15 Kasım 2018

ABD’deki Türk E-ticaret Girişimlerinin Hikayeleri

Girişimciliğin ve inovasyonun merkezi Amerika, ülkeye göç eden birçok yabancı uyruklu kişi için olduğu gibi Türkler için de fırsatlar ülkesi olarak nitelendirilebilir.

E-ticaretin doğduğu, tabiri caizse e-ticaret yapanların da doyduğu devasa bir ülke aslına bakarsanız bu topraklar. 310 milyona yaklaşan nüfusu ve yüksek satın alma gücüyle dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD’de online satış rakamları da baş döndürüyor. 2011 yılında 197 milyar dolara ulaşan toplam e-ticaret hacminin üçüncü çeyreğini geride bıraktığımız 2012 sonunda ise 218 milyar dolara çıkması bekleniyor. Ülkedeki toplam perakende harcamaları 2.2 trilyon dolar civarındayken, e-ticaret hacmi, bu rakamların yaklaşık yüzde 10’una tekabul ediyor.

500 bine ulaşan nüfuslarıyla ABD’deki Türkler’in geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Ancak son yıllarda kıtaya göç eden birçok Türk asıllı vatandaş, yavaş yavaş ülkedeki milyon dolarlık şirketleri yönetip, kendi başarılı girişimlerini kurar duruma geldi. Biz de bu doğrultuda, ülkedeki Türk e-ticaret girişimcilerini bulduk ve başarı hikayelerini dinledik.

Ülkedeki online pazar o kadar büyük ki, gözden kaçırmış olduğumuz bazı girişimler muhakkak olacaktır. Kendilerinden gelecek bilgilendirmeler doğrultusunda, onları da listemize eklemekten mutluluk duyacağımızı belirtelim. Malum son aylarda ABD’nin gündemi, Obama’nın zaferle ayrıldığı Başkanlık seçimleri ve Sandy Kasırgası’yla oldukça meşguldü. Kasırgadan ciddi şekilde etkilendiklerini belirten TurkishTowels.com ve BestTurkishFood.com gibi bazı girişimler ise dosyamızda yer alamadılar.

Turkishcoffeworld.com, Tulumba.com ve Missbellydance.com gibi etnik bazlı satış yapan online alışveriş sitelerinin kurucularından; gerek ABD e-ticaret pazarına dair, gerekse Amerika’da iş kurmak isteyen girişimcilerin yolunu aydınlatacak bazı bilgiler elde ettik.

TurkishCoffeeWorld.com / Mustafa Arat

ABD’de faaliyet gösteren Türk e-ticaret şirketlerinden Turkishcoffeeworld.com‘un hikayesi Türk kahvesinin eşsiz lezzetini Amerikalılar ile paylaşma misyonuyla başlıyor. Firmanın kurucusu Mustafa Arat Bey’den girişimleri hakkında bazı bilgiler aldık.

Amerika’ya 1968 senesinde yani 15 yaşındayken ailesi ile gelen Arat, iş hayatına 1982 senesinde Xerox şirketinde pazarlamacı olarak başlamış. Xerox’ta kopya makinaları ve lazer yazıcıların satışlarını gerçekleştiren Arat, daha o günlerde “mouse” bile sattıklarını belirtiyor. İnternetin iş kurmak açısından en uygun ve ucuz mecra olduğunu fark etmesinin ardından Arat, bir e-ticaret sitesi kurmaya karar veriyor. İşini 3 oğlu ve bir çalışanıyla beraber yürüten Mustafa Bey, eşinin de ara sıra işlere yardımcı olduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki e-ticaret siteleri hakkında pek fazla bilgisi olmadığını belirten Mustafa Bey, ancak takip ettiği kadarıyla en büyük şirketlerin web sitelerinde bile birçok hata gördüğünü ve sitelerin sürekli güncel tutulmadığının altını çiziyor. SEO’ya da daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Arat, ülkemizdeki kapıda ödeme sistemini çok şaşırtıcı bulduğunu ifade etti: “Türkiye’deki bazı internet sitelerinin alışverişten sonra ürününü müşteriye gönderip ödemeyi kapıda tahsil etmesi çok enteresan bir durum. Bunun ABD’de mümkün olabileceğini sanmıyorum. Ben hiçbir zaman hiçbir müşteriye paramı almadan ürünümü göndermem.”

“Buradaki pazarlama faaliyetleri her yerde olduğu gibi emek istiyor. ABD’de pazarlama yapmanın en önemli unsuru güvenli bir ortam olması. Ancak, başarı elde etmek için kültürünüzün Amerikan kültürüne yakın ve entegre olmasi gerekiyor. Burada çok değişik kültürler var ama genel olarak Amerikalılar yabancıları sevmez.”

Müşterilerinin sadece yüzde 1 ila 2’sinin Türk kökenli olduğunu belirten Turkishcoffeeworld.com kurucusu, sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların çoğunluğunun ABD’liler olduğunu söylüyor. Rekabet ortamının da ABD’de oldukça büyük olduğunun altını çizen Arat, bütün dünyanın oraya mal sattığını belirtiyor: “Gözünüzü her zaman açık tutmanız lazım. Mesela Hindistan malı cezveler ve Çin malı fincanlar bile satanlar var burada.”

ABD’deki e-ticaret ekosisteminin gittikçe kalabalıklaştığından dem vuran Mustafa Arat, bu sebeple farklı pazarlara açılmanın zaruri hale geldiğini belirtiyor: “Amazon, Shopping.com, Buy.com gibi mega web siteleri çok fazla reklam yaptikları için, onların çatısı altında mallarınızı pazarlayabilme imkanınız var. Ancak tabi ki onlara da yüzde 17 ile 25 arasında bir komisyon ödemek gerekiyor.”

“Buradaki dev e-ticaret şirketleri ile birlikte çalışarak pazarda yer bulmak mümkün. Köpek balıklarının ağzının etrafında dolaşan küçük balıklar gibi hareket etmek gerekiyor bazen. Ama unutmayın ki, küçük bir fırının yaptığı ekmek veya simidin tadı, büyük marketlerde satılanlardan çok daha iyi olur.”

“Türk girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?” sorusuna ise Mustafa Bey maddelerle yanıt veriyor;

 • Herkesin yaptığını yapmasınlar.
 • En iyi kalitede mal satsınlar ve kaliteyi devamlı olarak aynı seviyede tutsunlar
 • Müşteri her zaman haklıdır ve doğrudur prensibini uygulasınlar
 • Mallarını iyi bir fiyata satsınlar ve aynı fiyatta uzun sure kalsınlar.
 • Memnuniyet garantisi versinler (müşteri aldığı malı hiç bir sorun yaşamadan geri verebilmeli.)

MissBellyDance.com / Atınç Sönmezer

Georgia State University’de MBA yapmak için 2002 yılında ABD’ye giden Atınç Sönmezer, eBay üzerinden satış yapan bir firmada stajyer olarak 2 yıla yakın bir süre çalıştıktan sonra, Orada edindiği tecrübeleri sonucu internet sektörüne girmeye karar veriyor. Bu şekilde el yapımı dans kostümleri ve akseuarları satan Missbellydance.com‘u hayata geçiren Sönmezer, çok büyük bir pazara kolay yoldan ulaşılabildiği için internet üzerinden satış yapmaya karar vermiş.

Satış, Tasarım, Depo ve Nakliye, Online Pazarlama ve Sosyal Medya olmak üzere toplam altı kişilik bir ekibe sahip olan Missbellydance.com’un müşteri kitlesi ise tamamen Orta Doğu kültürünü bilen veya onun parçası olan ABD’li kullanıcılar tarafından oluşuyor.

“E-ticaret ABD’de tüm alışverişin önemli ve büyük bir parçası. Türkiye’nin bu konuda önünde çok yol var ne yazık ki. En önemli fark, alıcının e-ticarete bakış açısı. Türkiye’de ödeme sistemleri ve güvenlik algısının gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu arada bildiğim kadarı ile nakliye sorunu çok hızlı bir biçimde çözüldü Türkiye’de.”

Pazarlama faaliyetlerinde, dijitale oldukça önem verdiklerini belirten Sönmezer, özellikle sosyal medya ile desteklendiği takdirde geri dönüşleri çok olumlu olabildiğini ifade ediyor. ABD’deki e-ticaret trendlerinden de bahseden Missbellydance.com kurucusu, “Flash Sale” (özel alışveriş) yönteminin çok revaçta olduğunu da ekliyor. Lojistik konusunda ise, Amerika içinde Fedex’in değişik nakliye çözümlerini kullanan girişim, tüm eyaletlere hizmet vermeye devam ediyor. Avrupa, Asya ve Avustralya’dan da talep olduğunu söyleyen Atınç Bey, kendileri gibi küçük ölçekli şirketlerin en büyük rakibinin Amazon olduğunu da ifade ediyor: “Amazon’un varlığı ve müşterilerine sunduğu yeni uygulamalar ile Son 3-4 yılda ABD’deki e-ticaret sistemi tamamen değişti.”

Türk girişimcilerin, iş yapmak istedikleri pazarlar niş market olmalı ya da hali hazırda var olan bir hizmeti veya ürünü son kullanıcıya var olmayan bir şekilde ulaştırmaya çalışmalılar. Unutulmamalı ki önümüzdeki günlerde yeni trend “mobil market” olacak.”

Tulumba.com / Koray Yılmaz

Uzun yıllardır ABD’nin New York eyaletinde hizmet veren bir girişim Tulumba.com. Kitaptan müziğe, giyimden aksesuara kadar Türk kültürünü yansıtan binlerce farklı ürünü bünyesinde barındıran firmaya Türkler’in Amazon’u bile diyenler olmuş zamanında.  New York’ta yaşayan Mustafa Atalay, Koray Yılmaz ve arkadaşlarının önderliğinde kurulan Tulumba.com, alanında kendini rakipsiz olarak nitelendiriyor.

Girişimin başlama hikayesi de bir o kadar ilginç aslında. Atalay’ın aradığı Türkçe kitabı bulamamasıyla başlayan süreç, akıllarında hemen bir e-ticaret fikrine dönüşüyor ve Tulumba’yı kurmaya karar veriyorlar. Etnik pazarlama konusunda kendi girişimleri kadar kapsamlı başka bir sitenin olmadığını vurgulayan Tulumba.com’un kurucuları; bünyesinde yapılan satışların Türkiye dahil dünyanın dört bir yanından sipariş aldığını belirtiyor.

Yakın gelecek planlarını birkaç anahtar eyalette Tulumba dükkanları açmak olarak belirleyen kurucular, ABD’deki e-ticaret hacminin ve oyuncularının her geçen gün arttığını, bu çetin rekabet ortamında ayakta kalmak için pazarlama faaliyetlerinin önem taşıdığını da belirtiyor. Bu doğrultuda; Google Adwords, organik arama sonuçları, “word-of-mouth” ve topluluk etkinlikleri yapmaya özen gösterdiklerini belirten Tulumba.com girişimcileri, müşterilerinin yüzde kırkından fazlasının ABD kökenli olduğunu ancak, gurbette memleket hasreti çeken Türkler’in de ürünlere ilgi gösterdiğini belirtiyorlar.

Tulumba.com, Alexa tarafından birçok kez en iyi etnik e-ticaret sitesi seçilmiş. Bu sebepledir ki, girişime ABD’de de büyük bir basın ilgisi oluşmuş durumda. Ürün yelpazeleri arasında; Türk kahvesi, baklava, lokum, nargile, tavla, tespih, kilim gibi Türk kültürüne ait birçok ürünü bulmak mümkün. Ancak en çok tercih edilen ürünler ise Türk kahvesi ve lokum elbette. Bu arada Tulumba’nın ABD çapında birçok ünlü müşterisi de bulunuyor. Ülkenin ünlü emlak kralı Donald Trumph’ın eşi Melania Knauss da siteden Türk Kahvesi, havlu ve peştamal almayı tercih ediyormuş.

Türk girişimcilere de bir takım önerilerde bulunan girişimin kurucuları, ABD’nin çok zor ama çok büyük bir pazar olduğunu hatırlatıp ekliyorlar: “Eğer kapitaliniz varsa burada yatırıma girişin. Kolay para kazanmak diye bir kavram ABD’de yok.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu makaleyi okuduğumda iyiki BusinessTo.me ve Business2.me domain namelerini almışım diye sevindim 🙂

  Bunlar gerçekten jenerik tabir edilecek domainler. Türkçe mana itibariyle Firmadan Bana manasına geliyorlar.

  Tüm müteşebbislerin yolunun açık olmasını dilerim. mCan

 2. Merhabalar,

  Amerika ile ilgili bilinmesi gereken konuları ve amerikan vatandaşı (green card) başvurusunu aşağıdaki web sitesinden yapabilirsiniz.

  Teşekkürler.

  http://www.greencard-turkey.org

Fikrini söyle

*