18 Kasım 2018

Online Video Reklam Harcamaları 2012’de %47 Artacak

Tüketicilerin online video izlemelerindeki hızlı artışla beraber, firmaların video reklam harcamaları da artıyor. Firmalar artık pazarlama bütçelerindeki farklı kalemleri azaltıp, online video reklamlarına ağırlık vermek istediklerini belirtiyorlar.

Adap.tv ve Digiday tarafından yayınlanan State of Video Industry 2011 raporu da bu konunun detaylarını inceleyerek, sadece 1 sene içerisinde yaşanan gözle görülebilir harcama artışını bizlerle paylaşıyor. Video reklam harcamalarının 2012’de bu seneye kıyasla %47 artış göstereceği de rapor yetkilileri tarafından belirtiliyor.

Raporda online video reklam harcamalarının, düşünülenin aksine TV reklam harcamalarının bütçesini düşürmeyeceği de ortaya çıkarılmış. Toplanan verilere göre, reklam bütçesi hazırlayan kesimin %56’sı video reklamının TV reklamlarını tamamladıklarına inanıyor.

Raporda belirlenen verilere bakacak olursak, video reklamlarına en fazla bütçenin basılı reklamlardan kayacağı görülüyor. 2010 yılında display reklam bütçelerinin bir kısmını video reklamlarına harcayacaklarını belirten kesim %33 iken, bu sene bu oranın %24’e indiği de dikkat çekiyor.

Marka yöneticilerinin %12’si ise arama motoru reklamları bütçelerinin bir kısmını online videoya aktaracaklarını paylaşıyorlar.

Markaların online video reklamlarını kullanmalarındaki en güçlü sebebin markalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri güçlendirmek olduğu belirtilirken, tüketicilerin sosyal medyada markaların videolarını paylaşmalarının online video reklamlarının en büyük yatırım geri dönüşümü olduğu da paylaşılıyor.

Online video reklamları yayınlayan web sitelerinin %92’si reklamların görüntülenme oranlarında geçen seneye kıyasla %19 artış olduğunu belirtiyor.

Raporda ortaya çıkan bir diğer ilgi çekici bilgi ise, mobil video reklamı görüntülenme oranının, online reklam görüntülenmeye kıyasla daha hızlı büyüdüğü.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

  1. […] bir süre önce yayınlanan State of Video Industry araştırması da bu noktaya değinerek, 2012 yılı içerisinde online video reklam […]

Fikrini söyle

*