20 Kasım 2018

ABD’de B2B Şirketlerinin Yüzde 90’ı İçerik Pazarlamasından Yararlanıyor

Geleceğin yeni B2C‘si olarak değerlendirilen B2B şirketleri içerik pazarlamasına oldukça önem veriyor. İçerik yönetimi ve pazarlama konusunda yapılan çalışmalarla satışlarını artırmak isteyen B2B şirketlerinin 10’da 9’u içerik pazarlamasına ağırlık veriyor.

Content Marketing Institute ve MarketingProfs’un Ağustos 2012’de yaptığı araştırmaya göre, Kuzey Amerika’daki B2B markalarının %91’i içerik pazarlaması yapıyor ve araştırmaya katılan markaların büyük çoğunluğu geçtiğimiz son iki yılda bu alandaki çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirtiyor. 2011 yılında bu alandaki çalışmalara ayırdıkları bütçeleri artıranlar %60’lık bir bölümü oluşturuyorken, 2012’de bu oran %54 ile sınırlı kalıyor.

B2B araştırma

2012 yılında içerik pazarlamasına yapılan harcamalarda %45’lik bir artış görülürken, B2B şirketlerinin %9’unda bu harcamalarda gözle görülür bir değişiklik olduğu ortaya çıkıyor. %34’lük bir kesimin harcamaları bir önceki yıla göre değişmezken, %2’lik bir bölümün harcamalarında düşüşe rastlanıyor.

2012’de B2B markalarının %81’si içerik pazarlamayı en çok tüketicilerle etkileşim yaratmak için kullandılar. %47’si satışları artırmak için bu yöntemi kullanırken yine %47’lik bir bölüm pazarı eğitmek için içerik pazarlamasından yararlandı. Trafiğini artırmak için bu pazarlamaya başvuranların oranı ise %27. SEO için içerik hazırlayan şirketlerin oranı ise 2011 yılına göre 2012’de %5 artarak %24’e yükseldi.

Dijital mecralarının öneminin artmasıyla içerik pazarlamasının yanı sıra, e-posta pazarlamasının ve retargeting‘in de önemi hem B2B hem de B2C şirketleri için daha da artıyor. Bu trendleri yakından takip eden şirketlerin dijital mecrada vakit harcayıp, online olarak alışveriş yapmak isteyen kullanıcıları daha kolay yakalayabilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*