16 Aralık 2018

ABD’de Mağazaların %91’i Mobil Ticarete Önem Veriyor

Forrester tarafından Shop.org için gerçekleştirilen ve 68 online mağazanın katıldığı “The State Of Retailing Online 2011: Marketing, Social, and Mobile” (Online Perakendeciliğin Durumu 2011: Pazarlama, Sosyal Medya ve Mobil) araştırmasına göre Amerika’da bulunan mağazalar mobil ve online ticarete yoğunlaşıyorlar.

Araştırmanın sonuçlarına göre mağazaların %91’inin mobil pazarlama stratejisi mevcut ya da strateji üzerinde çalışılıyor. Bu rakam 2010 yılı verilerine göre %74 artış göstermiş.

Shop.org’un 600 üyesi arasında 10 en büyük mağazalar zinciri ve en büyük 100 internet mağazasının %60’ı bulunuyor.

SEM En Çok Müşteri Kazandıran Yöntem

Araştırmadaki bir diğer önemli veri ise, 68 mağazanın %90’ının 2010 yılının en çok müşteri kazandıran pazarlama yöntemleri arasında SEM’i (Search Engine Marketing) ilk 3’te göstermesi. Affiliate Pazarlama %49’luk bir kesim tarafından en önemli müşteri kazanım yöntemlerinden birisi olarak belirtildi.

Henüz iPad’in piyasaya sürülmesi üzerinden 1 yıl bile geçmeden, mağazalar mobil trafiğin %21’inin tablet bilgisayarlar üzerinden geldiğini belirtiyor. 2010 yılına kıyasla mobil ticaret kullanımında yüksek bir artış olmadığı da belirtilirken, bunun sebepleri arasında mağazaların henüz sadece %48’lik bir kısmının web sitelerini cep telefonlarına uygun halde düzenlemiş olmaları gösteriliyor. Araştırmaya katılan mağazaların %35’i iPhone için, %15’i Android ve iPad için uygulama geliştirmiş.

Sosyal Medya Yükselişte

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise, katılımcıların %72’sinın sosyal medyadaki varlıklarını arttırmayı hedefledikleri. Mağazaların yeni müşteri kazanımları ve müşterilerle daha iyi bir iletişim için sosyal medyayı önem listelerinin dördüncü sırasına yerleştirdikleri belirtilirken, araştırmada sosyal medyaya yapılan yatırımın da hızlı bir yükselişte olduğunun altı çizilmiş.

Forrester Research Inc Başkan Yardımcısı Sucharita Mulpuru, araştırmanın sonuçlarına göre mağazaların bu yıl online ve mobil alışveriş taktikleri geliştirmek için çabaladıklarını, müşterileri online alışverişe alıştırmak için mağazaların web sitelerinde transparan fiyat politikaları ve kolay checkout olanakları sunmaları gerektiğini belirtti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*