15 Kasım 2018

ABD’nin Kara Cuması, Online Satışlarda İlk Kez 1 Milyar Doları Gördü

Şükran Günü’nden sonraki Cuma olarak bilinen Kara Cuma’da (Black Friday), bu sene online satışlarda bir rekor kırıldı. ComScore’un araştırmasına göre, online satışlar ABD’de ilk kez 1 milyar doları geçti. 57 milyon Amerikalı, bilgisayar ve mobil cihazlarının başından alışveriş yaptı.

Kara Cuma her yıl perakendecilerin ve tüketicilerin merakla beklediği ve satışların inanılmaz rakamları bulduğu zaman olarak bilinir. Dükkanlar sabahın erken saatlerinde açılır; stokları eritmek ve sene sonu bütçe planlarını yakalamak ya da satışlarda rakiplerin gerisinde kalmamak için büyük indirimler yapılır. Bu sene ortaya çıkan rakamlara göre ise Kara Cuma’ya damga vuran olay olarak tüketicilerin fiziksel mağazalarda kavga dövüş alışveriş yapmaktan ziyade, bilgisayarları ve tabletleri başında online alışveriş yapmayı tercih etmeleri dikkat çekiyor.

Bu tatil sezonunda 1 Kasım’dan bugüne kadar internetten toplam 14 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Bu alışverişlerin 1,042 milyar dolarlık kısmı ise Kara Cuma gününde gerçekleşti. Kara Cuma’da yapılan online alışverişler geçen yıla kıyasla %26 arttı ve offline mağazalarda yapılan alışverişlerin oranı da 2011’e göre %1,8 düştü.

IBM’in verilerine göre mobil cihazlardan yapılan alışverişler %16, mobilden gelen trafik ise %24 artış gösterdi. iPad kullanımında ise %4,3’lük bir artış görünüyor. Tablet ve akıllı telefonlar üzerinden gelen trafikte de yine toplamda %14,3 yükseliş var.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise online alışverişlerin geçen seneye kıyasla %20,7 artmış olması.

Tablet ile yapılan alışverişlerde %88,3 ile iPad yarışı başta götürürken, toplam online alışverişlerin %9,3’lük bir kısmı da iPad üzerinden gerçekleşti. iPhone ile yaplan online alışverişler ise toplamın %8,7’lik bir kısmını kapsıyor. Android ise bu konuda iOS’a göre biraz geriden geliyor. Android cihazlarla yapılan alışverişlerin oranı %5,5.

WalMart ise bu seneki Kara Cuma alışverişlerinin şirketin şimdiye kadar geçirdiği en iyisi olduğunu söyledi. 22 milyon tüketici geçtiğimiz Perşembe günü Walmart’ın mağazalarından alışveriş yaptı. Kara Cuma alışverişleri sırasında saat 20:00’dan gece yarısına kadar 10 milyon kayıtlı işlem yapıldığını ve saniyede tam 5.000 adet ürün satıldığını belirten Walmart, en çok satılan ürünlerin arasında iPad 2, LG Blu-ray oynatıcılar ve LCD TV’ler olduğunu söyledi.

ABD’nin Kara Cuma’daki satışlarıyla Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın 11 Kasım’da yaptığı 3,1 milyar dolarlık satışı geçip geçemeyeceği merak ediliyordu; ama uzmanların tahminleri doğru çıktı ve Kara Cuma satışları, Alibaba’nın satışlarının gölgesinde kaldı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*