18 Aralık 2018

Mobil İndirimler Akıllı Telefonlarıyla Alışveriş Yapanlara Marka Değiştirtiyor

Mobil cihazların alışveriş alışkanlıklarımızı tamamen değiştirdiği bir gerçek.

Akıllı telefonların yardımıyla offline alışveriş yaparken de barkod okutup fiyat karşılaştırabilen, ürünleri daha uygun fiyata buldukları takdirde online alabilen ve farklı markaları araştırabilen tüketicileri offline mağazalarınızda sunduğunuz dikkatli fiyatlandırılmamış ürünlerle alışverişe yönlendirmek neredeyse imkansız.

Ekonomik koşulların zorlaşmasıyla en sevdikleri markalara olan bağlılıklarını bile bir kenara bırak tüketiciler, AisleBuyer tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre offline alışveriş yaparken akıllı telefonlarına gelen indirimlerle farklı markalara kayabiliyorlar.

Özellikle çok fazla tanınmamış markalara başarılı mobil stratejilerle müşteri kazanımı sağlayabilecek bu gerçekle beraber, tüketicilerin artık ne kadar indirim ve kupon odaklı oldukları da ortaya çıkıyor.

AisleBuyer tarafından ABD’de bulunan 18-65 yaş arası ve akıllı telefon sahibi 1027 tüketici ile yapılan araştırmaya göre, katılımcıların %74’ü alışveriş yaptıkları esnada telefonlarına gelen alakalı bir indirim ile satın almayı planladıkları markayı değiştiriyor.

Bu oran 25-34 yaş arası kesimde daha da çarpıcı. 25-34 yaş arası tüketicilerin %82’si anlık bir indirimle marka değiştireceklerini açıklarken, 55-65 yaş arasında bu oran %61.

Araştırma firması, tüketicilerin özellikle süpermarket tarzı alışverişlerinde ellerinde sadece genel bir listeyle alışverişe çıktıklarını, markaların mobil indirimlerle bu kitleyi hedeflemesinin oldukça başarılı bir pazarlama stratejisi olabileceğini belirtiyor.

Araştırmada katılımcıların %81’inin alışverişlerini bir alışveriş listesi ile yaptıkları belirtilirlen, katılımcıların %76’sı alışveriş yaparken mobil indirimler almak istiyor. Bu oranın 25-34 yaş arası kesimde %90.4 olduğunu belirtmekte de yarar var.

Katılımcıların %76’sı alışveriş yaparken kararlarını fiyata dayanarak veriyor, %58’i promosyon ve indirimlere dayanarak alışveriş yapıyor. Katılımcıların %38’i ise sevdikleri markaya sadık kalacaklarını iletiyorlar.

Mobil pazarlamanın tüketicileri alışverişe yönlendirmedeki etkisi araştırmada gözler önüne serilirken, ülkemizde henüz çok fazla gelişmemiş bu pazarlama yöntemini doğru kullanmanın markalara kazanç sağlayacağı bu tarz araştırmalarla ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*