16 Aralık 2018

Online Konut Kiralama Servisi Airbnb Amsterdam’da Yasaklanabilir!

airbnbABD’deki bir takım yasal prosedürlerden ötürü, yerel hükümetle anlaşmazlık içine giren online konut kiralama servisi Airbnb, Hollanda’nın Amsterdam kentinde kapatılma tehdidiyle karşı karşıya.

Aslına bakarsanız Amsterdam’da yaşadığı sorunlar bir süredir devam eden şirket, geçtiğimiz Kasım ayında başlatılan soruşturmalarla da muhatap olmak durumunda kalmıştı. Birebir şirkete karşı bir tutum olmasa da, soruşturma kapsamında  200 “şüpheli” kullanıcın evleri araştırılmış, bunun sonucunda evlerde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığı takdirde ise turistlerin kaldığı evler kapatılma yoluna gidilmişti. Bu durumda tabiidir ki birçok turist ise sokakta kalmıştı.

Amsterdam’da Airbnb’den oda kiralamak yasa dışı

Bu gelişmeler üzerine kontrol mekanizmasını yoğunlaştıran hükümet yetkilileri, mevcut yasa dışı otel hizmetlerini aramak için önümüzdeki günlerde sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Yetkililer asıl olarak otellerin “yangın emniyeti” durumunu kontrol etmek amacıyla bir tura çıkacaklar ancak bu vesileyle turistler için yasa dışı oda kiralayan otel avı gerçekleştirileceği de söylentiler arasında. Açıklanan verilere göre Amsterdam’da hali hazırda illegal olarak adlandırılan 2 bine yakın konaklama merkezi olduğu belirtiliyor. Airbnb’nin kentteki listesinde 4191 ise mekan olduğunu göz önünde bulundurursak, Amsterdam’ın sitenin Avrupa’daki en aktif kentlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

amsterdam

Güvenlik endişelerinin yanı sıra, yerel hükümet ayrıca yasa dışı kiralama neticesinde yüksek oranlarda vergi kaçıran otelleri de ifşa etmek istiyor. Sorunun Airbnb açısından olan kısmı da burada başlıyor aslına bakarsanız. Airbnb’nin yerel vergilendirme prosedürlerine (turist vergisi) riayet etmediğine inanan hükümetin aksine şirket, kendilerini bir online pazar yeri olarak tanımlıyor ve bu doğrultuda kullanıcıların kendi eylemlerinden sorumlu olması gerektiğini savunuyor.

İlgili Haber: Airbnb: İki Şişme Yatakla Başladı, Milyar Dolarlık Şirket Oldu

Ayrıca Amsterdam’da yayınlanan resmi bildiriye göre, otel statüsüne sahip olmadan odalarını konaklama amacıyla turistlere açmanın illegal sayıldığını, bu sebeple Airbnb’nin de bu hizmeti vermeye ön ayak olduğu için yasa dışı bir konuma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yani kısacası, Amsterdam’da şu anda Airbnb’den oda kiralamak yasa dışı bir aktivite olarak adlandırılıyor. Oldukça kısa bir süre içerisinde dünya çapında yüz binlerce kullanıcıya ve kiralık oda sayısına ulaşan şirket, bir süredir bu tarz sorunlarla küresel pazarlarda da karşı karşıya. Ancak Amsterdam’daki bu durumun bir domino etkisi yaratıp, yaratmayacağını ve Airbnb’nin diğer kentlerde de yasaklanma tehlikesiyle karşılaşma ihtimalini de her beraber görüyor olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*