12 Kasım 2018

Agile Yaklaşım Nedir? Agile Turkey’den Ahmet Akdağ İle Konuştuk

Ahmet Akdağ Agile danışmanlığı veren ACM Software ‘in de yönetici ortağı ve Agile Turkey Summit’in kurucu ortaklarından. Son yıllarda iyi bir özellik konumundan, zorunlu bir ihtiyaç haline gelen şirktlerin agile yöntemler kullanarak daha verimli hale gelmeleri konusunda ülkemizdeki sayılı uzmanlar arasında. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek Agile Turkey 2014 zirvesi öncesinde, kendisi ile bir röportaj gerçekleştirip, bu yaklaşımın e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketler için ne gibi faydaları olabileceğini hem küresel hem de Türkiye yerelindeki örnekler üzerinden konuştuk.

Ahmet AkdağAgile yaklaşım nedir?

Agile, kelime anlamı olarak çevik demektir. Hızlı bir şekilde adapte olabilmeyi belirtir. Aslında, Darwin’in belirttiği gibi, en güçlü olan değil, en iyi adapte olabilen hayatta kalır. Firmalar için tanımlarsak, sektörde bir değişiklik olduğunda, fırsatları ve riskleri analiz ederek, bunlardan en büyük faydayı sağlayabilen şirketler çeviktir.
Bu yaklaşım ne zaman ortaya çıktı?

Dünyada popüleritesine baktığımızda, eskiden IT tarafında pazar küçüktü. 1986 ile birlikte internetin keşfi ve yaygınlaşması ile değişimin hızı gittikçe artmaya başladı. Değişmeyen tek şey değişimdir, ama bu sefer de çok hızlı değişiyordu. Bu yüzden, eskiden oturtulan IT tarafındaki geliştirme süreçleri işe yaramaz hale geldi ve hantallaştı. Sektör analiz edilecek, buna göre gelişme planı hazırlanacak, yazılımlar geliştirilecek ve 6 ay sonra bu yazılımlar piyasaya sunulacak. Artık, daha pazarı analiz ederken pazar değişiyor.

1990’larda daha henüz adı agile konulmadan, bu değişen pazarlara hızlı adapte olunabilmesini sağlayan bir takın konseptler ortaya çıkıyor. Bunların ortak noktası, şirketlerin dikey ve derin hiyerarşisine alternatifler aramak. Bir birim iş yapacağı zaman mutlaka yukarıdan emir beklemesin, kendi kararlar alabilsin. 2001 yılında 17 yazılım gurusunun Utah’da Snowbird kampında bir araya gelip kafa kafaya vermeleri ile birlikte Agile manifestosu hazırlanıyor.

Bu yaklaşımın e-ticaret sektöründe yarattığı avantajlar nelerdir?

Agile konseptinin altında, firmaların çabuk tepki verebilmelerini sağlayan bir çok yöntemler bulunuyor. Mesela Scrum bunlardan bir tanesi. Özellikle Kanada ve Avrupa’da çok uygulanıyor. Bunlar bir yaklaşımlar bütünüdür, bir iş yapış şeklini temsil ederler.
Bu yöntemler kullanılarak marka bilinirliği, ciro artışı, karlılık gibi konularda büyük gelişim sağlanabiliyor.

Özellikle e-ticaret sektörü, sürekli ve hızla büyüyen dinamik yapısı ile birlikte, çevik işletme yaklaşımlarının en büyük sonuçlarının alınabildiği bir sektör. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde e-ticaret sektörü büyüyor, dahası büyümesi gittikçe hızlanarak büyüyor. Bu da sektörün dinamikliğini ve değişim hızını arttırıyor. Bu hızlı değişim de doğal olarak rekabeti körüklüyor. Bu kadar büyük rekabetin olduğu bir sektörde başarılı olmak isteyen firmaların, çevik olmaları lazım. Bu yalnızca rakip firmanın ne yaptığına bakıp, bir an önce benzerini uygulamak değil. Sektörü iyi görüp, rakiplerden önce bir şeyler ortaya koymak lazım. Bu da ancak inovasyonla olur. Böyle bir inovasyon yapabilmenin de tek yolu, sektörün gerekliliklerini iyi analiz edip, bir an önce adapte olmaktan geçer. Şu an bir çok firmadan agile yapılanma danışmanlığı almak için talep var. Talep de değil artık, firmalar çevikliğin artık bir zorunluluk olduğunu kavradılar.

Dünyada ve Türkiye’de kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde çalışanların büyük çoğunluğunu ‘Y’ kuşağı oluşturmakta ve bu yeni kuşak otoriter yaklaşımları çok benimsemiyor. Bu durumun ağır semptomlarını biz Gezi parkında gördük. Benzer durum, Yunanistan, İspanya, Brezilya, Mısır gibi ülkelerde de yaşandı. Bu yeni kuşak daha fazla insiyatif almayı ve execution in içerisinde bulunmayı tercih ediyor. Bu noktada Agile yöntemlerin temelinde bulunan kendi kendini yöneten, fikirlerini hızla hayata geçirebilen takımlar yaratma kurgusu, yeni kuşağın yönetilmesi noktasında da, işi sahiplenme, verimliliğin artması, turn-over ın düşmesi gibi şirketlere ciddi fırsatlar sunuyor.
Dünyada ve Türkiye’de Groupon, Yemeksepeti gibi şirketler agile dönüşümü ile çok büyük oranlarda etkinliklerini artırdılar ve maliyetlerini düşürdüler. Üstelik artık agile yaklaşımı sadece IT ve yazılım ekipleri için değil non-teknik birimlerin verimliliğini artırmak için kullanılıyor. Daha sade ,düz ve hiyearşinin en aza indirgendiği yaklaşım artık ofisler dolduran y kuşağının da daha hızlı adapte olduğu ve çalışmaktan daha fazla keyif aldığı bir ortam sağlıyor.

Agile Turkey Summit nedir ve ne zaman gerçekleşecek?

Agile Turkey, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak, etkinliği tüm dünyada kanıtlanmış olan çevik yazılım geliştirme yaklaşımlarının ülkemizde de kullanımının yaygınlaştırılarak, başta IT olmak üzere ülkemizdeki organizasyonların çevikleşmelerini destekleyerek; ürün ve hizmetlerinin kalitesini ve üretkenliklerini uluslararası standartlara çıkartmasına katkı sağlamayı amaçlamakta.
Bu amaçla, Agile Turkey Summit, 24 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.
Agile yaklaşım kullanan global örneklerin nasıl faydalar sağladığı hakkında Ahmet Akdağ, aşağıdaki örnekleri veriyor:

  • Google, üretkenliğini %180 artırdı
  • Yahoo, verimliliğini %35 artırdı
  • Ambysoft , maliyetlerini %72 düşürdü
  • Salesforce.com , piyasaya sürme sıklığını %65 artırdı
  • Microsfot’un ekiplerinin %85’i scrum metotunu uyguluyor.
  • Version One esnekliğini %87 artırdı.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*