16 Kasım 2018

Affiliate Sistemde E-ticaret Reklam Vereni Olmak – Affiliate Marketing

Affiliate yayıncılar ile çalışmak sanırım herkesin gündeminde.

Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle uzun süredir piyasada bulunan reklam ajanslarının yayıncıları ve reklam verenleri hala CPC ve impression bazlı yayın yapmak konusundaki yönlendirmeleri benim birkaç yıldır tahammül edemediğim bir konu.

Özellikle e-ticaret yapan firmaları eğer branding aşamasında değil ise, reklam bütçelerinin çok küçük bir miktarı ile CPC, CPM bazlı reklam yapmaları konusunda uyarmıştım.

E-ticaret’te en büyük hedef satışı artırmaya yönelik reklam yayını olması gerektiğinden, performans bazlı (satış/üyelik), CPA yayını yapmalarının çok çok önemli olduğundan söz etmeye gerek bulunmadığını düşünüyorum.

E-ticaret platformunuzun bu geri dönüşü (ödeme sayfalarına tracking code eklenerek) takip edebilecek durumda olması dışında neler yapmalıyız? Bu işi nasıl yönetmemiz gerektiği konusundaki firmaların yönlendirmeleri dışında bizlerin firmalardan neler beklememiz gerektiği ile ilgili bir iki ufak noktaya değinmek istedim.

Eğer performans bazlı çalışıyor iseniz ve tabi sizden komisyon oranını belirlemeniz isteniyorsa;

 • Mümkün olduğunca kategorilerinizin karlılık oranları detayında tüm maliyetlerinizin düşüldükten sonra hangi kategori için hangi komisyon oranı sizin için makul ise o oran üzerinden çalışmaya devam edin.
 • Yayıncıların %5 ile ilgili baskısı olduğu ile ilgili söylentilere prim vermeyin.
 • %5 altında komisyon oranı ile çalışılıyor olunsa da, yayın kalitesi bağlamında başarısız dönüşüm oranlarının (yani affiliate ajansının yayıncıyı ve reklam vereni sadece buluşturan platform olmadığı gerekçesi ile) kampanyanın iyi yönetilememesinden olduğunu bilin.
 • Eğer reklamlarınız temanızla örtüşen yayıncıda ise, call-to-action etkisini iyi yaratabiliyor iseniz veya reklamlarınızı olması gereken sıklıkta yeniliyorsanız; komisyon oranınız düşük bile olsa alıma dönebildiği için daha fazla tercih edileceksiniz.
 • Eğer yukarıda yazan detayları yönetebileceğiniz bir ekibiniz yok ise bu durumda ağırlıklı olarak Remarketing (daha önce kategoriyi ziyaret edenlerin hedeflendiği) dinamik içerikli reklamlara yönelebilirsiniz.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Sayın Çoruh,
  Yazılarınız için teşekkürler, bizler için çok aydınlatıcı oluyor.
  Ülkemizde şu anda aktif olarak affiliate marketing altyapısı yapan firmalardan örnek verebilir misiniz? Benim ulaşabildiğim adtriplex diye bir oluşum ancak farklı firaların da bu konuda çalıştıklarını sanıyorum.
  Teşekkür ederim.

Fikrini söyle

*