18 Aralık 2018

ABD İlk Çeyrek Online Reklam Gelirleri $7.3 Milyar ile Rekor Kırdı

Interactive Advertising Bureau (IAB)’nun açıkladığı rakamlara göre Amerika’da online reklam gelirleri 2010 ilk çeyreğine göre %23 artışla tarihi bir rekor kırdı.

2010’un ilk çeyreğinde 5.9 milyar dolar olarak belirtilen online reklam pazarı, 2011 ilk çeyreğinde 7.3 milyar dolara yükseldi. Bu rakam, şu ana kadar bir çeyrekte elde edilen en fazla gelir olarak rekor kırdı.

2010 online reklam harcamaları ABD’de rekor düzeyindeydi. IAB, 2010 toplam online reklam tutarını 26.04 milyar dolar olarak belirlemişti.

PricewaterhouseCoopers partneri David Silverman, 2010 yılının online reklam tutarının rekor düzeyde olduğuna dikkat çekerek, ilk çeyrekteki bu %23’lük artışın online reklamcılığın hızlı büyümesinin ispatı olduğunu belirtti.

Yakın zamanda International Data Corp (IDCA) tarafından yayınlanacak olan yeni bir araştırmada ise, 2011 ilk çeyrek online reklam tutarının 8.1 milyar dolar olacağı öngörülüyor. 2010 ilk çeyreğinde aynı rapor toplam reklam tutarını 7.1 milyar dolar olarak belirlemişti. IDC 2011 toplam harcamasının 2010 toplamına (30.4 milyar dolar) göre %13.8 artış göstereceğini ve 34.6 milyar dolarla kapatacağını öngörüyor.

IAB raporu reklam şirketleri tarafından verilen ve herkes tarafından görüntülenebilen satış rakamları üzerinden oluşturuluyor. IDC raporu ise ABD Sermaye Piyasası Kurulu’na başlıca web reklam firmaları tarafından iletilen satış rakamları ile gerçekleştiriliyor.

IDC, Google‘ın online reklam sektörünün iki ana dalı olan display reklam ve arama motoru reklamlarında lider olduğunu belirtiyor. Google’ın arama reklamlarının %59.6’sına sahip olduğunu ileten IDC, Microsoft‘un %7.9, Yahoo‘nun ise %7lik pay aldığını iletiyor.

Display reklamlarında Google’ın %14.7’lik bir pay aldığını belirten IDC, Google’ın ilk defa bu çeyrekte Yahoo’nun önüne geçtiğini de iletiyor. Yahoo %12.3’lük oranla display reklamda ikinci sırada bulunuyor. Facebook’un %8.8’e yükseldiği ve Microsoft’un ise %6.5’e düştüğü de araştırmanın verileri arasında.

IDC tarafından açıklanan bir diğer veri ise online reklam harcamalarının %48.7’sinin arama motoru reklamlarına, %33.3’ünün ise display reklamlarına gittiği. Firma geriye kalan %18’lik payla ilgili detaylı bir bilgi paylaşmıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*