20 Kasım 2018

Affiliate Marketing ile Tanışmak

Türkiye online pazarı geçtiğimiz son 2 yılda büyük yol aldı.

Online reklam harcamalarının toplam medya harcamalarında aldığı pay artarak %14 düzeyine gelirken, birçok yeni e-ticaret sitesi açıldı, mevcut oyuncular büyük başarılar elde ederek yabancıların yatırım yapacakları düzeye geldiler.

Şu anda Türkiye pazarı yabancıların gözünde dünyadaki en çekici pazarlar arasında yer alıyor.

2011 yılın içerisinde Türkiye’de online ticaret %50’nin üzerinde büyürken, digital reklam harcamaları %29 büyüme gösterdi.

Rekabetin hızla arttığı pazarda özellikle e-ticaret alanındaki reklamverenlerin geri dönüşleri direkt olarak hesaplayabilmelerinden dolayı, kullanılan reklam kanalının performansı çok önem taşımaktadır. Bu noktada reklamverenlerin yardımına performans reklamcılığı, diğer bir ifadeyle affiliate marketing devreye girmektedir.

Affiliate marketing, online reklamcılıkta reklamverenin sadece başarılı sonuçlar için para ödediği reklamcılık modeli olarak ifade edilebilir.

Reklamveren görüntülenme ve tıklama için bir bedel ödemez, sadece belirlediği bir sonuca (satış, kayıt, aksiyon v.b.) ulaşırsa reklam için para öder.

Türkiye’de de affliate marketing, reklamverenler arasında yerini almaya başladı. Özellikle Avrupa ve Amerika’da reklamverenlerin çok etkin olarak kullandığı bu kanal Türkiye’de yeni gelişmeye başlıyor. Reklamverenler bir taraftan affiliate marketing ile bütçelerini etkin bir şekilde kullanırken, diğer taraftan çalıştıkları yayıncılarla uzun vadeli bir işbirliğine girebiliyorlar.

Affiliate marketing’de iki taraf vardır;

  • Reklamverenler
  • Yayıncılar

Affiliate marketing’de klasik online reklamcılığının aksine riski yayıncı alır, optimizasyonu yayıncı yapar. Reklamverenin reklamım şu mecrada çıksa daha iyi olur diye düşünmesine gerek yoktur, çünkü yayıncı sonuç getiremediği durumda para kazanamayacağından yanlış mecrada reklam bile yapsa hemen durduracaktır.

Reklamveren açısından oldukça avantajlı olan bu modelde, reklamveren bir şekilde pazarlama maliyetlerini sabitleme imkanına kavuşmaktadır.

Bazı reklamverenler kendi affiliate kanallarını yönetirken, bazıları ise bu işi affiliate ağları üzerinden yapmayı tercih etmektedirler.

Bazı büyük markalar ise bu kanalı ajans üzerinden yürütmeyi tercih etmektedirler. Yurtdışında bu kanal üzerinde o kadar büyük cirolar dönmektedir ki, reklamverenler sadece affiliate kanalı yönetmesi için bu işte uzman ajanslarla çalışmaktadırlar.

Birçok marka affiliate marketingi kendi bünyelerinde yapmayı arzu ederler, bu fikir olarak güzel görünse de uygulanmasında bazı zorluklar vardır.

  • Takım: Affiliate kanalını yönetmek için bu kanalı yönetecek kişi veya kişilere ihtiyaç vardır. Eğer iş hacmi yeterince büyük değilse bu iş için birisini almak mantıklı değildir.
  • Yayıncı ödemeleri: Yayıncı sayısı arttıkça yayıncıların ödemelerini takip etmek, yayıncıların sorularına cevap vermek zorlaşmaktadır.
  • Trackingin (izleme) çok güvenilir olarak yapılması gerekmektedir.
  • Tracking altyapısının değişen pazar dinamiklerinde sürekli olarak geliştirilmesi gerekmektedir.

Affiliate networkleri ile çalışmak bu tip sorunları azaltırken, reklamverenlerin ana işlerine fokus olmalarına imkan verir. Yayıncılar tarafından baktığınızda ise bir network ile çalışmak, birçok reklamvereni bir arada bulma, tek noktadan ödeme alma, güvenilir bir izleme sistemi kullanma gibi birçok avantaj getirmektedir.

Affiliate marketing, baktığınızda markalar için stratejik bir yaklaşımdır ve uzun vadeli olarak değerlendirilmelidir.

Kampanyalar açılır açılmaz süper sonuçlar almayı beklemek çok doğru bir yaklaşım olmaz. Zaman içinde affiliate kanalınız oluşur, yayıncılar programdan iyi geri dönüş aldıkça reklamveren için daha fazla yatırım yaparlar.

Türkiye’de ne yazık ki reklamverenler affiliate marketing konusunda henüz yeterli bilgiye sahip değiller. Bu kanalı klasik online reklam kanalıyla aynı tutarak “1 ay deneyelim görelim” yaklaşımında bulunabiliyorlar.

Affliate programlarında ilk 3 ay gelişim dönemidir, programın olgunluğa ulaşması 1 seneyi bulabilir. Başarı elde etmek için reklamverenin sürekli yeni şeyler denemesi, yayıncılara pazarlamalarında yardımcı olacak araçlar vermesi gerekmektedir.

Affiliate programını açıp, hiçbir çaba sarf etmeden satışların gelmesini beklemek son derece naif bir yaklaşım olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. ahmet kara der ki:

    Örneğin Ali’nin bir bakkalı var.Veli’de Ali’den her gün bir ekmek aliyor.Ali ekmekten 20 kuruş kar ediyor.Veliye diyor ki sen bana müşteri getir bende sana her müşteri için 1 kuruş vereyim.Veli 20 müşteri getirse gelen her müşterinin yüzde ellisi alişveriş yapsa 10 x 20 den 200 kuruş yapar.Ali’nin reklam maliyeti ise 20 kuruş.1 kuruş veliye yetmez desek 10 kuruş yapsa kardeş payi hesabi o zaman Ali’nin hiç bir kari olmaz.Yani reklamveren karinin yarisindan az seçmek zorunda.

Geribildirimler

  1. […] Affiliate Marketing ile Tanışmak […]

Fikrini söyle

*