20 Kasım 2018

Airbnb, New York’ta Yasa Dışı İlan Edildi

airbnb New York'ta yasa dışı
Online konut ve otel bulma servisi Airbnb, New York yetkilileri tarafından yasa dışı ilan edildi. Bunun nedeni olarak ise konutlarını 29 günden daha az kiralayan ev sahiplerini koruyan yasanın ihlal edilmesi gösteriliyor. Bu yasanın asıl amacı, ev sahiplerinin, evlerini bir otele dönüştürmelerini engellemek.

New York’un yasalarına takılan Airbnb, bu yasal düzenlemenin kabul edilmesini engellemek için yetkilileri ikna etmeye çalışsa da sonuç şirket için pek olumlu olmadı.

Düzenlenen yeni yasa Airbnb’nin yüzünü güldürmedi; ancak yasadaki bazı maddeler New York’ta yaşayanlar arasıra da olsa evlerini başkalarına kiralayabileceklerini ortaya koyuyor. Airbnb’de kayıtlı olan New York sakinlerinin %87’si kendi yaşadıkları evleri kiraladıklarını belirten Airbnb, bu kişilerin orta halli vatandaşlar olduğunu ve evlerini kiralayarak ekstra bir gelir elde etmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Airbnb’nin bu yasal sorunla karşılaşmasının sebebi olarak Nigel Warren’ın kiraladığı konut için 7000 dolarlık bir ücret talebinde bulunmuş olması gösteriliyor. İdare hukuku hakimi Clive Morrick, Warren’i 2400 dolarlık bir cezaya çarptırdı ve bu cezanın gerekçesi olarak da yasa dışı otel yasasını ortaya koydu.

Airbnb, Warren’in davasında yer alarak kullanıcıların ara sıra evlerini kiralayarak kendilerine ekstra gelir elde ederek, kiralarını ödemek için para kazanabileceklerini dile getirerek Airbnb’nin sistemini savundu. Airbnb’nin daha öncede yaşadığı benzer sorunlara şimdi bir yenisinin daha eklenmesi, CEO Brian Chesky’nin başını daha da ağrıtacağa benziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. mert meriç der ki:

    Aslında benzer durum Türkiye için de geçerli. Standart kira sözleşmesinde kiracı hiçbir şekilde evi üçüncü kişilere kısa uzun vade farketmeksizin kiralayamaz gibi madde oluyor…

Fikrini söyle

*