13 Aralık 2018

Display Reklamların %38’i Görüntülenmiyor

E-ticaretin hızlı gelişimi ile paralel olarak git gide önemi artan online pazarlama faaliyetlerinde, görünüşe göre firmaların öğrenmesi gereken çok şey var.

Dijital pazarlamanın pazarlama bütçeleri içerisindeki yeri hızla artıyor, fakat acaba markalar online pazarlama çalışmalarını ne kadar etkin gerçekleştirebiliyorlar?

Online içerik değerlendirme ve marka koruma firması AdSafe tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonucu, kısa bir süre önce comScore tarafından yayınlanan başka bir araştırmayı destekler nitelikte.

AdSafe, online reklamların bir kısmının bırakın siteye trafik ya da dönüşüm sağlamayı, kullanıcılar tarafından görüntülenmediklerini ortaya çıkardı.

AdSafe’in sistemleri üzerinden günlük yayınlanan 1 milyar reklam görünülenmesi ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, web sitelerinde yer alan reklamların %38’i, yani üçte birinden fazlası, tüketiciler tarafından hiç görüntülenmiyor.

Reklamların sayfa üstünde bulunup reklam henüz dolmadan kullanıcının sayfanın altlarına kayması veya siteyi terk etmesi, ya da sayfa altında bulunup kullanıcıların hiç sayfanın o kısmına inmemesi gibi sebeplerle görüntülenemeyebildiklerine değinen AdSafe, ülke hedeflendirmesi düzgün yapılmamış olan kampanyalarda reklamların hedef kitleye girmeyen büyük sayıda tüketici tarafından görüntülenmesinin mümkün olduğunu paylaşıyor.

Sayfaların neresinde bulunduğuna bakılmaksızın, günlük gösterimini takip ettikleri reklamların %38’inin görüntüleme standardı olan yarım saniyenin altında görüntülendiğini ifade ederek, görüntülenmemiş sayıldığını açıklayan firma, bu %38’lik 0,5 saniye altı görüntülemenin %97’sinin hiç görüntülenmediğinin ortaya çıktığını da belirtiyor.

Reklamın başarısının sadece bulunduğu noktayla alakası olmadığına değinen AdSafe, online reklama para harcayan firmaların kampanyalarının başarısını sürekli denetleyerek sonuçlarını optimize edebileceklerini ekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Fatih Koçak der ki:

    Yazı, kullanıcının reklamı görmesine ve tıklamasına odaklı reklam modellerinin ilerleyen dönemlerde daha çok tercih sebebi olacağını destekler nitelikte.

Fikrini söyle

*