12 Kasım 2018

akakce.com, Japon Netprice Grubu ile Stratejik Ortaklık Yürütecek

Teruhide Sato_Koray Karatas_Doğuş Grubu ile anlaşan Güney Koreli SK Group‘un ardından Asya e-ticaret pazarından bir oyuncu daha Türkiye’ye adım atıyor. Japon Netprice grubu, Türkiye’nin en popüler fiyat karşılaştırma sitelerinden akakce.com ile stratejik ortalık anlaşmasına imza attı.

Detayların fazla paylaşılmadığı ortaklık anlaşmasından basın bülteni olarak aktarılan bilgilere göre Netprice‘ın akakce.com ile yapacakları işbirliğinin gelecek uzantıları arasında Türkiye üzerinden diğer ülkelere açılma ve mobil gelişme potansiyeli yer alıyor. Bunun dışında özellikle üzerinde durulan nokta ise Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş olan akakce.com’un arama ve ürün/fiyat kıyaslama motorunun Netprice tarafından oldukça beğenilmiş olması ve bu noktada da bir güç birliğinin mümkün görülmesi.

2012 yılında yaklaşık 25 milyon tekil kişinin fiyat karşılaştırması yaptığı akakce.com’un kurucu ortağı Koray Karataş ile 2012/13 değerlendirmeleri dosyamızda yaptığımız fikir alışverişinde, kendisinden hedeflerini öğrenmenin yanı sıra akakce.com’un trafiğinin yüzde 10’unun mobilden geldiğini öğrenmiştik.

Karataş: akakce.com’da 2009 yılından bu yana mobil olarak fiyat karşılaştırılabiliyor ve barkod üzerinden fiyat karşılaştırma imkanı sunan bir uygulamamız da bulunuyor. Buradan aldığımız raporlarda biz de mobil fiyat karşılaştırma uygulamamızın mağaza içinde tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu, satın alma kararının verilmesinde çok önemli çünkü tüketici orada ve gerçekten ürünü satın alabileceği en iyi fiyatları görmek istiyor. Şu anda trafiğimizin yüzde 10’u mobil üzerinden geliyor. Önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 25’lere ulaşmasını hedefliyoruz ve e-ticarete yapmış olduğumuz katkının benzer şekilde m-ticarete de taşınacağını öngörüyoruz.

Bölge ve ülke analizlerine yer verdiğimiz EticaretMag Özel kategorisindeki Japon e-ticaret pazarı analizimizde Japonya’nın e-ticaret hacminin bilet satın alımı gibi fiziksel olmayan satışlar çıkartıldığında 2009 yılında 33 milyar dolar, 2011 yılında 46 milyar dolarlık bir hacme ulaştığını ve 2016 yılında bu rakamın 66 milyar dolara çıkabileceğini aktarmıştık. Özellikle Rakuten‘in en önemli oyuncu olarak dikkat çektiği bu pazarın bir başka dikkat çekici grubu olan Netprice’ın Türkiye pazarına stratejik ortaklık yoluyla da olsa giriş yapıyor olması hem sektörel açıdan hem de tabi ki akakce.com açısından oldukça sevindirici.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*