20 Kasım 2018

“5 Yıl İçinde Bir Filmin Galasını Muvizi’den Yapacağız” [Röportaj]

MUVİZİ LOGOYorucu bir günün ardından eve geldiniz. Bir film izlemek istiyorsunuz ama sinemaya gideceğiniz enerjiyi gün içinde tüketeli çok olmuş.  Kütüphanenizdeki DVD’lerin hepsini izlemişsiniz ve kendinize soruyorsunuz; bu akşam ne izlemeli?

Sorunuzun cevabı çevrimiçi film kiralama platformu Muvizi‘de olabilir. Temmuz 2012’de hayata geçen site, Türkiye’de sayılı bulunan yasal film izleme platformlarından biri. Biz de Muvizi’nin kurucuları Gujan Şen ve Emre Şen‘i bu hafta ofisimizde ağırladık ve sorduk; nedir bu Muvizi?

Ufuk Utaş: Fikir nasıl ortaya çıktı?

Gujan Şen: Emre benim ortağım olmakla birlikte kuzenim aynı zamanda. Biz uzunca zamandır beraber iş yapabilmek için hem online hem offline alanda bir çok konuyu araştırıyorduk. Araştırmalarımız arasında proje haline getirdiklerimiz de oldu. Bunların arasında en uygun görüneni Muvizi girişimiydi. Fikrin ortaya çıkışına gelirsek, bir blog sitesinde ”girişimcilerin izlemesi gereken 10 film” başlıklı bir yazı okumuştum. Bahsedilen filmleri izlemek istediğimizde bulunamadığını fark ettik. İzlemek için para vermeye de razıydık ama filmler yoktu. Hal böyle olunca biz de dedik biraz araştıralım, çalışalım bu konunun üstüne. Ben daha önce internet girişimleriyle ilgili birkaç firmada çalışmıştım. Emre de stratejik pazarlama üzerine master yapmıştı. Sinemaya dair çok tecrübeli değildik yavaş yavaş edindik ve yola çıktık.

U: Peki bu süreçte herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı?

Emre Şen:  Çalışmalarımız 2011 Eylül ayında başladı. Film dağıtıcılarının çoğu internetten film gösterimine inanmıyordu. İşlerinin sinema olduğunu söylüyorlardı. Bazılarının da ağzı yanmıştı böyle bir fikirden. Çünkü bazı firmalar aldıkları film hakkını internetten yayınlamak yerine korsan yayın yapan kişilere vermişler.

G: Biz de korsanla mücadele konusunda tecrübeli kişileri araştırmaya başladık. Amerikan korsanla mücadele şirketi AMPEC’in Türkiye kanalını kapatmadan önceki Internet Departmanı Başkanıyla tanıştık ve bir süre danışmanlık aldık. Bu süreçte tahminimizden çok zaman kaybettik ve Temmuz 2012’de hayata geçtik.

U: Muvizi ekibi kaç kişilik?

G: Emre ile ben tam zamanlı çalışıyoruz, Ceyhun Cem Süsal bize dışarıdan destek veriyor. İki yazılım ve bir de sosyal medya işlerini yürüten arkadaşımızla birlikte 6 kişiyiz. Kalabalık bir ekip değiliz.  Belli bir sisteme oturduktan sonra dijital içeriğin satılması fazla sayıda bir ekip gerekmemesi, bizi ilk başta cazip gelen unsurlardan biriydi.

U: Toplam kaç üyeniz var?

G: Bizim beklediğimizin de üstünde bir ilgiyle karşılaştık. Şu anda 35.000’den fazla üyemiz var.

U: Aylık ortalama kaç film izleniyor?

G: Doğal olarak ilk zamanlarda izlenme sayımız çok değildi. Son aylarda ortalama 200’ün üstüne çıktık ve şu ana kadar 1000’den fazla film izlettiğimizi söyleyebilirim. Bunların arasında kampanya dahilinde ücretsiz olarak verdiğimiz filmler yok.

”5 yıl içinde bir filmin galasını Muvizi üzerinden yapmak istiyoruz”

MuviziU: En çok hangi kategoriden film izleniyor?

G: Yerli ve yabancı filmler arasında bir uçurum söz konusu değil. Yüzde 60 yabancı filmlerin daha çok izlendiğini söyleyebilirim. Yerli filmlerin kategorisinde ise nostaljik filmler tercih ediliyor. Çok eskilerden ”Kumarbaz” diye bir film çok izleniyordu bir aralar. Bizi de şaşırtmadı değil film siyah beyazdı çünkü.

E: Yeşilçam filmlerinden bir de ”Afili Delikanlılar” çok izleniyor. Kumarbaz gibi Afili Delikanlılar da siyah beyaz. Türk filmlerinde dikkat çeken bir başka nokta, aynı film aynı kişi tarafından birden çok kez satın alınabiliyor bu durum yabancı filmlerde yok.

U: Peki alt yazı ve dublaj seçenekleri var mı?

E: 3 film dışında bütün filmlerde alt yazı ve dublaj seçeneği mevcut. Film başlarken standart Türkçe dublajlı başlar. Ekranın altında yer alan menüden dili değiştirebilir ve alt yazı ekleyebilirsiniz.

U: Filmlere herhangi bir sansür uyguluyor musunuz?

G: Kesinlikle hayır. Televizyonda birçok filme alkol, sigara ve cinsel içerikli sahnelerde sansür uygulanıyor. Muvizi’de yer alan hiçbir filmde sansür yok.

U: Sitenizde yeni filmler olduğu kadar nostaljik filmler de var. Peki görüntü kalitesi yeterli mi?

G: Yeşilçam ya da nostaljik diye nitelendirebileceğimiz eski filmlerde elimizde daha kaliteli görüntüsü olmasına rağmen orjinal versiyonlarını kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü bu tarz filmi seven kullanıcıların görüntünün ”çapaklı” olmasından hoşlanacağını düşünüyoruz. 1970’lerden sonra yapılan filmlerin görüntü kalitesi ise televizyonda izlediğimiz filmlerle aynıdır. Ayrıca özellikle son dönemde çekilen filmler arasında HD yayınlar da mevcut.

U: Satın alınan bir filmi birden çok kez izlemek ya da indirmek mümkün mü?

G: Kullanıcılar, filmi satın aldıktan sonraki 24 saat içinde istediği kadar izleyebilir fakat indirme imkanı yoktur.

U: Filmi izlerken elektrik ya da internet kesilirse kullanıcı mağduriyetini nasıl gideriyorsunuz?

G: Biz ilk başlarda insanların siteye kaydolmasını istemiyorduk. Kullanıcıların gelip filmini izleyip gitmesi taraftarıydık. Bu tarz olabilecek muhtemel aksilikler, üyelik sistemine geçmemize neden oldu. Filmi satın alan üyelerin e-posta adresine alternatif bir link geliyor ve herhangi bir aksilikte bu linkten izlemeye devam edebiliyorlar.

U: İnternet üzerinden korsan ve bedava yayın yapan binlerce site var. Onlarla nasıl rekabet ediyorsunuz?

G: Sadece bu siteler değil kullanıcıların internette eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan her şey bizim rakibimizdir. Çünkü internette iyi vakit geçiren kullanıcı film izlemeye yönelmez. Muvizi, tamemen yasal hizmet sunarken bahsettiğimiz bu siteler korsan diye tabir ettiğimiz illegal yayın yapıyorlar. İnsanların algısında Muvizi’nin neden ücretli yayın yaptığı konusu henüz tam oturmuş değil.  Biz illegalitenin farkındaydık ve insanların da bildiğini zannediyorduk. Ancak bazı kullanıcılardan hala e-posta alıyoruz. İnternette bedava izlemek varken niye size para ödeyelim diyorlar. İnternet kullanıcılarının bedava film yayını yapan sitelerin yasal olmadığını bilmeleri gerekiyor.

Muvizi RöportajU: Bir filmin maliyetini karşılamanız için kaç kere izletmeniz gerekiyor?

G: Bunu belirlemek mümkün değil. Çünkü sinemadan gelen alışkanlık, film sektöründe kar paylaşım modeli söz konusudur. Bu yüzden film maliyetleri ve bizim izletme sayımız değişir. Şöyle açıklayalım, normalde ödediğimiz bilet fiyatının yarısı dağıtımcı ya da yapımcıya gider diğer yarısı ise sinemaya kalır. Ancak sinemanın filmi belirli sayıda kişiye gösterebileceğinin kanıtı olarak belirli bir parayı ödemesi zorunludur. Ne yazık ki dijital haklar için de bu durum geçerli. Sinemanın dijital dünyada ilerleyebilmesi için bu modelin değişmesi gerekir. Ayrıca çekildiği zaman, popülerliği, kült olup olmayışı da filmin fiyatını etkiler.

U: Vizyondaki bir filmin Muvizi’de yer alması ne kadar zaman alıyor?

E: Bu süreç sinemada oturmuş konulardan biridir. Yeni bir film, ilk önce birinci vizyon dediğimiz zaman dilimi arasında, büyük şehirlerde yayınlandıktan sonra nitekim daha küçük sinemalarda ikinci vizyona girer. Sinemaların ardından sırasıyla paralı ve ücretsiz kanallarda yayınlanır. Son olarak DVD’si yayınlanırken internete de verilir. Genel olarak işleyiş böyle olsa da, istisna oluşturacak durumlar da vardır.

G: Bazı durumlarda anlaşan şirketin büyüklüğüyle de doğru orantılıdır,  bizim de birkaç filmi DVD’den önce yayınladığımız oldu. Sinema haklarıyla ilgili dünya korsan yoğunluğuyla bağlantılı bölgelere ayrılmıştır. Türkiye 7. bölgede yer alır -ki toplam 8 bölge vardır- bu yüzden yapımcı ya da dağıtımcı, DVD çıkmadan internete verilmesini istemez. Bütün bunlara rağmen, bir filmin ilk kez Muvizi’de yayınlanmasını sağlayabiliriz ya da siyah perdeye gelmemiş bir filmi biz yayınlayabiliriz. Bunun için herhangi bir engel yok.

U: Tablet ve akıllı telefondan film izlenebiliyor mu?

G: Henüz izlenemiyor fakat buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Belli alt yapıların oluşmasını bekliyorduk. Yakın zamanda mobilde de olacağız.

E: Bunu biraz geciktirmemizin sebebi de tablet kullanımının yeni yeni artması. İnsanların film izleme alışkanlıkları henüz akıllı telefon ve tablette yoğunlaşmadı. Bir de Türkiye’de 3G alt yapısının henüz tam anlamıyla oturmaması, mobile geçmemizde tereddüt etmemizin bir başka etkeni. Sonuçta filmi izlediği esnada kopma ve donma yaşayan bir kullanıcıya biz bedava da versek bir daha film satamayız.

U: Ücretli abonelik sistemine geçmeyi düşünüyor musunuz?

G: Giriş maliyetleri çok yüksek olduğundan şimdilik böyle bir düşüncemiz yok. Dünyada Netflix gibi bunu yapan büyük şirketler var. Ancak böyle bir sistemde ortaya koymanız gereken anlaşma rakamları milyon dolarları aşabiliyor. Bir de Türkiye’deki kullanıcılar elektrik, doğalgaz, su ve buna benzeri zorunlu abonelikler dışında bir kanala abone olmak istemezler. İnsanların çok sevmediği bir anlayışı da önlerine koymanın çok da mantıklı olmadığını düşünüyoruz.

U: Son olarak, kısa ve uzun vade planlarınızdan bahseder misiniz?

G: Birinci hedefimiz Türkiye’de en çok film izleten 3 siteden biri olmak. 2013 içerisinde 100.000, 2014’de 450.000 kişiye film izletmek istiyoruz. 5 yıllık uzun vade planımız ise, ses getirebilecek bir filmin galasını Muvizi üzerinden yapmak. Ayrıca biz en başından beri filmleri ücretsiz yayınlamayı planlıyoruz. Bir filmi sponsorluk sayesinde ücretsiz izletebilmek adına çalışmalarımız devam ediyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*