22 Kasım 2018

Affiliate Marketing Nedir? – İnternet Reklamcılığında İş Ortaklığı Sistemi

Affiliate Marketingİnternet reklamcılığının önemli ayaklarından birisi olan affilate marketing Türkiye’de portallerin kendi alt yapılarında barındırdıkları sistemler üzerinden gerçekleşmese de yavaş yavaş yabancı affilite yatırımcılarının da Türkiye pazarına girmesi ile önümüzdeki dönemde oldukça hareketlenecekmiş gibi görünüyor.

İş ortaklığı kavramını tanımlamak gerekir ise win-win mantığında hem size hem partnerlerinize kaynak yaratma imkanı tanıyan sistemdir diyebiliriz. Affiliate reklamcılığında sistem içerisinde bulunan yayıncı ve yayın veren statüsündeki web siteleri platform üzerinde buluşarak, reklam yayınını (banner & text linki vb.) kendi hedef kitlesine uygun, sistem içerisinde yayıncı olmayı kabul etmiş web sitelerinde yayınlarlar. Reklam yayınını yapan sitenin yarattığı trafik veya ciro karşılığında havuz hesabına para aktarılır. Reklam veren statüsündeki site ise kendine yaratılan trafik, kayıt veya ciro karşılığında yayıncıya ödeme yapar. Bu durumda hem reklam yayını yapan site hem de reklam veren statüsündeki kendine kayıt, ciro veya trafik alan site sahibi kazanç sağlar.

Affilite marketing (iş ortaklığı sistemi) sadece büyük trafik hacmine sahip sitelerin değil, küçük trafik ve ziyaretçi kapasitesine sahip sitelerinde sistem içine dahil olarak kaynaktan pay almasını sağlayan bir sistem olarak mecrada yer alır. Bu sayede reklam veren statüsünde bulunan yüzlerce şirket kendi hedef kitlesine uygun az trafiğe sahip blog veya tematik sitelerde reklam veren konumunda bulunarak bu gibi yüzlerce küçük siteye para kazanma imkanı sağlar.

Online reklam mecrasında oldukça etkili çalışan, aynı anda bir çok sitede reklam vermenizi sağlayan ve reklam performanısını eş zamanlı takip etmenize olanak tanıyan bu sistem önümüzdeki dönemde oldukça rağbet görecekmiş gibi görünüyor. Şu an aktif olarak iş ortaklığı programı sunan Gittigidiyor firması yayıncıların tercih ettiği sistemlerin başında gelmekte. Ayrıca Avrupa’nın önde gelen iş ortaklığı platformu olan Zanox da Türk pazarına girmiş bulunuyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Türkiye Affiliate sisteminde yavaş yavaş atağa geçti ancak henüz yeteri düzeyde değil, bunun yanı sıra yabancıların Türkiye pazarındaki büyük boşluğu yeni fark etmeleri de oldukça garip. Ben bu sistemi 3 yıldır kullanıyorum ve genelde e-kitap üzerine yoğunlaştım. Sistemi ciddiye alıp detaylı bilgi isteyen kişiler bana ulaşırlarsa yardımcı olmaya çalışırım. Yazınız için çok teşekkür ederim, bu sektör için oldukça önem taşıyor insanların bu sistemi tanımasına yardımcı oldunuz. İyi çalışmalar.

 2. Gülbin Çoruh der ki:

  Evet çok haklısınız. Online pazarlama failiyetleri doğru sinerji ile yönetilmiyor iken affiliate marketing’in bilinmesi bu anlamda oldukça güç.
  çok teşekkürler yorumunuz için,

 3. Türkiye’de Affiliate Marketing 2 yıldır GelirOrtakları tarafından yapılıyor. SponsorPay olarak da yine 2 yıldır Türkiye’deki affiliate marketing pazarını büyütmeye çalışıyoruz. İrili ufaklı zaman zaman bu modeli deneyen ajanslar da mevcut.

  Bunun yanında ¨Affiliate Marketing Türkiye’de patlayacak¨ cümlesi 3 yıldır dillerde. Umarım yabancı yatırımcılar ile bunun hayata geçtiğini görürüz.

 4. Güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.
  Bu arada @AfşınAvcı; “Türkiye’de Affiliate Marketing 2 yıldır GO tarafından yapılıyor” ne demek? Yani, başka affiliate networkleri mi yok? Affiliate marketing sistemine adapte olmuş profesyonel affiliater veya kurumsal şirketler mi yok? Anlamadım…
  Çünkü bildiğim birden fazla Affiliate Network var TR’de. Her biri GelirOrtakları kadar sağlıklı çalışıyor. Bir çok da profesyonel affiliater var.

 5. Bu tür bilgilendirmelerin affiliate marketingin gelişmesi ve sağlıklı büyümesi için çok yararlı olduğunu düşünüyorum. adtriplex olarak affiliate marketing sektöründe deneyimlerimizi reklam veren ve yayıncılarımıza doğru, şeffaf biçimde aktarmaya devam ediyoruz. adtriplex Kazan Kazan Kazan politikasını uygulanan reklam veren ve yayıncının buluştuğu Affiliate Marketing Networküdür. Türkiye hacmi her geçen gün büyüyor ve rekabet artıyor, bizim gibi sadece bu konuda uzmanlaşmış firmaların katılımıyla sektörün dahada ileriye sağlıklı ilerleyeceğini düşünüyorum.

 6. hasret kel der ki:

  slm ben bu affiliate marketingin bana hem artılarını hem eksilerini ve yaşantıma olumlu rutin sıradan hayatımı daha nasıl zenginleştirebilirim dürüstçe yardımcı olurmusunuz saygılar.

 7. affiliate marketing sistemi hakkında beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

 8. Gerçekten yararlı bir yazı olmuş teşekkürler.

 9. Gelir Ortaklığı sayfamız hayata geçmişdir.

  http://www.hediyefabrikasi.com/gelirortakligi/

  Gelir Ortaklığı
  Web sitenizin içerik sayfalarında yayınlayacağınız http://www.hediyefabrikasi.com‘a ait ürün linklerine veya reklamlarına, kullanıcılarınız tarafından yapılan ziyaret sonucu oluşan siparişlerden pay veriyoruz.

  Kazancınız nakit ödenir
  Eğer bireysel site sahibi iseniz, iş ortaklığı programı minimum ödeme limitini aştığınızda, sizin talimatınızla kazancınız bize bildirdiğiniz banka hesabınıza, ilgili stopaj vergisi kesildikten sonra nakit olarak yatırılır.

  İyi günler.

Fikrini söyle

*