20 Kasım 2018

Açılışta 1 TL’ye Sattılar, Hedefleri 5 Milyon TL Ciro

Cuma akşamı, EticaretMag ofisi.

25 ve 26 yaşlarında iki genç adamla karşılıklı oturuyoruz. Biri sarı pantolonu, gevşek beyaz tişörtü ve tişörtünün koluna sıkıştırılmış bluetooth kulaklığı ile diğeri de paçaları kıvrılmış pantolonu, çorapsız giydiği bez ayakkabısı ve gür sakalı ile dikkat çekiyor.

Dikkat çekiyor diyorum çünkü alışılmışın dışındalar ve rahatlar, kendilerinden eminler. Yeni dönem iş adamı profili bu olacak gibi. Kravat ve takım elbisenin sıkıcılığından kurtulmuşlar ve büyük bir özgüvenle e-ticaret girişimlerinin rakamlarını paylaşıyorlar. “2013 senesi için yıllık ciro hedefimiz 5 milyon TL”.

Peki, diyoruz. Kolay bir hedef değil. Bugün günlük 25-30 paket satıyorken, yarın günlük 230 civarı paketin çıkışını yapmaları gerekecek.

Wzone’dan size bahsetmiştik, açılışını 1 TL satış fiyatı ile yapan e-ticaret girişimi.

“ÖSYM’nin sitesine gelen trafiği ikiyle çarpın”

Özel alışveriş kulüplerini ve fırsat sitelerini benimseyen Türk tüketicisinin bu alışkanlığının oluşması için en büyük doğal motivasyonu neydi sizce?

Estetiğe olan düşkünlüğü ya da alışveriş yapmayı çok sevmesi mi? İkisi de olabilir ama en büyük nedeni uygun fiyattan alışveriş yapma isteğidir diye düşünüyorum ben. Hayat pahalılığından şikayet etme, enflasyon hesaplama, kuyrukta bekleme ve pazarlık yapma gibi davranışların genlerinde yer ettiği bir milletten uygun fiyatı kovalamasını beklersiniz ve bu alışkanlıklar bir iki jenerasyon ile değişemez. Büyüklerimizin alışkanlıkları bizim alışkanlıklarımızdır.

İşte o yüzden açılışını 1 TL’ye yapan Wzone‘un sitesine büyük ilgi vardı ve bunun için önlemlerini almalarına rağmen siteye erişemeyen birçok kişi oldu. “Sınav sonuçlarının açıklandığı gün ÖSYM’nin sitesine gelen trafiği düşünün ve onu ikiyle çarpın” diyerek açıklıyor Markacom’un ve Wzone’un kurucu ortağı Vural Çavuşoğlu. “Yalnızca 4 saatte 1 TL’den 1.142 ürün sattık. Siteye gelip de 1 TL kampanyasından faydalanamayacak kişiler olacağını biliyorduk. Bizi şikayet edenler de oldu ama bunun için özür dileyemeyiz. Bu bir yarış, stoklarla sınırlı. Bazıları yararlanabiliyor, bazılar yararlanamıyor.”

Biraz daha rakam verelim.

Açılışı yaptıkları gün toplam 276 bin tekil ziyaret aldılar. 8 haftaya yaydıkları ve toplamda yer aldıkları 16 haber ile (hem dijital hem geleneksel) sonlanan PR çalışmaları ve 65 bin TL’yi bulan (çoğunluğu affiliate) dijital pazarlama harcamaları neticesinde ise toplam 152 bin kayıtlı kullanıcıları olmuş. Wzone’dan ve kampanyalarından haberdar olmak isteyen 152 bin kişi ve bu grubun bir kısmı her gün saat 18.00’da Wzone’un müşteri hizmetlerini arayıp “hani nerede kampanya” diye soruyor. Nedeni ise açılış günü üyelere attıkları “Bugün saat 18.00’da bütün ürünler 1 TL” başlıklı e-bülteni, e-posta kutusunu günler sonra kontrol ettiği zaman okuduğu için kampanyayı “o gün saat 18.00” zanneden üyeler.

Yukarıda da dediğim gibi, hesaplı alışverişi gözüne kestirdiğinde bizim tüketicilerin kan dolaşımı hızlanır, acele etmesi ve kaçırmaması gerektiğini düşünür.

60-65 TL sepet tutarıyla günlük 25-35 satış

Sohbetimize devam ederken siteyi de karıştırıyoruz arada ve ayakkabı bölümüne geliyoruz. 18 TL’ye bez ayakkabı satıyorlar (an itibarıyla sanırım o stoklar tükenmiş olabilir). Vural’ın ayağındaki bez ayakkabının aynısı. Kendisini reklam tahtası gibi kullanıyor yani. Cevabı belli olsa da kendisinden duymak için hedef kitlelerini sorduğumda uygun fiyatları gösteriyor ve “Sence?” diyor. “Bugüne kadar ürün üzerine dikey satış modayken kimse kategori üzerine dikey satışı denemedi. En azından bizim kategoride. Genç, erkek ve spor kategorisinde bizim gibi bir tane daha yok. Uygun fiyatlara spor ve trend kıyafetler satıyoruz. Bizde hiçbir zaman takım elbise ya da klasik çizgiler olmayacak. Sadece genç, erkek ve spor.”

Wzone’un bağlı olduğu Markacom aslında toptancı olarak hizmet veriyor. Ürünleri de kendileri yapıyorlar. Kendi markalarını üretiyorlar ve bugüne kadar online alışveriş kulüplerine de ürün tedarik etmişler. Neden online perakendeye girdiklerini sorduğumda mikrofonu bu sefer diğer kurucu Ömer alıyor eline: “Son tüketiciyi kazanmak istiyoruz. Çünkü son tüketiciye ulaşmak daha kalıcı, daha değerli, daha karlı. Daha çok uğraşıyoruz bu şekilde; neticede toptan satışta birkaç işleminiz varken perakendede sayısız oluyor. Ama hedefimiz burada kalıcı olmak”.

Şu anda 1000 farklı ürün yer alıyor Wzone’da. 15 gün sonra ise bu sayının 1500 olacağını söylüyorlar. Açıldıklarından beri yaklaşık 60-65 TL sepet tutarıyla günlük 25-30 satış yaptıklarını söylüyor Ömer. Bu da yıllık 650 bin TL’ye denk geliyor. 2013 hedefleri için çok çalışmaları gerek.

Sahi kimse e-ticaretin LCWaikiki’si olmayı düşünmedi, değil mi? Ne Vural’ın ne de Ömer’in böyle bir yakıştırması yok, ben benzetiyorum. Satıştaki ürünler ve fiyatları Wzone’u bu kategoriye sokuyor ve böyle bir tane daha girişim benim bildiğim kadarıyla bulunmuyor.

LCWaikiki’nin Türkiye’nin en bilinen ve en çok satış yapan markası olduğunu biliyorsanız, Wzone’un yürüdüğü yolu da merak etmelisiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. “Bizi şikayet edenler de oldu ama bunun için özür dileyemeyiz. Bu bir yarış, stoklarla sınırlı.” bunun icin ozur dileyemeyiz denmesi bence hic olmamis! Bu kampaya’dan yararlanamayip sikayet eden kullaniciya “beklemedik ziyaretci trafik yasadik ve bu bir yarış, stoklarla sınırlıydi” demimislerdir ama yoneticiler boyle dusunmesi cok uzucu.

 2. Açıkçası ürünler çok vasat göründü bana ve kalite açısından kendini ispatlamış markalarla aynı kefeye koyuyor kendini. Yani önce fiyatlarını ideal tutması lazım yoksa mavi colins vs. t-shirtlerinden en güzel bir modeli 19,90’na alıyorum wzone’u inceledim çok vasat bir tasarımı olan t-shirt 26 lira. Böyle bir yere varamaz. Hele sweatlerin modelleri tam bir rezalet. Birde öyle bir sweat modelleri gördümki artık pazarda bile satmıyorlar satanıda dövüyorlar ama o yatay çizgilerde açık-koyu gri sweat tam bir rezalet. Birde çocuk kıyafetleri satan bir firmanın e-ticaret sitesinde uzun zamandır çalıştığım için bırak kumaşa dokunmadan kalitesini anlamayı fotoğrafından kumaş kalitesini renk kalitesini dikim kalitesini fazlasıyla anlar olduk. Bu sebeple birçok ürününüzde kumaş ve dikim kalitesinde ciddi sıkıntılar görünüyor. T-shirtlerde ise diğerlerine nazaran kalite fena değil.

 3. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Artık her eticaret stesinin kendine has stili oluyor. Eskiden bir xml ile ürünleri eklenip satışlar yapılıyordu artık çok daha çaba gerektiği kesin.

 4. Bu yolda sizlere başarılar diliyorum….

 5. İLKER der ki:

  ürünleriniz şu an yaza dönük,mevsimlik olsa bence daha iyi olurdu,erkek sitesi diyorsunuz ne spor giyim ne de çocuk erkek giyim var,çok çalışmanız gerekli,erkek aradığı her şeyi bence burda bulmalı,bence ürünler genele hitap etmiyor…yine de size başarılar diliyorum iyi olması dileğiyle

 6. Asıl Gerçek der ki:

  Projesini desteklediğiniz Vural ve Ömer ikilisinin nasıl birer yönetici olduğunu biliyor musunuz? Sigortasız personel de çalıştıran, personelini ezip, uzun mesailer yaptıran, personeline görevi olan işler dışında bayağı işler bile yaptıran (ki emin olun bunu isterken yüzleri bile kızarmıyor), egoları tavan yapmış 2 kişi olduğunu biliyor musunuz? Bir şeyleri bilmeden böyle insanları yüceltmeye çalışmayın ve eğer biraz objektifseniz bu yorumu da yayınlayın.

 7. Siteleri açmıyor ama : )

 8. Abdullah Önden der ki:

  Bu girişim battı mı? Yazık olmuş.

 9. 1 tl’ye ürün sattıysalar peki bu ürünleri ne kadara aldılar karları neydi, nasıl ayakta kaldılar, bu biraz kafa karıştırıcı. bence güzel yazı ama saçma biraz.

Fikrini söyle

*