21 Kasım 2018

5 Adımda Rakibinin Müşterisini Çalma

 

müşteri - Kopya

Zaten ürününüzle ilgilenen bir hedef kitleyi müşteri yapmak mı istiyorsunuz? Bunun için sosyal medya pazarlaması ve dijital pazarlamaya odaklanabilir ya da rakibinizin müşterisini çalabilirsiniz. Aşağıda bunun en kolay 5 yolunu göreceksiniz.

1. Araştırın

Rakipleriniz hakkında soru sormaya başlamalısınız. Sizinle rekabet eden ürünleri kaça satıyorlar? Müşterileri bu ürünlerin nesini beğeniyor, nesini beğenmiyor? Peki daha iyi bir teklif ve daha çok tercih edecekleri bir ürün sunabilir misiniz? Bunun için Somedya gibi sosyal medya tarama/takip/analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamada müşterinin istediği ürün özelliklerine odaklanın. Dünyanın en hızlı akıllı telefonunu satmak bir şey ifade etmez ama sattığınız telefonun pili uzun ömürlüyse müşteriler en çok bunu istediği için pil ömrünü öne çıkarabilirsiniz.

Mention gibi araçlar müşterinizin duygu analizini yapar ve sosyal medyada o müşterinin adının ne kadar geçtiğine bakar. Ayrıca rakibinizin dükkanı varsa Amazon, Yelp, TripAdvisor ve hatta Facebook’tan yararlanarak rakip siteleri inceleyebilirsiniz. Synup gibi araçlar çok kanallı pazarlama yapan müşterilerin tüm sosyal ağ hesaplarını takip etmenizi sağlar.

2. Dikkat çekin

Sırada müşterinin dikkatini çekmek var. Müşteri kapmanın ilk aşamasında niyetinizin müşteri çalmak olduğunu belli etmeyin. Müşterilerinizle gerçekten ilgilenin, amacınızın sadece onları rakip firmadan çalmak olduğunu düşünürlerse size gelmezler. Müşterinin dikkatini çekmek için elinizdeki her avantajı kullanmalısınız.

Öncelikle hedefli sosyal medya reklamlarına odaklanın. Doğrudan müşteriye hitap eden bir reklam metni yazın. Reklam metnini yazarken araştırma aşamasında elde ettiğiniz bilgilerden yararlanın. Özellikle de rakiplerinizin sosyal medyadaki takipçilerini hedefleyin.

Facebook ve Twitter’da bunu çok kolay yaparsınız. Bunun için Facebook’un Benzer Hedef Kitleler özelliğini kullanabilirsiniz. Twitter’ın takipçi hedefleme özelliği de hedef kitleleri şirketinizin ürününe göre segmentlere ayırıyor, hatta müşterilerinizin saygı duyduğu düşünce önderleri ile inandığı Twitter ünlülerini bile gösteriyor.

rakibinin müşterisini çalma 4

 

3. Kur yapın

Müşterinin dikkatini çektikten sonra ona kur yapmalı ve onu pohpohlamalısınız. Kısacası rakibinizin müşterisi reklamınızı tıkladığında onları sitenize çekeceksiniz ve sitenizde kalmalarını sağlayarak müşteriyi alışveriş etmek veya abone olmak gibi bir dönüşüme ikna edeceksiniz.

Abone olanlara ücretsiz sektör raporu vermek gibi bir uygulamadan hareketle müşterileriniz için değerli bir şeyi onlara ücretsiz olarak sunabilirsiniz. Yeter ki alışverişe meyilli müşterileri dönüşüm hunisine atın. Zaten içerik pazarlamanın temeli budur.

Açılış sayfasından söz ediyoruz

Reklamı tıklayan müşterinin geleceği açılış sayfasını hazırlarken müşteri psikolojisine dikkat edin ve müşteriyi alışverişe ikna etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

  • Esprili sözler ve havalı eyleme çağrı cümleleri yerine ürünün en faydalı noktalarını net belirtin.
  • Dönüşümleri artırmak için renk psikolojisini kullanın.
  • Çarpıcı ve dikkat çekici bir satın al düğmeniz olsun.

Bunun için açılış sayfası analiz ve optimizasyon araçları kullanabilirsiniz. Ancak, e-posta pazarlaması için kullandığınız e-posta sağlayıcınızla (Microsoft Outlook, Gmail, Yandex.Mail vb.) en uyumlu aracı seçmek yararınızadır. Örneğin GetResponse açılış sayfası oluşturma aracı görsel öğeleri duyarlı temayla sıkıştırarak sadece birkaç saniye içinde mobil ekran dostu açılış sayfaları hazırlamanızı sağlıyor.

İçerik pazarlama zamanı

Müşteriyi açılış sayfasına yönlendirdikten sonra müşteriye kendisiyle alakalı olan değerli bilgi kaynakları göstermeli veya markanızın formatına göre keyifli dijital eğlence içeriği sunmalısınız. Kısacası müşteriye ilgisini çeken ve hoşuna giden şeyler gösterin. Unutmayın, hâlâ satış yapıyorsunuz. Kendinizi, markanızı boş boş övüp çiğ görünmeyin, müşteriyi sıkmayın.

SearchReddit veya benzer sayfaları kullanarak müşterinizin en sevdiği içerikleri bulabilirsiniz. Bunun için hedef kitlenizin, niş müşterilerinizin özelliklerini girmeniz yeterli. Örneğin kozmetik satan e-ticaret sitesi iseniz kozmetikle ilgili anahtar kelimeler gireceksiniz. Ardından SearchReddit müşterinin en sevdiği içeriği internetten bulup gösterecek. Bunlar haber siteleri, bloglar, görsel ve videolar, ilgili linkler olabilir.

İçeriği de farklı şekillerde sunabilirsiniz. Ürün inceleme videoları, e-bültenler, e-broşürler, e-kitaplar, pdf formatında sektör araştırma raporları, kullanma kılavuzları, infografik ve interaktif grafikler, web yayınları… Seçenekler sonsuz.

4. Müşteriyi kapın

Evet, potansiyel müşteriyi gerçek müşteriye dönüştürme zamanı geldi. Peki nasıl yapacaksınız? İlk satışınızı nasıl yapacaksınız? En etkili online satış kanalı e-posta pazarlamasıdır. Nitekim Econsultancy’nin son araştırması e-posta pazarlamasının en yüksek yatırım getirisi sağlayan pazarlama kanalı olduğunu gösteriyor. Siz de hemen kullanmaya başlayın.

Satışlarınızı ve dolayısıyla gelirlerinizi artırmak için kişiselleştirilmiş e-postalar gönderin. Kişiselleştirilmiş e-postalar dönüşüm oranını 6 kata kadar artırıyor ama markaların yüzde 70’i bunu kullanmıyor. Ancak bütün bunlar için A/B testi yapmanız gerekiyor. E-posta kampanyalarınız için bölünmüş A/B testi yapın. Ayrıca alışveriş yapmadan sepeti terk edenler için hatırlatma e-postaları ayarlayın. Ancak daha bitmedi.

İlgili yazı: E-ticarette A/B testi nasıl yapılır? 66 cin fikir

5. Şimdi de müşteriyi elde tutmak var

Müşteriyi kazanmak yetmez. Bir de müşteri portföyünüzü geliştirerek müşteriyi elde tutmanız lazım. Bunun da en iyi yolu her zaman müşteriden bir adım önde olmak. Bunun için bağlılık programlarından yararlanabilirsiniz. Bağlılık programlarını e-ticaret platformunuza eklemeyi unutmayın.

Bonus İpucu: Her alışverişten sonra müşteriyi ödüllendiren bir sistem kurmanız gerekiyor. Bu da müşteriyi ödül almak için abone olmak, yeni müşteri getirmek gibi işlerle uğraştırmaktan daha iyi sonuçlar veriyor. Bağlılık programlarını mutlaka oyunlaştırma ile destekleyin.

Hepsi bu kadar!

Hedef kitleyle ilgili her şeyi öğrenin. Böylece rakiplerinizin önüne geçerek müşterilerini kapın ve bir yandan da kendinize yeni müşteriler kazanın. E-ticarette başarılı olmanın yolu bu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güray S. der ki:

    Çok faydalı ve bir o kadarda bilinçlendirici yazınız için teşekkürler.

Fikrini söyle

*