17 Kasım 2018

Adblock, Android İçin Mobil Reklam Engelleyen Tarayıcısını Çıkarttı

Avrupalı GSM operatörleri bütün mobil reklamları engellemeye çalışsın dursun, uygulama geliştiriciler ipleri eline aldı bile. Yüksek ihtimalle dünyanın en çok kullanılan reklam engelleme yazılımlarından olan Adblock, Android işletim sistemli cep telefonları ve tabletler için, tüm online reklamları engelleyen bir tarayıcı çıkarttı. Henüz beta versiyonunda olan tarayıcı, görüntülenen sayfalar her ne olursa olsun, tüm reklamları engelliyor.

Bu durum, her yerde sürekli reklam görüp ağız tadıyla mobil cihazında webde sörf yapamayan kullanıcılar için harika bir haber olsa da, reklam ağları, pazarlamacılar, reklamcılar ve en başta da Google için felaket niteliğinde bir haber.

Adblock Plus Kurucu Ortağı Till Faida’ya göre “Reklamcılar mobile akın ettiler ve güvenlik boşlukları ile dolu, akılsızca tasarlanmış reklamlar ile kullanıcı deneyimini mahvettiler“.

Faida, Adblock Browser’ın beta testine açılması ile birlikte deneyim kontrolü tekrar kullanıcının ellerine veriliyor.

Uygulama şu ana Google Play Store üzerinden indirilemiyor ve çok yüksek ihtimalle Google bu uygulamanın Play Store’da barındırılmasına asla izin vermeyecek. ancak bunun yerine tarayıcıyı denemek isteyen kullanıcılar, Adblock’un Google+ sayfasına katılarak, uygulamanın doğrudan .apk dosyasını telefonlarına indirip kurabilirler.

Çoğu kişi zaten masaüstü bilgisayarlarında reklamları engellemek için Adblock Plus yazılımını kullanıyor. Şirket, Android için de benzer bir işlevi yerine getirmenin doğal bir ilerleme olduğunu ve iOS versiyonu üzerinde de çalışıldığını belirtiyorlar.

2014 yılının Eylül ayında Adobe ve PageFair tarafından ortak yürütülen bir araştırmada, ABD’li internet kullanıcılarının dörtte birinden fazlasının (% 27,6) bir reklam engelleme yazılımı kullandığı ve bu oranın yıldan yıla yüzde 69 artış kaydettiği ortaya çıkmış. Adblock yazılımını 144 milyon kişi kullanıyor.

Rapora göre, reklam engelleme yazılımı kullanmak artık çok yaygınlaştı, özellikle 18 – 20 yaş arası kullanıcı kitlesinin yüzde 41’i bu tarz bir yazılım kullanıyor.

Adblock Browser, yalnızca web sayfalarındaki reklamları engelliyor, uygulama içi reklamları engelleyemiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*