16 Kasım 2018

Airbnb’de Rekor: Günde 60 Bin Rezervasyon

Otel ortamıyla kıyaslandığında, tanımadığınız bir kişinin dairesinde veya odasında kalmak ilk aşamada çoğumuza pek konforlu gelmeyebilir. Ancak bu olumsuz önyargı bile Airbnb‘nin dünya çapındaki hızlı yükselişine engel olmuyor. Geçtiğimiz 4 Ağustos’ta aynı gün içerisinde 60 bin rezervasyonun gerçekleştirildiği sitede, işlem yapanların %75’inin de yeni kullanıcı olduğu belirtildi. Bu 60 binlik işlem rakamını hafife almamak gerek. Dünyanın en büyük oteli olan Las Vegas’taki The Venetian’ı bile doldurmaya yetebilecek bir sayı bu.

Böyle rekor bir günün ardından, Airbnb de bazı ilginç kullanıcı bilgilerini kamuoyu ile paylaşma kararı aldı. O gün kiralama işlemi gerçekleştiren konukların %52’sinin erkek ve otuz yaşını pek aşmamış kişiler olduğu açıklandı. Buna rağmen Airbnb’nin kullanıcıları sadece gençlerden oluşmuyor. İşlem yapanlar arasından 5 bin civarında kullanıcının da elli yaş ve üzerinde olduğu belirtildi.

Firmanın açıkladığı diğer ilginç bilgilere göz attığımızda en çok kiralama işleminin 3400 kere ile Londra’da yapıldığını görebiliyoruz. İkinci olarak 1900 işlemin yapıldığı Los Angeles ve 250 işlem ile Rio De Janeiro isimlerine bakarsak, dünya çapında bir başarıdan söz etmemiz mümkün olur. Peki, kullanıcıların konaklamayı tercih ettiği en ilginç yerler hangileri? Bu sorunun cevabını da veren şirket yetkilileri; on kişinin Orta Çağ usulü eski bir kalede, otuz kişinin şirin bir ağaç evinde, on beş konuğun mağarada ve on şanslı kişinin de özel bir adada konakladığını belirtti. Kiralanan yerlere bakarsak, Airbnb’nin sahip olduğu konaklama çeşitliliğini de daha iyi anlayabiliriz.

Bu arada Türk kullanıcısı da sisteme oldukça hızlı bir şekilde adapte olmaya başladı bile. Konukseverlikleriyle meşhur insanımız, evlerini veya odalarını yabancılara kiralayarak Türkiye’nin Airbnb gözünde Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olmasına ön ayak oldu. Bugüne kadar Türkiye’de Airbnb üzerinden yapılan kiralama sayısı 60 binin üzerinde. Kurulduğu 2008 yılından bu yana Türkiye’de sisteme kayıtlı olan ev sahipleri 4 milyon liranın üzerinde bir kazanç sağladı. Aynı şekilde Türkiye’den yurtdışına gidecek olanların yaptıkları uluslararası kiralamalar da iki katının üzerine çıktı.

Airbnb‘yi bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse; yaşamaya elverişli boş alanlarınızı başkalarına  kiralamanıza imkan veren, güvenilir insanların oluşturduğu bir online platform olarak nitelendirebiliriz. Bizim bu kadar basit anlattığımıza bakmayın; bu sistemde kişiye özel apartman veya özel bir ada kiralama şansına da sahipsiniz. Tabi, kiralayacağınız ortamı belirleyici unsurun sizin bütçeniz ve ihtiyaçlarınızla doğru orantılı olacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Tüm bu veriler doğrultusunda Airbnb ile ilgili aklında soru işaretleri olan varsa, internet sitelerine göz atmaya davet ediyoruz. Farklı lokasyonlarda, oldukça makul fiyatlara uygun daire kiralama seçenekleri bulabilmeniz mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*