17 Kasım 2018

Tatil Döneminde Alınan Hediyelerin 3’te 1’i İade Ediliyor

FedEx’in gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, her 3 ABD’liden 1’inin tatil sürecinde aldığı hediyeleri geri iade ettiğini ortaya çıkardı.

Siparişlerinin yüzde 25’ini online alışveriş sitelerinin oluşturduğu ABD’li dağıtım firması FedEx, Christmas tatilini izleyen günlerdeki ürün iadeleriyle ilgili çarpıcı veriler paylaştı. Buna göre FedEx’in anketine katılan 1000 ABD’li yetişkin tüketicinin yüzde 36’sı bu süreçte aldığı hediyeyi geri iade ediyor, bu kesimin yüzde 57’si ise iadeleri mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Rakamların bu denli yüksek olmasında, birçok online perakendecinin özellikle tatil dönemlerinde sunduğu ücretsiz ürün iade seçeneklerinin olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor elbette.

Hediye alma konusunda en başarısız kişiler sevgililer

FedEx’in anketine göre hediye alma konusunda en başarısız kişilerin yüzde 23’lük bir oranla eş/sevgililer olduğu belirtiliyor. Anneler ise yüzde 20’lik oranla ikinci sırada. Bu rakamların, ankette ürün iadesinde bulunan kişilere, hediyenin kim tarafından alındığını sorularak elde edildiğini de söyleyelim. Aslına bakarsanız durum diğer ülkelerde de pek farklı değil. İngiltere’deki tüketicileri baz alan başka bir araştırma da, aynı dönemde internetten satın alınan moda ve aksesuar ürünlerinin yüzde 40’ının, elektronik cihazların ise yüzde 5 ile 10’unun firmaya iade edildiğini ortaya koyuyor. Kaldı ki, yıl içerisinde moda ürünleri kategorisinde bu rakamın yüzde 30 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Özellikle ABD’de, Şükran Günü ve Christmas arasındaki tarihleri kapsayan dönemde baş döndürücü bir alışveriş çılgınlığı yaşandığını göz önünde bulundurursak, bu süreçte aceleyle ve bilinçsizce alınan hediyelerin böyle sonuçlar doğurması da kaçınılmaz olabilmekte. Kara Cuma, Siber Pazartesi gibi alışverişe teşvik eden ve ciddi indirimlerin uygulandığı özel günlerde perakendeciler satışlarını normal günlere oranla oldukça yükseklere çıkardığı bilinen bir gerçek. Ancak iadelerin bu denli yüksek olması sebebiyle, birçok firmanın başının ağrıdığını da tahmin etmek zor olmasa gerek. Önceki günlerde, Şükran Günü haftasında ABD’li tüketicilerin toplam 4 milyar 327 milyon dolarlık alışveriş yaptıklarına şahit olmuştuk. Olaya bu doğrultuda bakarsak, bu rakamların ne kadarının iade edildiğini ve kaybın ne boyutlarda olduğunu belki daha rahat anlayabiliriz.

Geçtiğimiz günlerde sizinle paylaştığımız bir araştırmada, online alışveriş yapanların büyük bir bölümünün ürünleri satın almadan önce, e-ticaret sitesinin ürün geri iade politikasını incelediğini ve eğer iadelerden ücret talep ediliyorsa alışveriş yapmaktan vazgeçtiklerini belirtmiştik. Tüketiciler açısından gayet doğal bir hak olan iadeler ücretsiz olduğu takdirde, bilinçsiz tüketimi teşvik edebildiği gibi, firmalara da hiç de küçümsenmeyecek kayıplara mal olabiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*