17 Kasım 2018

4G İhalesi E-Ticareti Nasıl Değiştirir?

4g

18 Mart 2015 tarihinde Resmi Gazete’nin ilgili sayısında 4G ihalesine açılacak olan frekansların asgari değerleri belirlendi. Toplam 2,29 milyar Euro (6,34 milyar TL) değerindeki bu frekanslar, GSM şirketlerine sunulacak.

Hangi GSM şirketinin hangi frekanslara talip olacağı bizim şimdilik konumuz dışında olsa da, Turkcell‘den gelen bir basın bilgilendirme bülteninde frekans ücretleri hariç 2,5 milyar TL‘lik bir yatırım payı ayrıldığından bahsediliyor.

Yani diğer GSM şebekelerinin yatırım bütçeleri ve frekans alımları ile an azından 12 milyar TL’lik bir toplam yatırımın ardından Türkiye 4G ile tanışacak.

Bu yatırım oranları ile yakın zamanda 4G teknolojisinin ülkemize gelmesi, e-ticaret açısından çok kritik bir döneme girileceğinin de işareti.

12 milyar TL’lik (bazı uzmanlar 20 milyar TL’yi geçebileceği kanısında) yatırımın ardından GSM şirketleri boş durmayacak ve yaptıkları yatırımın karşılığını almak için, daha çok kullanıcıya, daha çok ve gelişmiş özellikli cep telefonları satıp, yatırımını yeni yaptıkları 4G veri hizmeti üzerinden acilen para kazanmanın yollarını arayacaklardır. Bu da, ülkemizdeki akıllı telefon sahiplenme ve kullanım oranlarında keskin bir yükseltme yaşatacaktır. Aynen 3G teknolojisinin ülkemize geldiği günlerdeki gibi.

4G, 3G ile aynı değil

2008 yılında sonuçlanan 3G ihalesi sonrasında gerçekleşen akıllı telefon sahiplenme ve kullanımındaki artış ile, 4G ihalesi sonrasında olacak artış arasında çok önemli bir fark var. 7 yıl önce mobil e-ticaret yaygın değildi, hatta tamamen güvenilmez addediliyordu. Günümüzde ise ülkemiz, oransal olarak dünyanın en çok mobil üzerinden e-ticaret hacmi gerçekleştiren ilk 3 ülkesinden biri. Bu konudaki haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

PayPal’ın dünya genelinde yaptığı araştırma raporuna baktığımızda ise, mobil ticaret yapmanın hızlanarak artacağını görüyoruz. Özellikle Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de. Aynı raporun Monitise tarafından yorumlandığı içeriğimizde de yine Türkiye’nin e-ticaret hacminin mobil ticaret ile gelişeceği öngörülüyor.

Özellikle e-ticaret perakendesinde %30 büyüme beklenen ülkemizde, bu büyümenin çoğunluğunun ya doğrudan mobil, ya da mobilin de dahil olduğu çoklu kanal entegrasyonları ile olacağını da yazmıştık. Çok değil, 3 yıl içerisinde tüm e-ticaretin yarısının doğrudan mobil cihazlar üzerinden yapılacağı öngörülüyor.

Mobilde varlık gösteremeyen yok olacak

mobile-shopping

Bu bilgileri birleştirdiğimizde, 4G ihalesi ve bu teknolojiye harcanacak bütçelerden sonra, mobil e-ticarette de aynı oradan bir yükselme gerçekleşecek. Bu yükselme, hem yeni akıllı telefonlarını 4G şebekelerde denemek isteyen kullanıcılar, hem de mobil internet ile GSM şebekelerinin kampanyaları sonrasında ilk defa tanışacak kullanıcılar tarafından gerçekleştirilecek.

Uzun lafın kısası, e-ticaret girişiminizde mobil cihaz uyumluluğu ve uygulamalarınızı gözden geçirmek için zamanınız gittikçe azalıyor. Tüketicinin, mobil ticarette yeni teknolojilere daha sıcak baktığını ve Google’ın algoritmalarını mobil uyumlu siteleri özendirecek şekilde değiştirdiğini de göz önünde bulundurursak, mobil siteniz ve uygulaması olan e-ticaret şirketleri, 4G sonrası dönemde e-ticaret hacminin daha da büyük dilimlerini işgal edecekler. Mobil uyumlu operasyonları olmayan e-ticaret sitelerinin ve şirketlerinin ise yine aynı dönemde büyük pay kayıpları yaşayacakları öngörülüyor. Hali hazırda bile e-ticaret sitelerinin trafiğinin %25 ile %40 arasında olduğunu düşündüğümüzde, 4G ile birlikte bu oranların çok daha fazla yükseleceğini öngörmek kolay.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*