11 Aralık 2018

ABD’liler de Online Alışverişte Güven Sorunu Yaşıyor

ABD, dünya e-ticaret ve internet sektörünün kalbinin attığı yer olsa da, ülkenin hala yüzde 12’lik bir kesimi online alışveriş yapmaya yanaşmıyor. Bu kullanıcıların bir kısmı satın almadan önce ürünü görmek istediğini belirtirken, büyük çoğunluğu ise gizlilik ihlali ve dolandırıcılığa maruz kalacağını düşündüğü için internetten ürün sipariş etmiyor.

Dünya çapındaki gelişmekte olan pazarlarda bu tarz tablolara alışığız. Ancak caydırıcı kanunlarla tüketicin her zaman yanında olan ABD’de böyle bir durum olması biraz düşündürücü belki. Danışmanlık şirketi Javelin’in yaptığı araştırmaya katılan 3 bin ABD’li internet kullanıcısının yüzde 32’si, sipariş ettiği ürünü beğenmeyip, geri iade etme zahmetine girmek istemediği için fiziki mağazada bizzat deneyerek satın almayı tercih ettiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 26’sı kişisel bilgilerinin çalınmasından endişe ederken, yüzde 21’lik kesim ise kredi kartı bilgilerinin dolandırıcılığa alet edilmesinden korkuyor. Araştırmaya dahil olan ABD’lilerin Yüzde 18’i ise kişisel bilgilerinin başka firmalara satılmasından şüphelendiği için online alışveriş yapmazken, yüzde 20’si, kargo ücretlerini çok yüksek bulduğu için internet üzerinden ürün sipariş etmediğini açıklıyor.

Hazırlanan bu rapor aslında online ödeme pazarına ışık tutmak ve kullanıcıların ödeme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş. Elde edilen bu tarz bilgiler de işin bonusu elbette. Araştırmanın asıl konusu olan online ödemeler pazarına gelirsek; 2012 yılında katılımcıların yüzde 42’sinin kredi kartıyla, yüzde 29’unun ise banka kartıyla online ödeme yaptığına tanık oluyoruz. Yakın gelecek öngörüsünde de bulunan rapora göre 2017 yılında kredi kartları sahip olduğu yüzde 42’lik payı koruyarak online ödeme pazarındaki liderliğini korurken, banka kart kullanımı yüzde 25’e gerileyecek.

Aslında bu noktada kredi kartı kullanmaktan çekinen alışveriş tutkunlarının imdadına, üçüncü bir alternatif model olarak PayPal tarzı online ödeme servisleri yetişiyor. Kaldı ki PayPal, alternatif ödeme modelleri arasında yüzde 84’lük payla en çok kullanılan hizmet olarak sektörde başı çekiyor. “Bill Me Later” adı verilen ve kullanıcılara ödemelerini erteleme şansı tanıyan servis ise yüzde 21’lik paya sahip durumda.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*