17 Kasım 2018

ABD Hükümeti, Taobao.com’u “Kara Liste”den Çıkardı

ABD Hükümeti, Çinli Alibaba.com‘un online perakende sitesi Taobao’yu, 2011’de dahil ettiği “Sakıncalı Pazarlar” listesinden çıkardığını duyurdu.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan listenin, korsan ve sahte ürün barındıran internet sitelerini kapsadığını belirtelim. Bu süre zarfında, bünyesinde satılan sakıncalı ve kural ihlaline neden olan ürünlerin satışını durdurmak için yoğun bir çalışmaya giren Taobao‘ya ek olarak Çinli arama motoru Sogou’nun da kara listeden çıkarıldığı açıklandı.

2012 yılının başında listeden çıkmak için talepte bulunan Alibaba, geçtiğimiz yıl toplam 63 milyon sakıncalı ve telifsiz ürünü sitelerinden kaldırdığını belirtmişti. Sadece telif hakkı ihlaline neden olan ürünleri modere edebilmek amacıyla 200 yeni personel istihdam eden Çinli firma, diğer markalarla ortaklaşa çalışma yapıp ürünlerin orjinalliğini ve kalitesini aralıksız takip etme sürecine girdi. Görünen o ki, firmanı uğraşları sonuç vermiş durumda.

ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomik rekabet ortamı, kendini online dünyada da bir süredir hissettiriyor. Kapalı kapılar ardında ne gibi antlaşmalar yürütülüyor bilemeyiz ancak, iki ülke arasında ortak yürütülen “Ticaret İşbirliği Komisyonu” telif hakları konusunda orta yolu bulmak amacıyla birtakım toplantılar gerçekleştiriyorlar. Sitelerindeki sahte ürünleri kaldırma ve fişleme konusunda ABD hükümeti ile de işbirliği yoluna giden Taobao, böylece hem kullanıcıların, hem de büyük markaların güvenini yeniden kazanmış gibi görünüyor.

Alibaba’nın başarısı devlerin ülkesi Çin’de, birçok ülke için hayal bile edilemeyecek rakamlarla ölçülüyor. 513 milyon internet kullanıcısı, 1 milyar 300 milyonu geçen nüfusu ve 2015 yılında toplam 420 milyar dolara çıkması beklenen e-ticaret hacmiyle Çin, online dünyanın da en güçlü ülkelerinden. Pazar bu kadar büyük olunca, Alibaba gibi şirketlerin performansı da bir o kadar büyük oluyor.  Çinli e-ticaret devi, 2012′nin ilk 11 ayında yaklaşık olarak 161 milyar dolara denk gelen bir satış gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Alibaba ayrıca, 1 günde 3,1 Milyar dolarlık satış yaptığını duyurarak, bu alanda yeni bir rekora daha imza attı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*