15 Kasım 2018

ABD’deki Kullanıcıların Yüzde 43’ü Fiziki Mağazada Bakıp İnternetten Alıyor

Amerika’daki kullanıcıların neredeyse yarısı internetten alışveriş yapmadan önce fiziki mağazada ürünleri incelemeyi tercih ediyor. 2249 tüketicinin dahil olduğu Harris Poll’un 27-29 Kasım tarihleri arasındaki araştırmasında Amerikalı internet kullanıcılarının %43’ü internetten satın almadan önce ürünlerini görmek için fiziki mağazalara gitmeyi tercih ediyor.

Kullanıcıların bu iş için en çok tercih ettikleri yer ise Best Buy’ın mağazaları. Katılımcıların %24’ü Best Buy’da ürünlerini denedikten sonra internetten satın alıyor. Tüketiciler bu alışverişlerinde ortalama olarak 281 dolar harcıyor. Erkeklerin %30’unun bu iş için en çok gittiği Best Buy’ı kadın kullanıcıların sadece %17’si tercih ediyor.

Best Buy’da araştırma yaptıktan sonra online alışveriş yapanların sepet tutarları, WalMart ve Target’ta bu işi yapanların sepet tutarlarından daha yüksek. WalMart’ta bu rakam 119,10 dolarken, Target’da ise 79,30 dolar.

WalMart, Best Buy’ın ardından ürün denemek için ikinci en popüler yer olarak öne çıkıyor. Araştırmaya katılanların %22’si burayı tercih ederken %9’u Target’ı, %4’ü Home Depot’u %3’ü Lowe’s Cos’u ve %3’ü de Barnes & Noble’ı tercih ettiklerini söylüyor.

WalMart’ı tercih edenlerin %27’sini kadınlar oluşturuyorken %18’ini de erkekler oluşturuyor. Bu durum Target’da ise yine WalMart’da olduğu gibi kadınların egemenliğinde. Kadınların %12’si Target’ı tercih ederken erkeklerin sadece %7’lik bir kısmı burayı tercih ediyor.

Mağazada ürünleri denedikten sonra kullanıcıların %57’si test ettikleri ürünleri Amazon‘dan satın almayı tercih ediyor. Bazı kullanıcılar ise ürünleri test ettikleri mağazaların internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bunlardan %12’si Target’dan alışveriş yaparken, %11’i WalMart’ın, %8’lik bir kısımda Best Buy’ın internet sitesini tercih ediyor. Bu alışverişlerde kesenin ağzını daha çok açanlar ise erkekler. Erkeklerin ortalama sepet tutarlar 269,8 dolarken, kadınların ortalama harcamaları 148,7 dolar.

comScore’un da geçtiğimiz dönemlerde yaptığı benzer bir araştırmada da, bu araştırmadakine yakın sonuçlar ortaya çıkmıştı. comScore’un araştırmasına göre kullanıcıların %37’si internetten alışveriş yapmadan önce mağazalarda ürünleri denediklerini söylemişlerdi.

Peki Türkiye’deki internet kullanıcıları olarak siz neler düşünüyorsunuz? İnternette gördüğünüz bir ürünü satın almadan önce bir mağazaya gidip o ürünü deniyor musunuz? O ürünü denedikten sonra hangi sitelerden almayı tercih ediyorsunuz?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*