17 Kasım 2018

ABD’deki Online Perakende Harcamaları 186.2 Milyar Dolara Yükseldi

Online PerakandecomScore’un açıkladığı verilere göre ABD online perakende sektörü, bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüyerek 186.2 milyar dolara ulaştı.

İnternet kullanımının artması, altyapı ve ödeme sistemlerindeki inovatif yenilikler ve e-ticaretin mobil cihazlara adapte olması ile dünya çapındaki online perakende satışları her geçen gün yükseliyor. Bu doğrultuda dünya genelindeki B2C harcamalarının 2012′de %21,1 artarak 1 trilyon dolara ulaştığını geçtiğimiz günlerde sizinle paylaşmıştık. 2013 yılında ise bu rakamın %18,3 artarak 1,298 trilyon dolara ulaşması beklentiler arasında.

Online perakende harcamaları ilk kez bir çeyrekte 50 milyar doları gördü

Bu sefer de açıklanan en güncel verilere göre, ABD  online perakende gelirlerinin bir önceki yıla oranla yüzde 15 oranında arttığı ve 186.2 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. comScore’un sağladığı verilere göre bu rakamlar, 2008 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek seviyede. Ayrıca rakamların bu denli yüksek olmasında, 2012 yılının 4. çeyreğindeki harcamaların büyük bir etkisi olduğunu belirtelim. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artış kaydeden 4. çeyrekteki online perakende harcamaları bu dönemde 56.8 milyar dolara ulaştı ve ilk kez bir çeyrek içerisinde 50 milyar doların üzerine çıkmış oldu.

Online’ın toplam perakende satışlarındaki payı yüzde 10

Raporda, belirtilen dönem içerisinde en iyi performans gösteren online ürün kategorilerinin sırasıyla; dijital içerik ve üyelik sistemleri, tüketici elektroniği, oyuncak ve hobi ürünleri, giyim-aksesuar ve kitap-dergi kategorileri olduğu belirtiliyor. comScore ayrıca her bir kategorinin bir önceki yıla oranla en az yüzde 15 oranında büyüdüğü açıklanıyor. Rakamların bu denli yüksek olduğu ABD pazarında, online perakendenin toplam perakende satışları içerisindeki payı ise yüzde 10 seviyesine yükseldi.

Ülkedeki dev e-ticaret şirketlerinin de 2012 performansları göz kamaştırıyordu. 4. çeyrekte gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.8 oranında artırarak 4 milyar dolara ulaşan eBay‘e ek olarak Amazon da aynı dönemde 2012 cirosunu 61 milyar dolar olarak açıklamıştı. Özellikle aralarında; Şükran Günü, Kara Cumave Siber Pazartesi gibi alışveriş çılgınlığını teşvik eden günlerde online satış rekorları kıran ABD perakende sektörü 2013 yılından bundan daha iyi bir performans sergileyeceğinin de işaretlerini veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*