16 Kasım 2018

ABD’lilerin Yüzde 92’si İnternette Kişisel Bilgilerin Gizliliğinden Endişeli

İnternet kullanıcılarının en çok çekindikleri konulardan biri de internet üzerindeki kişisel bilgilerin paylaşımı ve gizliliği olarak öne çıkıyor. İnternette kişisel bilgilerin gizliliği üzerine yapılan araştırmalar da tüketicilerin bu konudaki yaklaşımlarını gözler önüne seriyor.

Harris Interactive’in yaptığı araştırmaya göre ABD genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 92’lik bir bölümü internetteki kişisel bilgilerin gizliliği konusunda endişeli olduklarını dile getiriyor.

Araştırmada ortaya çıkan bir önemli bilgi ise kişisel bilgilerin gizliliğinden şüphe duyanların oranı her geçen gün artmakta. Ocak 2013’te bu oran yüzde 89 seviyelerindeydi ve yıl sonunda bu oran şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

İnternet kullanıcılarının yüzde 74’ü bir önceki yıla kıyasla bu durumdan daha endişeli olduğunu dile getiriyor. Gizlilikten her zaman şüphe duyan kullanıcılar yüzde 26’lık bir bölümü oluştururken, bazen bu durum hakkında şüphelenenler yüzde 45’lik bir kısmı oluşturmakta.

kişisel bilgilerin gizliliği

Yüzde 21’lik bir kesim çoğu zaman gizliliklerinden endişe duyduklarını belirtirken sadece yüzde 8’lik bir bölüm bu durum konusunda endişelenmediğini dile getiriyor.

Kişisel bilgilerin gizliliği konusunda en çok endişe uyandıran konu ise yüzde 58 ile firmaların kendi bilgilerini başka şirketlerle paylaşıyor olmaları öne çıkıyor. İkinci sırada ise yüzde 47 ile kullanıcıların online davranışlarını takip ederek onlara retargeting reklamlar sunan şirketler geliyor.

NSA gibi hükumetin güvenlik programları yüzde 38 ile üçüncü sırada gelirken, lokasyon bazlı takip yapan şirketler yüzde 24, Google gibi güvenlik şartları sunan diğer arama motorları yüzde 21 ile sıranın altında yer alıyor.

Bu gibi sebepler nedeniyle tüketicilerin yüzde 83 internet üzerindeki reklamlara daha az tıkladıklarını söylerken, yüzde 80’lik bir bölüm güvenmedikleri mobil uygulamaları kullanmadıklarını belirtiyor. Yüzde 74’lük bir bölüm ise güvenlik endişeleri nedeniyle akıllı telefonlarındaki lokasyon takibi yapan uygulama ve özellikleri kapattıklarının üzerinde duruyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*