18 Kasım 2018

Acorns: Paranızı Biriktirip Yatırım Yapan Mobil Uygulama

Bir yatırım hesabı açmak ve bu hesaba göz kulak olmak bir çok kişi için zahmetli ve karmaşık bir iştir. Peki ya bir mobil uygulama tüm bunları sizin yerinize otomatik olarak halletseydi?

Acorns, sekiz ay önce ortaya çıkan bir uygulama tam olarak bunu yapıyor ve geçtiğimiz Çarşamba günü 23 milyon dolarlık yatırım aldı.

Acorns uygulaması, hayatında ilk defa yatırım yapmak isteyenler için küçük otomatik yatırımları borsa yatırım fonlarında değerlendiriyor. Bu fonları şirket seçip yönetiyor. Kullanıcılar banka hesapları ile uygulamayı bağlıyorlar ve bu hesaptan bir harcama yapıldığında Acorns fiyatı yukarı yuvarlıyor ve aradaki farkı yatırım araçlarına aktarıyor. Örneğin 2,40 dolara kahve aldınız. Acorns bu rakamı 3,00 dolara yuvarlıyor ve aradaki 60 sentlik farkı borsa yatırım fonuna aktarıyor.

Uygulama Android ve iOS işletim sistemli cep telefonlarında çalışıyor. Şimdilik yalnızca ABD sınırları içinde hizmet veren uygulamanın web sayfasında, yakın zamanda web uygulamasının ve uluslararası mobil uygulamanın da çıkacağına dair bir ibare var.

acorns

 

Acorns’un yatırım sürecini otomatikleştirip bunu bir mobil uygulama olarak sunması özellikle genç nüfus arasında hızla yayılmasını sağlıyor. Acorns’un 650 bin kullanıcısının %75’i 35 yaş ve altında.

Yatırıma konulan her 100 doların 55 doları doğrudan bu otomatik süreçlemeden geliyor. Geri kalanı ise kullanıcıların kendi istekleri ile yatırıma koydukları para miktarı.

Acorns kullanımı aylık ücretlendirme ile oluyor. Kullanıcılardan aylık kullanım için 1 dolar ücret alınıyor. Bu ücret, 5.000 dolara kadar olan hesaplar için geçerli. Hesabınız 5.000 dolardan fazlaysa yıllık %0,25 doğrudan hesap toplamı üzerinden ücretlendirme yapılıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*