18 Kasım 2018

2013 Öngörüleri Açıklandı: ABD E-ticaretinin Önü Açık

ABD E-ticaretİAmerika Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) 2013 yılında online satışlarda %9 ile %12 arasında bir artış olacağını, bu artışın da %3.4 oranında artması beklenen toplam perakende satışlarını geçeceğini tahmin eden bir rapor yayınladı. NRF’nin bu raporuna ek olarak bir takım bilgiler paylaşan Shop.org ise, ticaret guruplarındaki dijital bölünmenin online satışları 2012’inin son iki aylık kısmında geçen yıla oranla %11 oranında artırdığını belirtti.

NRF ve Shop.org’un açıklamalarına ek olarak ComScore Başkan Yardımcısı Andrew Lipsman da yaptığı sektör analizinde, her ne kadar gelecekteki satış büyümesini yansıtmasa da 2012’nin son haftalarındaki online satış rakamlarını açıklama planına vurgu yaptı. Bu açıklamaların hemen ardından ABD Ticaret Bakanlığı da önümüzdeki ay 2012 yılının online satış rakamlarını açıklayacağını duyurdu.

2011 yılında 15 milyar dolar arttı

İnternet Perakendecileri Top 500 kılavuzu rakamları, 2011 yılında e-ticaret satışlarındaki artışın 2010 yılına göre %16.1’le, 167.30 milyar dolardan 194.30 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Online satışlardaki bu artış, toplam perakende satış yüzdesini (akaryakıt, otomobil ve restoran harcamaları hariç) %5.5 artırırken bu artışın rakamsal değerinin de 2.73 trilyon dolardan 2.88 trilyon dolara sıçraması olarak gözlemleniyor.

Shop.org ve NRF, online satışların toplam perakende satışlarından daha fazla artış göstermesine devam edeceğini söylerken bunun nedenlerinden bahsetmese de online mecralarda pazarlık arayan tüketicilerin yakın gelecekte ortaya çıkacağından bahsediyor. Bu durum online alışveriş öncesi dönemle online alışveriş döneminin aslında ne kadar ilgili olduğunun da göstergesi aslına bakarsanız. Pazarlık alışverişin olmazsa olmazı kabul edilir. İnternetle birlikte tüketiciler bu alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalsalar da Shop.org ve NRF’nin araştırması, rekabetin online olarak da kızışmasıyla online perakende sektörünün pazarlık isteyen tüketiciye cevap verme oranına göre tercih edileceği beklentisini doğruluyor.

Promosyonlar hane halkı harcamalarını artırabilir

İlerleyen süreçte ve Amerika’da yaşanan gelişmeler tüketicilerin içgüdüsel olarak kendilerine harcama sınırı koyacaklarını haber veriyor. Bahsedilen harcama sınırının oluşmasında çeşitli kamusal vergilerin artışının karşısında tüketicilerin maaşlarındaki mütevazi gelir artışı gösterilebilir. Maaş artışına göre vergi yükümlülüklerinin oranla daha fazla artması tüketiciler için “mali uçurum” yaşanmasına neden oluyor. Bu da dolayısıyla harcamalardan kısmak anlamına geliyor. NRF bu yıl tüketicilerin harcama sınırı olacağından bahsederken aslında perakende sektöründekilerin mağazacılık ve pazarlama stratejileri konusunda yenilikler sunması gerektiğini anlatmaya çalışıyordu. NRF’nin CEO’su Mathew Shay: “ Perakendeciler online pazara değer katabilmek için stok yönetiminden, pazarlama stratejilerinde yeniliğe kadar birçok alanda değişim yapmak durumundalar. Hatta tüketicilere eşsiz promosyonlar sağlayarak bu yılki hane halkı harcamalarını artırabilirler” diyor. NRF, olumsuz durumlara rağmen tüketici güveninde ekonomiyle birlikte gelişme beklediğini de ekliyor.

NRF baş ekonomisti jack Kleinhenz, yüksek bordro vergilerinin etkisini tam olarak anlamak için erken olduğunu söylese de tüketicilerin mali durumlarının online pazarı etkilediğinden bahsetmenin bugün itibariyle olanaksız olduğunu savunuyor. Jack Kleinhenz istihdam yaratma ve gelir yükseltme projeleriyle birlikte yılın ikinci yarısında online perakendecilikte genel olarak iyileşme beklediklerini söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*