12 Aralık 2018

ABD 3. Çeyrek İnternet Reklam Harcamaları 9.26 Milyar Dolara Yükseldi

ABD’deki İnternet reklam harcamaları, 2012 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artıp, tarihi bir rekora imza atarak 9.26 milyar dolara yükseldi.

Tüketicilerin internette daha fazla zaman geçirmeye başlamasıyla beraber, pazarlamacılar da online kampanyalara ayrı bir önem verir oldu. Geleneksel ve outdoor reklam bütçeleri azaldı, yaratıcı sosyal medya kampanyaları, e-posta ve arama motoru pazarlamasının tanıtım bütçelerindeki payı arttı.

IAB’nin “İnternet Reklam Harcamaları” raporuna göre, Bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 oranında bir artış gösteren harcamaların ardından açıklama yapan IAB Başkanı Randall Rothenberg, online reklamcılığın, müşterilerle etkileşime geçmenin en etkili yolu olduğunun altını çizdi. TV reklamlarının hala en çok bütçe ayrılan mecra olduğu ABD’de markalar TV’ye 34.5 milyar dolar ayırırken, basılı gazetelere ise 4.5 milyar dolarlık bir bütçe ayırmayı tercih ediyor.

Aslına bakarsanız, durum sadece ABD’de böyle değil. Avrupa’da da geçtiğimiz sene, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında büyüyen ve 21 milyar Euro’ya ulaşan online reklam pazarı her geçen gün yükselen bir grafik sergiliyor. İnternet reklam mecralarına baktığımızda Google’ın Adwords reklamlarının bir adım öne çıktığını görüyoruz. Kaldı ki, Google’ın 2012 gelirlerinin yüzde 78’i reklamlardan oluşuyor. Google’da Adwords’e en fazla reklam bütçesi ayıran markalar göz attığımızda, IAC’nin 174.231 milyon dolarla ilk sırada, online perakende devi Amazon’un ise 118,501 milyon dolarla hemen ardında yer aldığına şahit oluyoruz. Üçüncü sırada ise 115,564 milyon dolarla AT&T’nin geldiğini de belirtelim.

Finans ve sigorta sektörü 4 milyar dolarla en fazla online reklam harcamaları yapan firmaların başında yer alıyor. Perakende firmaları 2.8 milyar dolar ile hemen ardında yer alırken, turzim ve seyahat firmalarının ise 2.4 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldığına şahit oluıyoruz. Bu doğrultuda sosyal medya reklamlarını da göz ardı etmemek gerekiyor elbette. Sosyal medya reklamlarına harcanan miktar  2011 yılında 3 milyar dolar iken, 2012 sonunda 3.6 milyara, bir sonraki yıl ise 5 milyar dolara çıkması bekleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Paylaşım İçin Tşkler…

  2. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum fakat cümleler tam olarak aklımda,baya bir etkilenmiştim. Şöyle bir şey öne sürülmüştü okuduğum şeyde;

    “Şu an tam bir iletişim bombardımanı yaşıyor.Beynimiz sürekli reklamlara,haberlere maruz kalıyor.Dünyada son 25 yılda,bir önceki 5000 yıldan daha fazla enformasyon üretilmiş ve bu hızla artıyor.17. yüzyıl İngilteresinde bir köylünün hayatı boyunca maruz kaldığı enformasyon miktarı,bugün New york Times gazetesinin bir hafta sonu ekinde yer alan bilgiye eşit.Büyük şehirde yaşayan bir dünya vatandaşı günde 30.000 mesaja maruz bırakılıyor.”

    Evet reklam çok önemli fakat asıl soru bu kadar mesajın arasında kendi mesajımızı gerekli insanlara nasıl ulaştıracağız.Bu kadar bilgi bombardımanında bu iş gerçekten çok daha zor artık.

  3. Bu seviyeye biz ne zaman ulaşıcaz acaba sanırım bu dünyada olmaz : ))

Fikrini söyle

*