14 Kasım 2018

Amazon CTO’sundan Açık Kaynak Yazılım ve Bulut Sistemler Üzerine Tespitler

amazon cto werner vogels 600
Dünyanın en büyük online perakendecilerinden Amazon’un CTO’su Werner Vogels, dün Londra’da düzenlenen The Financial Times Innovative konferansında konuşmacıydı ve konuşmasında açık kaynak yazılımların ve bulut sistemlerin üzerinde durdu.

Özellikle açık kaynak yazılım platformlarının ve bulut sistemlerin yeni girişimcilerin önünü açarak, yeni teknolojiler yaratmalarına yardımcı olduğunu söyleyen Vogels, bulut sistemlerin teknolojik bir devrim olmadığını, bu sistemlerin iş dünyası için bir devrim olduğunu belirtiyor.

Konuşmasında bulut sistemin gelişiyle beraber IT’nin daha öncekinden oldukça farklı bir hale geldiğinden de bahseden Vogels, iş dünyasında rekabetin sürekli olarak artığını ve tüketicilerin ne zaman, hangi ürünü satın alacakları konusunda karar verme gücünün de doğru orantıda artış gösterdiğini; aynı zamanda tüketicilerin markalara karşı sadakatinin de azaldığını söyledi. Vogels, “koşullar bu şekilde olduğunda, şirket olarak başarılı olma ya da olmama durumunuz pek de kesin değil” diyerek sözlerine devam etti.

Bulut sistemlerin son dönemlerdeki hızlı gelişimi sayesinde küçük çaplı şirketler de yenilikçi teknolojiler geliştirebiliyorlar ve bulut sistemlerin maliyetinin çok yüksek olmamasının da bu durumda etkisi büyük.

Amazon’un, cloud sistemini ilk satışa sunduğunda itibaren, bu hizmetin fiyatını 38 kat aşağı çekmesi de bu sistemlerin maliyetinin düşüş göstermesine bir örnek olarak gösterilebilir.

“Instagram’da çalışanlarla konuşacak olursanız, bulut hizmetler olmasaydı, sıfırdan 50 milyon kullanıcıya birkaç ayda ulaşmalarının mümkün olmadığını; ancak tek etkenin de bulut sistemler olmadığını söylerlerdi” diyen Amazon CTO’su, bunun yanı sıra açık kaynak yazılımlarında bu büyümede etkisinin olduğunu da dile getirdi.

Eskiden para ile satın alınan bazı yazılımların günümüzde ücretsiz olarak erişilebildiğinin üzerinde duran Vogels, “bu kaynaklar kendi içlerinde rekabete sahipler ve hatta bazı açık kaynak platformlarda sunulan hizmetin kalitesi, para ile satılanlardan daha iyi” diyerek, bu platformların öneminden bahsetti.

Bundan 5-6 yıl önce tüketici tabanlı bir girişim kurmak için 2-3 milyon dolarlık bir yatırıma ve tüm zamanını IT işine ayıracak birçok mühendise ihtiyaç duyulduğun da bahseden Werner Vogels, şimdi bu işin 50.000 dolarlık bir bütçe ile yapılabileceğini ve yazılımsal kısımdan çok ürün üzerine de yatırım yapılabileceğini de konuşmasında belirtti.

Vogels; “Amazon olarak birçok şirketten farklıyız. Bizim bir ArGe ya da IT departmanlarımız yok. Tüm mühendislik ve iş geliştirme birimlerimiz birbiriyle iç içe çalışıyor. Yenilik için ayrı bir sorumlumuz da yok. Tüm ekipler yenilik üretmekle yükümlü ve tüm şirket olarak yaptığımız şey bu” diyerek Amazon’un şirket içindeki çalışma yapısına dair bilgiler de paylaştı.

Eğer şirket içinde, yapılan yeniliklerin işe yaramayacağını düşünen bölümler ya da çalışanlar varsa Vogels, bunun için de bir yöntem geliştirdiklerini söylüyor. Bu fikrin işe yaramayacağını düşünen birim ya da kişinin, geliştirilen yeniliğin neden işe yaramayacağını anlatan 4 ile 6 sayfalık bir rapor hazırlayarak, bunun neden yapılmaması gerektiğini anlatması gerekiyor. Vogels, şirket olarak böyle bir şey istendiğinde yenilikler hakkında yapılan tüm itirazların neredeyse %99 oranında azaldığını söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bir kaç yıl önce açık kaynak gerçek anlamda bir kodun indirilip değiştirilip kullanımı anlamına gelebiliyordu…

    Şu an da büyük firmaların açık kaynak diye bahsettikleri kodlarında bir yazılımcı ya da grubun bunu yapması söz konusu değil. Kodlar büyüdü, yapılan iş komplex hale geldi…. JQuery pluginden öte gidemiyor benim aklımda açık kaynak artık.

    Makalede sözü geçen ve ücretsiz olarak kullandığımız uygulamaları bile profesyonel anlamda kullananlar bir yerde artık destek için para ödemeye razı hale geliyor. Bir şirketteki insanların oturupta o kodlamayı çözmek için zaman harcama lüksleri olmuyor.Bu astarı yüzünden pahalıya gelmek anlamına gelir.

    Ticari anlamda açık kaynak ifadesi sadece bir pazarlama stratejisi şu an….

Fikrini söyle

*