19 Aralık 2018

ABD 2011 İlk Çeyrek Online Satışları %12 Artışla 38 Milyar Dolara Yükseldi

comScore ABD 2011 ilk çeyrek online satış rakamlarını açıkladı. ABD’de online perakende satışları üst üste 6 çeyrektir sürekli artış gösterirken, son iki çeyrektir çift rakamlı büyüme yüzdesi gözlendi.

Açıklanan verilere göre satışlarda 2010 ilk çeyreğe göre %12, online alışveriş yapanlarda %7 ve satın alan başına ürün adetinde ise %9 artış görünüyor. Alışveriş yapan başına harcanan dolar oranında ise %4’lük bir azalma söz konusu. 2011 ilk çeyreğindeki büyüme oranı, offline mağazalardaki satışların büyüme oranının neredeyse 2 katı olarak belirlendi.

comScore rakamları ABD’de sadece online perakende satışlarını kapsıyor. Online seyahat, bilet, açık arttırma, araba ve büyük şirketlerin satın almaları bu rakamlara dahil edilmiyor.


2007-2011 arası Çeyrek Dönem Bazında (3’er aylık dönemler) ABD Online Perakende Satışları

ABD E-ticaret 2011 Q1

ABD 2007-2011 E-ticaret Çeyrek Satışları

comScore perakende internet satışlarını arttıran sebeplerden birini mağazaların online ortamda müşterilerine daha uygun fiyat olanakları sunması olduğunu iletti. ABD’de son aylardaki benzin fiyatlarındaki artış da büyümeyi arttıran bir diğer faktör.

Online satışta başı çeken ürünler video oyunları, oyun konsolları ve aksesuarları, kitap ve dergiler, elektronik eşyalar ve bilgisayar programları olarak belirtildi. Bu kategorilerin herbirindeki büyüme oranının geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla en az %13 olduğu comScore tarafından verilen başka bir bilgi.

En büyük 25 e-ticaret şirketinin satışları toplamı, 2011 ilk çeyrek online perakende satışlarının %67.7’sini oluşturdu. Bu yüzde 2010’da aynı şekilde idi. Geçtiğimiz sene en büyük 25 internet perakendecisi toplam e-ticaret satışlarındaki paylarını en fazla %70’e kadar çıkarabilmişlerdi, ancak küçük ve orta ölçekli e-ticaret şirketlerinin satışlarındaki artış ile bu oran tekrar %67.7’ye düştü.

comScore benzin fiyatlarında yaşanabilecek her hangi bir azalmanın online alışverişi azaltabileceğine dikkat çekerken, artık daha fazla kişinin online alışverişi alışkanlık haline getirdiğinin belgelendiğini, bunun online alışveriş sektörü için iyiye işaret olduğunu belirtti.

*ABD İstatistik Bürosu 2011 ilk çeyrek internet perakende resmi satış rakamlarını önümüzdeki hafta açıklayacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*