14 Kasım 2018

ABD’li Büyük Perakende Markaları Mobilin Öneminin Farkında

Mobil ticaretin yaygınlaşmasıyla beraber büyük markalar internet sitelerini mobil cihazlara uygun hale getiriyor, bunun yanında bir de akıllı telefonlar ve tabletler için de uygulamalar geliştirerek kullanıcılara bu platformlardan ulaşmaya çalışıyorlar. Dijital pazarlama üzerine çalışan Acquity Group, dünya genelindeki en büyük 50 perakendecinin internet sitelerini ve mobil uygulamalarını inceledi.

Bu şirketlerin %82’sinin internet sitesi mobil cihazlara uygun bir şekilde uyarlanmış ve bu bu şirketlerin %72’si kullanıcılarına mobil uygulama sunuyor. Bu markaların %88’i alışveriş sepetini, %63’ü ilgili ürünlerini, %54’ü profil bilgilerini mobil uygulamalarında ve mobil sitelerinde kullanıcılara sunmakta. Ancak araştırmada bazı eksik ve geliştirilmesi gereken noktalar da öne çıkmakta.

  • Şirketlerin %44’ünden azının tek tuşla arama (click to call) linki bulunmuyor.
  • Şirketlerin %76’sı ürün görsellerinde yakınlaştırma özelliğini internet sitelerinde sağlasa da, mobil uygulamalarda bu özelliği sadece %39’luk bir bölüm yapmakta.
  • Şirketlerin %98’i internet sitelerinden kullanıcılarına e-posta gönderip göndermeme seçeneği sunarken, bu markaların sadece %34’ü bunu mobilde yapıyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç da, bu firmalardan sadece 10 tanesi arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle fiziksel mağaza içlerinde kullanılan mobil uygulamalar ve dijital barkod kuponları sunuyor.

Şirketlerin %98’i e-posta pazarlama, %98’i ilgili ürünleri, %98’i site içinde aramayı, %96’sı ürün görselleri, %94’ü profil bilgileri ve %94’ü de fiziki mağazaların yerlerini gösteren içerikleri kullanıcılara sunuyor. Bu markaların sadece %24’ü kullanıcılarına site içinde chat özelliği sunuyor. Bunun yanında %30’lük bir kesim kullanıcılarına hangi mağazada hangi ürünün stokta olduğunu gösteren bir özelliğe sahip. İnternet sitelerinde video özelliği sunan sitelerin ise oranı %36 civarında. Bu sitelerin arasında ise WalMart, Home Depot, BestBuy ve Amazon’da var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*