16 Kasım 2018

ABD Kara Cuma’da 1,2 Milyar Dolarlık Online Satış Hacmine Ulaştı

black-friday-rakamlar-aciklandi
Geçtiğimiz hafta sonundan bu yana Kara Cuma’nın online harcama rakamlarında rekor seviyelere ulaşacağına dair öngörüler vardı, comScore’un açıkladığı rakamlar bu öngörüleri doğrular nitelikte. 2013’ün Kara Cuması olan 29 Kasım, ulaştığı 1,198 milyar dolarlık masaüstü bilgisayarlardan yapılan online satış rakamıyla sezonun ilk milyar dolarlık günü ve online satışların en yoğun olduğu gün olarak kayıtlara geçti. Geçen seneki Kara Cuma’ya göre yüzde 15 oranında oluşan artış, 28 Kasım gününe denk gelen Şükran Günü’ndeki satış rakamlarında (766 milyon dolar) geçen seneye oranla oluşan yüzde 21’lik artışla da paralellik gösteriyor.

Masaüstü ve mobil kullanıcıları ayrı ayrı hesap eden comScore’un raporunda 66,1 milyon Amerikalının Kara Cuma’da online alışveriş sitelerini masaüstü bilgisayarlarından ziyaret ettiği belirtildi, geçen seneki rakamlara göre yüzde 16’lık bir artış oranıyla. Beklenildiği üzere Amazon, Kara Cuma’nın en çok ziyaret alan sitesi olurken, eBay, Walmart, Best Buy ve Target sıralamada Amazon’u takip etti.

Satışı yapılan ürünlerin yüzde 28’ini giyim ve aksesuarlar oluştururken, bu dağılımdan bilgisayar ekipmanları yüzde 19, elektronik aletler yüzde 7’lik pay aldı. IBM de mobil trafiğin alışverişteki oranıyla ilgili yaptığı açıklamalarda geçen seneki yüzde 34’lük mobil kullanıcıların oranının bu sene yüzde 39,7’ye ulaştığını belirtti. Mobil satışlar da böylelikle toplam online satışların yüzde 21,8’lik bir kısmını oluşturmuş oldu.

Kara Cuma’yla ilgili bu rakamları gördükten sonra gözler onlien perakendecilerin milyar doların üzerinde satış yapmayı öngördüğü Siber Pazartesi’den çıkacak rakamlara çevrilmiş durumda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*