10 Aralık 2018

ABD’deki Reklam Harcamalarının Yüzde 22’sini Mobil Reklamlar Oluşturuyor

mobil reklam harcamalari
Mobil cihazların kullanımının yaygınlaşmasının ardından şirketler, mobil ticaret ve mobil reklamların üzerine daha fazla gitmeye başladı. ABD’deki reklam harcamalarına bakıldığında da mobilin hızlı bir şekilde dikkat çektiği görülüyor.

2013 yılında mobil reklam harcamaları ABD’deki toplam reklam harcamalarının yüzde 22’lik bir kısmını oluşturuyor. 2010’da bu oran yüzde 3 seviyelerindeydi ve bu da son 3 yıl içinde mobil reklam harcamalarında yüzde 19’luk bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

2012 yılında dijital reklamların sadece yüzde 11,9’luk kısmını oluşturan mobil reklam harcamalarının 2013 yılı sonunda ABD’de toplam olarak 9,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya genelindeki mobil reklam gelirlerine bakıldığında ise bir yılda yüzde 105,9’luk bir artışla 2013 yılında 18,15 milyar dolara ulaşacağı belirtiliyor. Mobil reklamlar dünya genelindeki toplam dijital reklamların yüzde 15,2’lik bir kısmını oluşturuyor. 2012’de ise bu oran yüzde 8,5’ti.

Dijital reklamlarda birinci sırada gelen şirket ise 2013 yılında yüzde 39,9’luk oranla Google. Google’ı takip eden şirket ise yüzde 7,4 ile Facebook olarak öne çıkıyor. Google’ın dijital reklamlardaki payının 2015 yılında yüzde 42,3’e ulaşması beklenirken, Facebook’un ise yüzde 9’luk bir pay sahibi olacağının üzerinde duruluyor.

mobil reklam gelirleri

Google’ın ABD’deki 2013 yılı reklam gelirlerinin toplamda 17 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Facebook’un ise ABD’deki reklam gelirleri yıl sonunda 3,17 milyar dolar seviyelerinde olacak.

Geçtiğimiz yıl Google’a en çok reklam veren ikinci şirket olan Amazon da en çok dijital reklam verenler sıralamasında 7. sırada yer alıyor. Amazon 2012 yılında Google’a 118,5 milyon dolarlık reklam vermişti.

En çok reklam yayınlayan şirketler sıralamasında da yüzde 31,91 ile Google ilk sırayı çekerken, yüzde 5,64 ile Facebook ikinci sırada geliyor. Mobil reklam gelirlerinin dağılımında da hem globalde hem de ABD’de Google ve Facebook’un ilk iki sırayı aldığını görüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. 3 sene içerisinde mobil piyasalardaki harcamaların %19’luk bir oranda artış göstermesi gerçekten büyük bir büyüme. Bu 2014 senesinde katlanarak gidecektir diye düşünüyorum. Ancak ülkemizdeki mobil harcalamarın büyük kısmını oyun piyasasının aldığını düşünüyorum. Henüz mobilden alış veriş yapmaya hazır değilmişiz gibi geliyor.

    Bu arada “Amazon 2012 yılında Google’a 118,5 milyon dolarlık reklam vermişti.” cümlesinden verdiğiniz linkin “A” harfini linke dahil etmemişsiniz, gözünüzden kaçmış sanırım.

    Veriler ve içerik için teşekkürler, iyi çalışmalar.
    Altay…

Fikrini söyle

*