17 Kasım 2018

6493 Sayılı Yeni Kanun ile Tüketici Bilgileri Devlet Güvencesinde

76 milyon nüfusa sahip ülkemizin yüzde 49’u internet kullanıcısı, bu kullanıcıların yüzde 24’ü ise internetten alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden yapılan ödemelerle ilgili yeni ürün ve çözümlerin giderek artması dikkat çekerken, özellikle mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin artmasıyla birlikte güvenlik faktörü, daha çok önem kazanmaya başladı. Bu durum, konuya ilişkin hukuksal yapının oluşturulması ihtiyacını da beraberinde getirdi. 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile ödeme sistemleri sektöründe faaliyet gösteren kurumların, lisans alarak ve yasal kontrollere tabi olarak faaliyetlerini sürdürmesi amaçlanıyor. Kanuna göre, e-ticaret yapan, sanal POS işlem türü ile ödeme veya tahsilat yapan firmalar, kullanıcıların hassas ödeme verilerini tutamayacak ve kaydedemeyecek.

E-ticaret sektörü daha güvenli olacak

Tüketicilerin internetten alışveriş yaparken en çok hassasiyet gösterdikleri konunun, kişisel ve hassas ödeme bilgilerinin suistimal edilme ihtimali olduğunu söyleyen Asseco SEE Grup Yöneticisi Burak Kutlu, 6493 sayılı kanun hakkında şunları söyledi: “Tüketicilerin hassas ödeme verilerini güvenceye alan kanun, BDDK’dan lisans alınmasını zorunlu kıldığı için sektördeki mevcut oyuncuları doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda, bankalar haricindeki yeni oyuncuların da sektörde faaliyet göstermesine olanak sağlıyor. E-ticarette büyük bir potansiyele sahibiz, fakat gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında bu potansiyelimizi tam olarak kullanamadığımızı görüyoruz. Kanun ile birlikte 14 milyar TL’lik hacme sahip e-ticaret sektörü, daha güvenli bir yapıya kavuşacak.”

2014’ün ilk altı ayında 33 milyar 89 milyon liralık kredi kartı harcaması yapıldı

Ödemelerin kredi kartıyla gerçekleştiği e-ticaret dünyasında, güvenlik olgusunun çok önemli ve hassas bir konu olduğunu ifade eden Kutlu, “BKM verilerine göre, e-ticarette, 2013 yılının ilk altı ayında kredi kartıyla 23 milyar 678 milyon, 2014’ün ilk altı ayında ise 33 milyar 89 milyon liralık kredi kartı harcaması yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,7’lik bir artış mevcut. Asseco SEE olarak sunduğumuz çözümlerin güvenliği için gerekli tüm önlemleri alıyor ve alt yapımızı belirlenen güvenlik standartlarına uygun bir şekilde işletiyoruz. Uluslararası denetim kuruluşlarınca gerçekleştirilen PCI DSS denetiminden düzenli olarak geçiyoruz ve Türkiye’deki ‘PCI Level 1 Certified’ birkaç teknoloji firmasından biriyiz. Buna ek olarak, PA-DSS (Payment Application Data Security Standard) Ödeme Uygulaması Veri Güvenlik Standardı Sertifikası’na da sahibiz. Hizmet sunduğumuz bankaların ve iş yerlerinin güvenliğini garanti altına almak adına, İstanbul’daki veri merkezimize ek olarak, bu yıl İzmir’de ikinci veri merkezimizi de devreye aldık. Bu merkez, iş sürekliliği / felaket kurtarma amaçlı hizmet verecektir.” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*