyeceği ortada. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi diğer örneklerin de takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira teoride oldukça başarılı olan AB pratikte her zaman zayıf kalmıştır.

Fikrini söyle

*