21 Kasım 2018

Akakce.com 2014 Online Alışveriş Eğilimleri Verilerini Açıkladı [İnfografik]

Türkiye’nin karşılaştırmalı alışveriş platformlarından akakce.com, Yılın Alışveriş Eğilimleri raporunu yayınladı.

Her ay 5 milyondan fazla alışverişçi akakce.com ’da 41 ildeki 524 satıcıdan yüzbinlerce farklı ürünü arayarak en uygun fiyatlara ve en iyi hizmet verenlere ulaşabiliyor. akakce.com, alışverişçilerin tercihlerinden derlediği istatistiklerle Türkiye’de 2014’ün alışveriş şampiyonlarını açıkladı.

2014’te Internet üzerinden en yapılan satışlarda en popüler kategorilere baktığımızda daha önceki yıllarda olduğu gibi cep telefonu, televizyon ve dizüstü bilgisayarların ilk üçte olmaya devam ettiğini, onları sürpriz yaparak dördüncülüğe oturan elektrikli süpürge ve ardından tablet bilgisayarın izlediğini görüyoruz. Öte yandan e-ticarete gittikçe ısınan alışverişçiler artık beyaz eşya, kombi gibi ürünleri de sıklıkla Internet’ten satın alıyor.

2014’ün en çok tercih edilen ürünler

Ürünlere geldiğimizde ise tüm yılı değerlendirdiğimizde hem cep telefonlarında hem de genelde bir numarayı General Mobile Discovery alıyor. Hemen arkasından Samsung Galaxy S4 ve LG G2 geliyor. Diğer yandan son üç ayda büyük ekranlı akıllı telefonların gittikçe popülerliğini artırdığını ve 2015’e 5.5 inç ekrana ve 32 GB hafızaya sahip LG G3’ün en popüler cep telefonu olarak girdiğini görüyoruz.

Yılın sonuna doğru iyice belirginleşen bir eğilim büyük ekrandan yana yapılan tercih. En popüler 50 telefonda yansıması, tercihlerin %64’ünün 5 inç üzeri ekranlardan yana kullanılması olmuş.

Tabletlerde Samsung Galaxy Tab 3 ilk üç sırayı Apple iPad Air ve iPad Mini’nin 16 GB’lik versiyonlarıyla paylaşıyor.

Diğer kategorilere baktığımızda şu detaylar ilgi çekici görünüyor:

  • Alışverişçiler, 2014’te televizyon tercihlerini net olarak 40-42 inç modellerden yana yapıyorlar ve en çok LG, Samsung ve Vestel markalarını tercih ediyorlar.
  • Laptoplarda şampiyon Lenovo, gümüş ve bronz madalyalar Asus ve HP’ye ait.
  • Küçük ev aletlerinde en popüler kategori olan elektrikli süpürgede dikey modeller ve toz torbasız elektrikli süpürgeler popüler. Yıl boyu listede yerini koruyan Fakir Darky 2 in 1 modeli son aylarda yerini Philips Marathon serisine bırakmış görünüyor. Arnica Bora 5000 de tercih edilenlerden.
  • Fotoğraf makinalarında EOS 650D ile Canon ve D5100 modeliyle Nikon başı çekmeye devam ediyor. Arkalarından Sony ve Samsung da bu kategoride kendine yer ediniyor. Lenste alışverişçilerin net tercihi 18-55 mm kit lenslerden yana.
  • Küçük ev aletlerinde ev yapımı ürünler alışveriş tercihlerine de yansımış görünüyor. Arçelik K2715 Ekmek Yapma Makinası, Delonghi ICK5000 Dondurma Makinası gibi ürünler bu alanda Arçelik Mini Telve Kahve Makinasıyla yarış halinde.

Mobil Ticaret’te Diyarbakır’ın hızlı çıkışı

Bir yıl boyunca akakce.com ‘a gelmiş toplam 43 milyona yakın farklı kullanıcının yaklaşık %25’inin cep telefonları ve tabletler üzerinden geldiğini görüyoruz. Bu oran 2013 ortalamasının tam 2 katı.

Diğer bir ilginç istatistik ise, Internet’ten alışverişlerin en hızlı arttığı ilin Diyarbakır olması. Genelde 7. Sıraya gelen Diyarbakır, mobil ticarette 4 büyük ilin ardından 5. Sıraya yerleşmiş durumda.

Görselin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

akakce-alisveris-sampiyonlariSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*